Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Národní divadlo: Štěpnička Janáčkem, Prodanka očima ženy a hiphopový balet

  15:06aktualizováno  15:06
Národní divadlo představilo své plány pro nadcházející, již 126. sezonu. Tři soubory - činohra, opera a balet - uvedou úhrnem sedmnáct premiér.

Z opery Prodaná nevěsta - Ivan Kusnjer, Luděk Vele a Yvona Škvárová | foto: Národní divadlo © Hana Smejkalová

Ondřej Černý, ředitel Národního divadla v Praze, na tiskové konferenci k sezoně 2008/2009Na dnešní tiskové konferenci shrnul ředitel Národního divadla Ondřej Černý minulou sezonu. "Považuji ji za úspěšnou. Návštěvnost se udržuje zhruba na stejné úrovni jako v minulých letech, tedy na přibližně 77 procentech vytíženosti našich budov," uvedl.

Hra na jistotu
Vůbec první premiérou nadcházející sezony bude nové nastudování asi nejznámější národní klasiky, Smetanovy Prodané nevěsty. Zhostila se jí mladá režisérka Magdalena Švecová ve spolupráci se zkušeným slovenským dirigentem Ondrejem Lenárdem. Poprvé bude uvedena 25. a 26. září.

Z opery Prodaná nevěsta - Miroslav Dvorský a Pavla VykopalováOpera Národního divadla má přichystáno dalších pět nových představení. V mozartovském cyklu bude pokračovat méně známým raným titulem La finta giardiniera - Zahradnice lásky. Osmdesáté výročí úmrtí Leoše Janáčka bude připomenuto premiérou jeho Věci Makropulos. Představení vzniká ve spolupráci Národního divadla s English National Opera, režisérem bude Američan Christopher Alden.

Dalším "výročním" představením bude Rinaldo Georga Friedricha Händela, uvedené v autentické barokní interpretaci na scéně, iluminované svíčkami a režírované Francouzkou Louise Moaty. Od úmrtí skladatele letos uběhne 250 let.

Poslední dvě premiéry patří k absolutní klasice našich jevišť. Čajkovského Evžena Oněgina bude režírovat slavný rumunsko-americký umělec Andrei Serban, Dvořákovu Rusalku si "vzal za svou" šéf opery Národního divadla Jiří Heřman a do dvojrole Cizí kněžny a Ježibaby obsadil českou pěvkyni světového renomé Dagmar Peckovou.

Klasika ustupuje novinkám
František Němec ve hře David a Goliáš aneb Pepička to zařídíČinohra Národního divadla má naplánovaných osm premiér, mezi něž spadá i obnovená premiéra Jiráskovy Lucerny, jež musela být kvůli úmrtí Josefa Vinkláře a Radovana Lukavského, představujících Starého vodníka, dočasně stažena z repertoáru. Od 7. října bude tato role přeobsazena Františkem Němcem, partnerem, Mladým vodníkem, mu bude nová posila souboru Národního divadla Vojtěch Dyk.

Činoherní dramaturgie pátrá po dramatických dílech nepříliš známých proveniencí. Letos představí jednak Den naděje Islanďana Birgira Sigurdssona ("Bude to možná první česká premiéra islandské hry vůbec," uvedl šéf činohry Michal Dočekal), jednak Mikve izraelské autorky Hadar Galron, současnou hru z prostředí ortodoxní židovské komunity.

Letošní janáčkovské výročí připomene i činohra prostřednictvím hry slavného irského dramatika Briana Friela Listy důvěrné /Leoše Janáčka/, v níž skladatele ztvární Jiří Štěpnička a výňatky z Janáčkova díla včetně titulní skladby přednese Škampovo a Eve kvarteto.

Jan KačerZa ústřední titul sezony považuje Michal Dočekal Ibsenovu hru Nepřítel lidu, klasiku, která "svojí silou i aktualitou bere dech." Kromě prověřených hodnot nebudou ale chybět ani horké novinky, z nichž největší důraz klade Dočekal na Pláč významné autorky střední generace Lenky Lagronové. "Je to jeden z nejpozoruhodnějších českých textů, které se mi v poslední době dostaly do ruky," uvedl šéf činohry k představení, které bude režírovat Jan Kačer.

V závěru sezony měl být premiérován Shakespearův Kupec benátský, byl však přesunut do další sezony a na jeho místo přichází další horká aktualita, Srpen v zemi indiánů Tracyho Lettse. Národní divadlo hru, jež letos obdržela Pulitzerovu cenu, uvede pouhý rok po broadwayské světové premiéře.

Poslední činoherní premiérou v samém závěru sezony bude nastudování slavné pohádky Julia Zeyera Radúz a Mahulena. "Není náhoda, že si toto poetické dílo vybral Jan Antonín Pitínský, který je sám básníkem," uvedl Michal Dočekal.

Vlasta Chramostová - inscenace Tři životyČinohra Národního divadla kromě premiér slibuje i další aktivity: zahraniční zájezdy (do New Yorku s beneficí Vlasty Chramostové Tři životy a do Tel Avivu se Stoppardovým Rock´n´rollem) a naopak hostování zahraničních souborů, z nichž nejočekávanější bude lednová návštěva pařížské Comédie Francaise, která zároveň představením Směšné preciózky oslaví Moliérovy narozeniny, jež jsou tradičně ve Francii slaveny 14. ledna jako Den divadla.

Čajkovskij i hip hop
Balet Národního divadla připravuje tři nová představení. "Větší počet premiér je při vytížení souboru a množství představení na repertoáru vyloučený," uvedl šéf baletu Petr Zuska. Všechny tři premiéry budou uvedeny až po Novém roce.

První z nich bude CamouflAGE, autorské představení baletního mistra a choreografa Jana Kodeta spojující tanec s činoherním herectvím. Ke klasickému baletu se Národní divadlo obrátí prostřednictvím Čajkovského slavného Labutího jezera, které připraví sólista Dánského královského baletu a umělecký šéf Finského národního baletu Kenneth Greve.

Jiří KyliánPoslední premiérou bude kontroverzní triptych Extrém, složený ze dvou starších děl Jiřího Kyliána a Petra Zusky a ze Zuskovy novinky, vytvořené přímo pro Národní divadlo. Hudební složku budou tvořit mimo jiné nahrávky hvězd amerického hip hopu.

Třaskavé spojení divadla a filmu
Národní divadlo má i v nadcházející sezoně připravenu i řadu dalších aktivit, například večerů mladých choreografů, cyklus scénických čtení či řadu koncertů. Na prvním z nich, který 11. září zahájí divadelní sezonu, se představí nadějná lotyšská sopranistka Maija Kovalevská s budoucím šéfdirigentem Orchestru Národního divadla v Praze Tomášem Netopilem.

Miloš Forman při natáčení filmu Goyovy přízrakyTvůrčí prostředí a umělecký ruch se ovšem nevyhýbá Národnímu divadlu ani v čase končících prázdnin. Právě tento týden zde natáčí český oscarový režisér Miloš Forman filmové zpracování jazzové opery Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého Dobře placená procházka.

"Netušil jsem, že spojení divadla a filmu bude tak třaskavé. Pohled, který na jeviště Národního divadla vnese Miloš Forman, bude čistě filmařský," uvedl trochu tajemně v závěru tiskové konference ředitel divadla Ondřej Černý.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

David Matásek uvítá Evropu na velké zahradní party. V Nové Atlantidě

Plakát k inscenaci Nová Atlantida

Je to už skoro tři a půl roku, co na Novou scénu pražského Národního divadla vtrhl Stanislav Gross, Jiří Paroubek či...

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz