Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rudolfinum součástí Národní galerie? Nic takového, říká ministerstvo

  12:13aktualizováno  12:13
Vedení Národní galerie v Praze znovu přichází s myšlenkou začlenit do své struktury Galerii Rudolfinum, prestižní výstavní instituci, která se dvě desítky let věnuje formou kunsthalle zejména současnému umění. Ministerstvo kultury jako zřizovatel NG ale přípravu takového sloučení vylučuje.

V současné době probíhá v Galerii Rudolfinum výstava britského malířství Beyond Reality (Jason Brooks: Zoe). | foto: Galerie Rudolfinum

"Důsledně se proti tomu ohrazujeme, o takovém návrhu se nejedná," řekla mluvčí ministerstva Markéta Ševčíková. S případným sloučením zásadně nesouhlasí ani ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma. "Spojení obou institucí považuji za nesmysl, z hlediska finančního i z hlediska dnešního zaměření NG a Galerie Rudolfinum. Sloučením by přestala existovat jediná česká stálá kunsthalle financovaná státem," řekl Nedoma.

"Už loni jsme byli vyzváni k tomu, abychom napsali projekt, zda je možné NG s Galerií Rudolfinum spojit. Předložili jsme jej, ale nebylo na něj nahlíženo pozitivně," řekl ředitel NG Vladimír Rösel s tím, že projekt akcentoval synergii v nákladech obou institucí. Připomněl, že projekt NG předkládala v době, kdy vedení ministerstva mělo odlišné personální obsazení než dnes.

Rösel nechce říci, jak se ministerstvo staví k jeho projektu dnes. "Ministerstvo kultury dnes řeší mnoho věcí, ty nejpodstatnější se týkají hledání úspor a eliminace duplicit," uvedl ale. Obě instituce podle něj pořádají výstavy, takže mají do značné míry shodnou administrativu, obdobné je prý třeba i zabezpečení dopravy nebo marketing.

NG může podle něj svému případnému partnerovi nabídnout dlouholetou spolupráci se zahraničními institucemi. Na dlouholeté spolupráci a osobních kontaktech s významnými evropskými i dalšími zahraničními galeriemi do značné míry stojí dnes i program Galerie Rudolfinum, Rösel se ale domnívá, že za to však galerie musí platit velkou cenu.

Domnívá se také, že by obě instituce měly spadat na ministerstvu pod stejný odbor. Dnes Rudolfinum patří do odboru umění a NG do odboru movitého majetku, muzeí a galerií. Je tomu tak proto, že Rudolfinum nemá žádné sbírky, zatímco Národní galerie ano. Odbor muzeí a galerií má ve své gesci náměstek Martin Sankot, který je stejně jako Rösel ekonom a uplatňování finančních hledisek i na příspěvkové organizace v kultuře považuje za zásadní.

"Vytváření kulturních statků není o šetření, neboť v důsledku by to znamenalo vše rozprodat a žádné náklady nemít. To není náš cíl. Tady jde o záměnu pojmu dobrého hospodaření a šetření," míní Nedoma. Galerie Rudolfinum podle něj šetří státní finanční prostředky tím, že pořádá výstavy, které jí přinášejí zvýšené výnosy.

Galerie Rudolfinum, která není samostatnou příspěvkovou organizací, ale je součástí České filharmonie, dostává od státu 14 milionů. S touto dotací uspořádá čtyři velké výstavy ročně, z nichž většina patří mezi nejnavštěvovanější události roku a chválí je též kritika.

Se samostatnou Galerií Rudolfinum počítá ředitel ČF David Mareček, který již dříve informoval o projektu Otevřené Rudolfinum. Ten počítá s větším propojováním hudby a výtvarného umění v rámci instituce; projekt počítá i s investicemi, na něž je podle Marečka na ministerstvu vyčleněna účelová dotace 70 milionů korun.

NG dostává od státu přes 200 milionů korun, její vlastní výnosy jsou podle vedení asi 80 milionů. Vedení NG by údajně chtělo dotací, která plyne do Galerie Rudolfinum, posílit svůj rozpočet na výstavy, který se kvůli úsporám ztenčil.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Zaměstnanci Liptovské galerie P. M. Bohúňa se distancovali od výstavy Františka Ringo Čecha, která je zde k vidění od...

Modiglianiho Ležící akt se stal čtvrtým nejdráže prodaným obrazem

Obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le côté auche) - Ležící akt (na levém...

Za 157,2 milionu dolarů (3,4 miliardy korun) se na aukci v New Yorku prodal obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le...

Od Havla po Ledeckou. Fotograf Herbert Slavík představí své Tváře Česka

1990. Dřív Václava Havla všude hlídali estébáci, cestovat nesměl, natož na...

K událostem připomínajícím sté výročí vzniku Československa se v červenci přidá také výstava fotografií Herberta...

Najdete na iDNES.cz