Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Národní divadlo zdraží vstupné, kvůli opravám možná přeruší sezonu

  11:12aktualizováno  11:12
Národní divadlo v Praze v příští sezoně částečně zvýší ceny vstupenek v atraktivních částech hlediště. "Zlatou kapličku" také čeká zahájení rozsáhlé tříleté opravy fasády.

Národní divadlo | foto: archiv

Kvůli rekonstrukci vzduchotechniky se v historické budově dokonce možná bude muset na nějakou dobu přerušit hraní. V pořadu Impulsy Václava Moravce na rádiu Impuls to dnes řekl ředitel Národního divadla Ondřej Černý.

Cena některých vstupenek od podzimu 2009 podle Černého vzroste o 10 až 12 procent; změna se však nedotkne sedadel, jež jsou pro diváky méně lákavá. "Od druhého balkonu nahoru ke zdražení nedojde," prohlásil Černý.

Bohatí diváci jsou však podle jeho zkušeností ochotni si za možnost usednutí v exponovaných částech hlediště připlatit. "Pro ně to, zda za operu dají 1 000, 1 200 nebo 1 300 korun už nehraje takovou roli," míní.

Nyní se v historické budově ND podle Černého dokončuje "nultá etapa" rekonstrukce, zahrnující opravy střešní krytiny a oplechování i odtokových žlabů, restaurování litinového zábradlí a opravu takzvané zlaté korunky historické budovy i sousoší trig. Tato část rekonstrukce skončí do října a bude stát 35 až 40 milionů korun.

Celkové náklady víceleté rekonstrukce nyní Černý odhaduje na 190 milionů korun; oproti předchozím informacím tedy jeho odhad vzrostl o 30 milionů korun. "Dokud nemáte úplně přesně udělanou projektovou dokumentaci, tak se to nedá úplně přesně spočítat," vysvětlil Černý.

Peněz na opravu historické divadelní budovy podle něj ministerstvo vyčlenilo dostatek, dokonce ji prý považuje za svoji "absolutní prioritu". Podle Černého bude třeba k obdobně rozsáhlé rekonstrukci přistoupit opět zhruba za dvě až tři desítky let. "Problém je v tom, že prostředí v Praze je agresivní a ty fasády prostě nevydrží," vysvětlil.

V příštím roce se začne postupně ve třech fázích rekonstruovat fasáda budovy včetně soch, které budou muset důkladně opravit profesionální restaurátoři. Téměř celá rekonstrukce by neměla stejně jako dosud omezit provoz divadla. "My jsme připraveni jet normálně na sto procent," prohlásil Černý. Lešení kolem budovy sice částečně omezí průchodnost chodníků, nemělo by však bránit ani dopravě.

Otázkou však zůstává rekonstrukce tunelů k Vltavě pod Smetanovým nábřežím, jimiž se do divadla nasává voda důležitá pro vzduchotechniku. Podle Černého totiž nebyly rekonstruovány již půl století, a proto jsou v "katastrofálním" stavu. Jako vhodný okamžik pro zahájení jejich opravy vedení ND společně s pražskou radnicí určilo léto příštího roku; rekonstrukce by tak měla začít v červenci, ihned po skončení půlročního českého předsednictví Evropské unii.

Současně se bude opravovat tramvajová trať na nábřeží; vzhledem ke komplikované dopravní situaci v centru metropole proto má být doba opravy co nejkratší. Divadlo dokonce zvažuje možnost, že v době opravy tunelů kvůli nefungující vzduchotechnice nebude moci hrát. "Ale definitivní rozhodnutí ještě nepadlo," dodal Černý.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Sex a kříže. Na Palmovce se ukřičené polské režie opravdu nebáli

Z uvedení Něco za něco v Divadle pod Palmovkou

Temná scéna, hutná a silně nabasovaná hudba. Od úvodních minut je jasné, že nastudování Shakespearovy poslední komedie...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

Najdete na iDNES.cz