Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rudolfinum součástí Národní galerie? Nic takového, říká ministerstvo

  12:13aktualizováno  12:13
Vedení Národní galerie v Praze znovu přichází s myšlenkou začlenit do své struktury Galerii Rudolfinum, prestižní výstavní instituci, která se dvě desítky let věnuje formou kunsthalle zejména současnému umění. Ministerstvo kultury jako zřizovatel NG ale přípravu takového sloučení vylučuje.

V současné době probíhá v Galerii Rudolfinum výstava britského malířství Beyond Reality (Jason Brooks: Zoe). | foto: Galerie Rudolfinum

"Důsledně se proti tomu ohrazujeme, o takovém návrhu se nejedná," řekla mluvčí ministerstva Markéta Ševčíková. S případným sloučením zásadně nesouhlasí ani ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma. "Spojení obou institucí považuji za nesmysl, z hlediska finančního i z hlediska dnešního zaměření NG a Galerie Rudolfinum. Sloučením by přestala existovat jediná česká stálá kunsthalle financovaná státem," řekl Nedoma.

"Už loni jsme byli vyzváni k tomu, abychom napsali projekt, zda je možné NG s Galerií Rudolfinum spojit. Předložili jsme jej, ale nebylo na něj nahlíženo pozitivně," řekl ředitel NG Vladimír Rösel s tím, že projekt akcentoval synergii v nákladech obou institucí. Připomněl, že projekt NG předkládala v době, kdy vedení ministerstva mělo odlišné personální obsazení než dnes.

Rösel nechce říci, jak se ministerstvo staví k jeho projektu dnes. "Ministerstvo kultury dnes řeší mnoho věcí, ty nejpodstatnější se týkají hledání úspor a eliminace duplicit," uvedl ale. Obě instituce podle něj pořádají výstavy, takže mají do značné míry shodnou administrativu, obdobné je prý třeba i zabezpečení dopravy nebo marketing.

NG může podle něj svému případnému partnerovi nabídnout dlouholetou spolupráci se zahraničními institucemi. Na dlouholeté spolupráci a osobních kontaktech s významnými evropskými i dalšími zahraničními galeriemi do značné míry stojí dnes i program Galerie Rudolfinum, Rösel se ale domnívá, že za to však galerie musí platit velkou cenu.

Domnívá se také, že by obě instituce měly spadat na ministerstvu pod stejný odbor. Dnes Rudolfinum patří do odboru umění a NG do odboru movitého majetku, muzeí a galerií. Je tomu tak proto, že Rudolfinum nemá žádné sbírky, zatímco Národní galerie ano. Odbor muzeí a galerií má ve své gesci náměstek Martin Sankot, který je stejně jako Rösel ekonom a uplatňování finančních hledisek i na příspěvkové organizace v kultuře považuje za zásadní.

"Vytváření kulturních statků není o šetření, neboť v důsledku by to znamenalo vše rozprodat a žádné náklady nemít. To není náš cíl. Tady jde o záměnu pojmu dobrého hospodaření a šetření," míní Nedoma. Galerie Rudolfinum podle něj šetří státní finanční prostředky tím, že pořádá výstavy, které jí přinášejí zvýšené výnosy.

Galerie Rudolfinum, která není samostatnou příspěvkovou organizací, ale je součástí České filharmonie, dostává od státu 14 milionů. S touto dotací uspořádá čtyři velké výstavy ročně, z nichž většina patří mezi nejnavštěvovanější události roku a chválí je též kritika.

Se samostatnou Galerií Rudolfinum počítá ředitel ČF David Mareček, který již dříve informoval o projektu Otevřené Rudolfinum. Ten počítá s větším propojováním hudby a výtvarného umění v rámci instituce; projekt počítá i s investicemi, na něž je podle Marečka na ministerstvu vyčleněna účelová dotace 70 milionů korun.

NG dostává od státu přes 200 milionů korun, její vlastní výnosy jsou podle vedení asi 80 milionů. Vedení NG by údajně chtělo dotací, která plyne do Galerie Rudolfinum, posílit svůj rozpočet na výstavy, který se kvůli úsporám ztenčil.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

Léta po válce přežil i díky malování. Šímovo bouřící moře jde do aukce

Josef Šíma: Bouře ve Fécamp (1953, olej na plátně, 65x81 cm)

Nadcházející neděli se v aukci výtvarného umění společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery objeví mimořádný obraz...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz