Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Špinar hýbe s Národním. Odchází Šplechtová, Bareš je v nejistotě

  13:16aktualizováno  13:48
Budoucí šéf činohry Národního divadla Daniel Špinar sliboval po prosincovém zvolení velké změny. Od září přichází Patrik Děrgel, nejistota dalšího působení hrozí Igoru Barešovi. Konec angažmá potvrdila Miluše Šplechtová. Celkem by mělo odejít okolo deseti herců.

Igor Bareš ve filmu Fair Play | foto: Falcon

Vedle nových jmen, která chce Špinar na naši přední scénu přivést, se mluví i o tom, že s některými stálicemi chce spolupráci ukončit. „Jednání se vedou jak s paní Šplechtovou, tak s panem Barešem, jak proniklo do bulváru. Jsou to ale jednání, zatím nemůžu nic potvrdit,“ komentoval možné odchody mluvčí Národní divadla Tomáš Staněk.

„Rozhovor s panem Špinarem minulý týden skutečně proběhl. Ukončil mi pracovní smlouvu k červenci. Nicméně jsme potom spolu telefonicky komunikovali a domluvili jsme se ještě na jedné schůzce,“ řekl Igor Bareš. „Vnímám to tak, že to není zcela uzavřená záležitost,“ dodal.

„Kdybychom se skutečně rozešli, se stávajícím šéfem činohry Michalem Dočekalem jsem domluven, že budu dál hrát v inscenaci Les. Momentálně zkouším s Alicí Nellis inscenaci Audience u královny, která má premiéru 19. března. V té inscenaci budu dál hrát,“ doplnil hojně obsazovaný televizní i filmový herec, který je v angažmá Národního divadla od roku 2005 a diváci si ho mohou pamatovat například ze hry Strýček Váňa.

Odejít má také Miluše Šplechtová. „Ano, je to pravda,“ potvrdila herečka pro iDNES. „Smutnou ironií je, že příští rok budu v Národním pětadvacet let, k takovému výročí se dříve dávaly diplomy, ne vyhazovy.“

Na otázku, jaký byl důvod, odpověděla: „Pan Špinar v rozhovoru se mnou zmínil několikrát jméno mého manžela Jana Hrušínského a jeho soukromého Divadla Na Jezerce. Je to jenom můj pocit, ale jako by právě tohle vadilo.“ Šplechtová také potvrdila, že první scénu má opustit více herců, celkem kolem deseti.

Kačer a Hartl odcházejí do důchodu, hrát budou dál

Z důvodů věku by pak stálé angažmá měly ukončit herecké legendy osmasedmdesátiletý Jan Kačer a dvaašedesátiletý Jan Hartl. „Mají důchodový věk. Ale určitě budu ve spolupráci pokračovat. Jde jen o formalitu, že nebudou zaměstnanci,“ ujistil Staněk. „Pan Hartl bude hrát ve všech inscenacích, ve kterých je nyní obsazen,“ dodal.

„V žádném z případů nejde o výpovědi. Odchod do důchodu není výpověď a neprodloužení termínované pracovní smlouvy také ne,“ doplnil mluvčí dále.

Fotogalerie

Již nyní jsou pak známa jména, která Národní od září posílí. „Je to Patrik Děrgel, Tereza Vilišová a Pavlína Štorková,“ uvedl Staněk.

Patrik Děrgel dosud působí ve smíchovském Švandově divadle, kde mimo jiné zaujal hlavní rolí v tamním Hamletovi, kterého režíroval právě Špinar. Divadelní kritici jej v loňských cenách Alfréda Radoka ocenili jako Talent roku. V Národním divadle již nyní hraje jako host roli Roderiga v od prosince uváděném Othellovi.

Tereza Vilišová, která je nyní na volné noze, hrála zejména na ostravských scénách. V Divadle Petra Bezruče se například představila ve hře 1984. Pavlína Štorková dosud působí v královéhradeckém Klicperově divadle. Diváci ji zde mohou vidět ve Figarově svatbě, Richardu III. či Jedlících čokolády.

Pětatřicetiletý Špinar byl jmenován do funkce uměleckého ředitele činohry ND v prosinci 2014. Souboru se ujme od nové divadelní sezony, tedy od září 2015, kdy vystřídá Michala Dočekala.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Vyrábět legraci je těžší než hrát tragédii. Bareš poprvé na Fidlovačce

Motiv z plakátu inscenace Miláček Célimare, kterou chystá Divadlo Na Fidlovačce...

Člověk, který vede dvojí život. Proutník, co se chce oženit. Pražské Divadlo Na Fidlovačce chystá na 5. března...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

Najdete na iDNES.cz