Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Národní divadlo: Štěpnička Janáčkem, Prodanka očima ženy a hiphopový balet

  15:06aktualizováno  15:06
Národní divadlo představilo své plány pro nadcházející, již 126. sezonu. Tři soubory - činohra, opera a balet - uvedou úhrnem sedmnáct premiér.

Z opery Prodaná nevěsta - Ivan Kusnjer, Luděk Vele a Yvona Škvárová | foto: Národní divadlo © Hana Smejkalová

Ondřej Černý, ředitel Národního divadla v Praze, na tiskové konferenci k sezoně 2008/2009Na dnešní tiskové konferenci shrnul ředitel Národního divadla Ondřej Černý minulou sezonu. "Považuji ji za úspěšnou. Návštěvnost se udržuje zhruba na stejné úrovni jako v minulých letech, tedy na přibližně 77 procentech vytíženosti našich budov," uvedl.

Hra na jistotu
Vůbec první premiérou nadcházející sezony bude nové nastudování asi nejznámější národní klasiky, Smetanovy Prodané nevěsty. Zhostila se jí mladá režisérka Magdalena Švecová ve spolupráci se zkušeným slovenským dirigentem Ondrejem Lenárdem. Poprvé bude uvedena 25. a 26. září.

Z opery Prodaná nevěsta - Miroslav Dvorský a Pavla VykopalováOpera Národního divadla má přichystáno dalších pět nových představení. V mozartovském cyklu bude pokračovat méně známým raným titulem La finta giardiniera - Zahradnice lásky. Osmdesáté výročí úmrtí Leoše Janáčka bude připomenuto premiérou jeho Věci Makropulos. Představení vzniká ve spolupráci Národního divadla s English National Opera, režisérem bude Američan Christopher Alden.

Dalším "výročním" představením bude Rinaldo Georga Friedricha Händela, uvedené v autentické barokní interpretaci na scéně, iluminované svíčkami a režírované Francouzkou Louise Moaty. Od úmrtí skladatele letos uběhne 250 let.

Poslední dvě premiéry patří k absolutní klasice našich jevišť. Čajkovského Evžena Oněgina bude režírovat slavný rumunsko-americký umělec Andrei Serban, Dvořákovu Rusalku si "vzal za svou" šéf opery Národního divadla Jiří Heřman a do dvojrole Cizí kněžny a Ježibaby obsadil českou pěvkyni světového renomé Dagmar Peckovou.

Klasika ustupuje novinkám
František Němec ve hře David a Goliáš aneb Pepička to zařídíČinohra Národního divadla má naplánovaných osm premiér, mezi něž spadá i obnovená premiéra Jiráskovy Lucerny, jež musela být kvůli úmrtí Josefa Vinkláře a Radovana Lukavského, představujících Starého vodníka, dočasně stažena z repertoáru. Od 7. října bude tato role přeobsazena Františkem Němcem, partnerem, Mladým vodníkem, mu bude nová posila souboru Národního divadla Vojtěch Dyk.

Činoherní dramaturgie pátrá po dramatických dílech nepříliš známých proveniencí. Letos představí jednak Den naděje Islanďana Birgira Sigurdssona ("Bude to možná první česká premiéra islandské hry vůbec," uvedl šéf činohry Michal Dočekal), jednak Mikve izraelské autorky Hadar Galron, současnou hru z prostředí ortodoxní židovské komunity.

Letošní janáčkovské výročí připomene i činohra prostřednictvím hry slavného irského dramatika Briana Friela Listy důvěrné /Leoše Janáčka/, v níž skladatele ztvární Jiří Štěpnička a výňatky z Janáčkova díla včetně titulní skladby přednese Škampovo a Eve kvarteto.

Jan KačerZa ústřední titul sezony považuje Michal Dočekal Ibsenovu hru Nepřítel lidu, klasiku, která "svojí silou i aktualitou bere dech." Kromě prověřených hodnot nebudou ale chybět ani horké novinky, z nichž největší důraz klade Dočekal na Pláč významné autorky střední generace Lenky Lagronové. "Je to jeden z nejpozoruhodnějších českých textů, které se mi v poslední době dostaly do ruky," uvedl šéf činohry k představení, které bude režírovat Jan Kačer.

