Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Národní divadlo uvedlo výpravný balet Raymonda

  11:53aktualizováno  11:53
Na poslední květnový den připravilo Národní divadlo v Praze premiéru Raymondy - výpravného romantického baletu od Alexandra Glazunova (1895-1936). Třebaže toto dílo není zdaleka tak často inscenováno jako Čajkovského Labutí jezero, vrací se v určitých cyklech na nejprestižnější světové scény. Národní divadlo uvedlo Raymondu naposled v roce 1933, nyní přizvalo k jeho nastudování jednoho z nejproslulejších ruských choreografů Jurije Grigoroviče, který u nás v roce 1998 s úspěchem inscenoval Louskáčka od P. I. Čajkovského. Premiéra se uskutečnila v rámci letošního ročníku festivalu Pražské jaro.

Grigorovič se u nás poprvé zapsal svou inscenací Louskáčka od P. I. Čajkovského v roce 1998. Premiéra Raymondy se uskutečnila v rámci letošního ročníku festivalu Pražské jaro ve čtvrtek 31. května.

Hlavní hrdinkou baletu je krásná Raymonda, o jejíž přízeň usilují dva sokové – statečný rytíř Jean de Brienne a záludný saracénský šejk Abdérachman. Podstatnější než romantický příběh je ovšem Grigorovičova režijní a choreografická koncepce, která dosahuje dokonalé harmonie s hudbou a na baletní soubor ND klade nemalé nároky.

V hlavních rolích inscenace se představuje Tereza Podařilová nebo Zuzana Pokorná jako Raymonda a Jiří Jelínek nebo Filip Veverka jako Raymondin snoubenec Jean de Brienne. Pro sólistu baletu ND a nositele prestižní ceny Philip Morris Ballet Flower Award za rok 1999 Jiřího Jelínka to bude poslední premiéra na prknech Národního divadla. Od září letošního roku totiž odchází do baletního souboru Stuttgartského státního divadla.

Starý klenot se podařilo oživit
(Recenze tanečního kritika Romana Vaška)

Národní divadlo
Alexander Glazunov: RAYMONDA

Choreografie Jurij Grigorovič, Lýdie Paškovová, Marius Petipa
Režie Jurij Grigorovič
Scéna Simon Virsaladze
Kostýmy Simon Virsaladze

Záznam on-line rozhovoru s Terezou Podařilovou naleznete ZDE

V končící sezoně uvedl baletní soubor Národního divadla v Praze výpravný postromantický balet Raymonda. Byl to krok dost riskantní - vždyť už při svém jediném dosavadním pražském uvedení v roce 1927 se dílo setkalo s kritickými poukazy na zastaralost. Jeho zásadní nedostatek spočívá v naivním a nedramatickém libretu: příběh o soupeření udatného rytíře Jeana de Brienne se zákeřným Abdérachmanem o krásnou Raymondu se utápí v nekončících, neobsažných, třebaže brilantních tanečních výstupech. Při životě drží toto dílo především půvabná Glazunovova hudba a rekonstruované fragmenty z legendární Petipovy choreografie.

Balet Národního divadla zvolil rozumný kompromis, když k nastudování pozval Jurije Grigoroviče a zároveň jej přiměl k zásadním dramaturgickým úpravám. Grigorovič svou verzi Raymondy pro Prahu zkrátil ze tří dějství na dvě, přičemž choreograficky nejzajímavější části z třetího dějství začlenil do prvního. Vypustil postavu Bílé paní a některé popisné pantomimické scény. Podobně jako před dvěma lety u Louskáčka inscenoval Raymondu s honosným scénografickým řešením Simona Virsaladzeho.

Choreografie určená původně pro moskevské Velké divadlo důkladně prověřila schopnosti pražského ansámblu. Technicky, ale i fyzicky obtížnou titulní úlohu tančí Tereza Podařilová čistě a precizně. Její Raymonda je elegantní, snad až příliš decentní. Jiří Jelínek má pro roli Jeana de Brienne všechny předpoklady: urostlý, s grácií a elegancí provází partnerku. Pohyb rozvíjí široce do prostoru; z jeho výkonu prýští energie i důstojnost. Škoda, že tento mladý talent, jenž zraje sezonu od sezony, odchází do zahraničního angažmá. Abdérachman Alexandra Katsapova byl spíše horoucně a dojemně zamilovaný než démonicky chtivý. Z menších sólových rolí třeba upozornit na dvojici Keiko Sakamoto (Henrietta) a Zuzana Susová (Clemance), které se blýskly jak v čistě zatančených variacích, tak ve společných výstupech. Choreografie nabízí náročné party i členům sboru a v jeho mužské části jsou vidět technické problémy; mimoděk se tak odhalila absence "mužského dorostu" pro sólistický ansámbl, který je nyní sice kvalitní, ale pohříchu nepočetný.

Při Raymondě se uvedl nový dirigent baletního souboru Leoš Svárovský. Glazunovova hudba umožňuje předvést umění hudebníků, především v řadě nástrojových sól. Orchestr zahrál bez dříve tak častých chyb, avšak rezervy zůstávají v odkrytí některých kvalit partitury (stroze odehrané flétny).

Celkově lze říci, že Národnímu divadlu se podařilo oživit starý baletní klenot. K tomu, aby definitivně neupadl v zapomnění, je však dle mého soudu potřeba ještě mnohem razantnějšího zásahu do libreta. Nicméně máte-li rádi okázalou klasickou baletní podívanou, pak si nenechte ujít některé z dalších uvedení.

Jiří Jelínek při zkoušce na Raymondu

Tereza Podařilová a Jiří Jelínek při zkoušce na Raymondu

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

RECENZE: Faust je jízda. Do Stavovského divadla dorazil Rašilov v kamionu

Z inscenace Fausta ve Stavovském divadle

Saša Rašilov, skvělý překlad a neuvěřitelné obrazy. To jsou hlavní přednosti nového nastudování Fausta Národním...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Najdete na iDNES.cz