Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Národní divadlo připomene Janáčkovo výročí premiérou a koncertem

  12:40aktualizováno  12:40
Poctu skladateli Leoši Janáčkovi, od jehož smrti letos uplynulo osmdesát let, vzdá v závěru letošního roku hned dvakrát opera Národního divadla. 18. a 20. prosince uvede premiéru nového nastudování opery Věc Makropulos, 28. prosince na mimořádném koncertě zazpívá Dagmar Pecková a Ivan Kusnjer.

Leoš Janáček | foto: Profimedia.cz

"Janáčkova Věc Makropulos nás konfrontuje s nekompromisně ubíhajícím časem lidských životů, dává nám mnoho impulsů k zamyšlení nad lidskou existencí. Dirigent Tomáš Hanus a režisér Christopher Alden představí toto nadčasové dílo ve společném projektu opery Národního divadla a English National Opera," řekl šéf opery Národního divadla Jiří Heřman.

Janáček vs. Čapek

Karel ČapekPředposlední Janáčkova opera Věc Makropulos (1926) přejímá základní dějová fakta, postavy a situace z věhlasné "filosofické komedie" Karla Čapka o touze po nesmrtelnosti i únavě a strachu z ní. I v komediálním hemžení kolem ústřední postavy zpěvačky Emilie Marty Janáček následuje Čapka. Co je však jeho samostatným a pro něj typickým vkladem, je vyhrocení erotických vztahů a erotické atmosféry příběhu vůbec. Zaujme přesným vcítěním do role ženy, která přes všechen cynismus získaný během svého nesmrtelného života stále touží po lásce, smyslu, naplnění a závidí smrtelným, že v tyto "obyčejné věci" dovedou – možná naivně – věřit. Uvedením Věci Makropulos připomíná opera Národního divadla rovněž sedmdesáté výročí úmrtí Karla Čapka, které připadá na 25. prosince.

Hlavní part zpěvačky Emilie Marty – Eliny Makropulos byla svěřena mladé německé pěvkyni Gun-Brit Barkmin. V dalších rolích vystoupí Gianluca Zampieri, Jan Markvart, Alžběta Poláčková, Martin Bárta, Tomáš Kořínek, Gustáv Beláček, Bohuslav Maršík, Lenka Šmídová, Jan Ježek a Stanislava Jirků.

Věc Makropulos bude uvedena na scéně Národního divadla pouze šestkrát; vedle premiérových představení ještě 28. prosince, 17. ledna a 1. a 21. února.

Krátce po premiéře Věci Makropulos, 28. prosince, bude dílu Leoše Janáčka věnován písňový recitál Pocta Leoši Janáčkovi dvou vynikajících českých umělců, mezzosopranistky Dagmar Peckové a barytonisty Ivana Kusnjera. Pěvce doprovodí klavírista Vojtěch Spurný.

Dagmar Pecková

Dagmar PeckováČeská pěvkyně světového renomé. K jejímu současnému repertoáru patří mimo jiné Herodias ve Straussově Salome, Ortrud ve Wagnerově Lohengrinovi nebo mezzosopránové party velkých vokálně-symfonických děl Giuseppe Verdiho, Antonína Dvořáka a Gustava Mahlera. Zároveň je i skvělou interpretkou Mahlerovy, Dvořákovy a Janáčkovy písňové tvorby.

Ivan Kusnjer

Ivan Kusnjer jako FalstaffTrojnásobný držitel prestižní Ceny Thálie je jedním ze sólistických pilířů současného souboru opery Národního divadla, kde působí již 25 let. Jeho repertoár zahrnuje více než tři desítky operních rolí, na dvacet kantát a oratorií a čtrnáct písňových cyklů. K jeho klíčovým rolím patří především velké postavy Verdiho a Pucciniho oper a hlavní barytonové role české operní tvorby.

Na programu je výběr z oblíbené Janáčkovy sbírky Moravská lidová poesie v písních a písňové cykly Janáčkových současníků, jejichž hudba vychází z podobných inspiračních zdrojů (Pavel Haas, Max Brod, Alban Berg). V obou částech večera zazní také výběr z Janáčkovy klavírní tvorby.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

Opak Kafkovy Proměny. Zuzana Stivínová hraje člověka, jenž byl opicí

Záběr z inscenace Zpráva pro Akademii

Před akademickou obcí stojí Opice, která má přednášet o tom, jak se stala člověkem. Sto let od vydání brilantní povídky...

Vyrábět legraci je těžší než hrát tragédii. Bareš poprvé na Fidlovačce

Motiv z plakátu inscenace Miláček Célimare, kterou chystá Divadlo Na Fidlovačce...

Člověk, který vede dvojí život. Proutník, co se chce oženit. Pražské Divadlo Na Fidlovačce chystá na 5. března...

Najdete na iDNES.cz