V závěru sezony měl být premiérován Shakespearův Kupec benátský, byl však přesunut do další sezony a na jeho místo přichází další horká aktualita, Srpen v zemi indiánů Tracyho Lettse. Národní divadlo hru, jež letos obdržela Pulitzerovu cenu, uvede pouhý rok po broadwayské světové premiéře.

Poslední činoherní premiérou v samém závěru sezony bude nastudování slavné pohádky Julia Zeyera Radúz a Mahulena. "Není náhoda, že si toto poetické dílo vybral Jan Antonín Pitínský, který je sám básníkem," uvedl Michal Dočekal.

Vlasta Chramostová - inscenace Tři životyČinohra Národního divadla kromě premiér slibuje i další aktivity: zahraniční zájezdy (do New Yorku s beneficí Vlasty Chramostové Tři životy a do Tel Avivu se Stoppardovým Rock´n´rollem) a naopak hostování zahraničních souborů, z nichž nejočekávanější bude lednová návštěva pařížské Comédie Francaise, která zároveň představením Směšné preciózky oslaví Moliérovy narozeniny, jež jsou tradičně ve Francii slaveny 14. ledna jako Den divadla.

Čajkovskij i hip hop
Balet Národního divadla připravuje tři nová představení. "Větší počet premiér je při vytížení souboru a množství představení na repertoáru vyloučený," uvedl šéf baletu Petr Zuska. Všechny tři premiéry budou uvedeny až po Novém roce.

První z nich bude CamouflAGE, autorské představení baletního mistra a choreografa Jana Kodeta spojující tanec s činoherním herectvím. Ke klasickému baletu se Národní divadlo obrátí prostřednictvím Čajkovského slavného Labutího jezera, které připraví sólista Dánského královského baletu a umělecký šéf Finského národního baletu Kenneth Greve.

Jiří KyliánPoslední premiérou bude kontroverzní triptych Extrém, složený ze dvou starších děl Jiřího Kyliána a Petra Zusky a ze Zuskovy novinky, vytvořené přímo pro Národní divadlo. Hudební složku budou tvořit mimo jiné nahrávky hvězd amerického hip hopu.

Třaskavé spojení divadla a filmu
Národní divadlo má i v nadcházející sezoně připravenu i řadu dalších aktivit, například večerů mladých choreografů, cyklus scénických čtení či řadu koncertů. Na prvním z nich, který 11. září zahájí divadelní sezonu, se představí nadějná lotyšská sopranistka Maija Kovalevská s budoucím šéfdirigentem Orchestru Národního divadla v Praze Tomášem Netopilem.

Miloš Forman při natáčení filmu Goyovy přízrakyTvůrčí prostředí a umělecký ruch se ovšem nevyhýbá Národnímu divadlu ani v čase končících prázdnin. Právě tento týden zde natáčí český oscarový režisér Miloš Forman filmové zpracování jazzové opery Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého Dobře placená procházka.

"Netušil jsem, že spojení divadla a filmu bude tak třaskavé. Pohled, který na jeviště Národního divadla vnese Miloš Forman, bude čistě filmařský," uvedl trochu tajemně v závěru tiskové konference ředitel divadla Ondřej Černý.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Koně v cirkusu. Už se ozvali ochránci, drezúra to ale není, zní z Letné

Záběr z představení Bestias, která na Letní Letnou veze soubor Baro d´Evel Cirk...

Na nezvyklé zapojení zvířat láká jedna ze zahraničních hvězd letošního ročníku novocirkusového festivalu Letní Letná. V...

Slovácko sa opět nesúdí. Nabídne skleničku vína a trochu melancholie

Milena Steinmasslová a Jozef Kroner v seriálu Slovácko sa nesúdí (1984)

Ústřední postava Divadelního spolku Kašpar Jakub Špalek má chalupu v Němčičkách na Slovácku. A právě na tomto místě,...

Vážností bychom Vlasy pohřbili. Čekejte hvězdy i holé zadky, láká režisér

Šimon Caban na zkouškách muzikálu Vlasy

Se zdravým nadhledem pracuje režisér Šimon Caban na muzikálu Vlasy pro pražské Divadlo Kalich. Nehrozí prý patos ani...

Najdete na iDNES.cz