Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Národní divadlo zdraží vstupné, kvůli opravám možná přeruší sezonu

  11:12aktualizováno  11:12
Národní divadlo v Praze v příští sezoně částečně zvýší ceny vstupenek v atraktivních částech hlediště. "Zlatou kapličku" také čeká zahájení rozsáhlé tříleté opravy fasády.

Národní divadlo | foto: archiv

Kvůli rekonstrukci vzduchotechniky se v historické budově dokonce možná bude muset na nějakou dobu přerušit hraní. V pořadu Impulsy Václava Moravce na rádiu Impuls to dnes řekl ředitel Národního divadla Ondřej Černý.

Cena některých vstupenek od podzimu 2009 podle Černého vzroste o 10 až 12 procent; změna se však nedotkne sedadel, jež jsou pro diváky méně lákavá. "Od druhého balkonu nahoru ke zdražení nedojde," prohlásil Černý.

Bohatí diváci jsou však podle jeho zkušeností ochotni si za možnost usednutí v exponovaných částech hlediště připlatit. "Pro ně to, zda za operu dají 1 000, 1 200 nebo 1 300 korun už nehraje takovou roli," míní.

Nyní se v historické budově ND podle Černého dokončuje "nultá etapa" rekonstrukce, zahrnující opravy střešní krytiny a oplechování i odtokových žlabů, restaurování litinového zábradlí a opravu takzvané zlaté korunky historické budovy i sousoší trig. Tato část rekonstrukce skončí do října a bude stát 35 až 40 milionů korun.

Celkové náklady víceleté rekonstrukce nyní Černý odhaduje na 190 milionů korun; oproti předchozím informacím tedy jeho odhad vzrostl o 30 milionů korun. "Dokud nemáte úplně přesně udělanou projektovou dokumentaci, tak se to nedá úplně přesně spočítat," vysvětlil Černý.

Peněz na opravu historické divadelní budovy podle něj ministerstvo vyčlenilo dostatek, dokonce ji prý považuje za svoji "absolutní prioritu". Podle Černého bude třeba k obdobně rozsáhlé rekonstrukci přistoupit opět zhruba za dvě až tři desítky let. "Problém je v tom, že prostředí v Praze je agresivní a ty fasády prostě nevydrží," vysvětlil.

V příštím roce se začne postupně ve třech fázích rekonstruovat fasáda budovy včetně soch, které budou muset důkladně opravit profesionální restaurátoři. Téměř celá rekonstrukce by neměla stejně jako dosud omezit provoz divadla. "My jsme připraveni jet normálně na sto procent," prohlásil Černý. Lešení kolem budovy sice částečně omezí průchodnost chodníků, nemělo by však bránit ani dopravě.

Otázkou však zůstává rekonstrukce tunelů k Vltavě pod Smetanovým nábřežím, jimiž se do divadla nasává voda důležitá pro vzduchotechniku. Podle Černého totiž nebyly rekonstruovány již půl století, a proto jsou v "katastrofálním" stavu. Jako vhodný okamžik pro zahájení jejich opravy vedení ND společně s pražskou radnicí určilo léto příštího roku; rekonstrukce by tak měla začít v červenci, ihned po skončení půlročního českého předsednictví Evropské unii.

Současně se bude opravovat tramvajová trať na nábřeží; vzhledem ke komplikované dopravní situaci v centru metropole proto má být doba opravy co nejkratší. Divadlo dokonce zvažuje možnost, že v době opravy tunelů kvůli nefungující vzduchotechnice nebude moci hrát. "Ale definitivní rozhodnutí ještě nepadlo," dodal Černý.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

VIDEO: Letní Letnou zahájí milostný dopis, podívejte se na zkoušku

Zkouška zahájení 15. ročníku festivalu Letní Letná

V pražských Letenských sadech večer začíná 15. ročník festivalu nového cirkusu a pantomimy Letní Letná. Více než 30...

RECENZE: Zrod vetřelců i minotaura. Continuo dál drží svou laťku vysoko

Představení 8 hrálo Divadlo Continuo na poli naproti svému Švestkovému dvoru v...

Momenty ze zběsilého 20. století využilo Divadlo Continuo k neobvyklému site specific projektu 8. Ač nejsou úplně...

ANKETA: Následuje přestávka. Je to pro vás přežitek, nebo nutnost?

Opona jako symbol divadelní přestávky

Jsou ještě kina, kde se diváci dočkají přestávky během projekce? A co koncerty v halách? A jak si s přestávkou v dnešní...

Najdete na iDNES.cz