Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Národní divadlo připomene Janáčkovo výročí premiérou a koncertem

  12:40aktualizováno  12:40
Poctu skladateli Leoši Janáčkovi, od jehož smrti letos uplynulo osmdesát let, vzdá v závěru letošního roku hned dvakrát opera Národního divadla. 18. a 20. prosince uvede premiéru nového nastudování opery Věc Makropulos, 28. prosince na mimořádném koncertě zazpívá Dagmar Pecková a Ivan Kusnjer.

Leoš Janáček | foto: Profimedia.cz

"Janáčkova Věc Makropulos nás konfrontuje s nekompromisně ubíhajícím časem lidských životů, dává nám mnoho impulsů k zamyšlení nad lidskou existencí. Dirigent Tomáš Hanus a režisér Christopher Alden představí toto nadčasové dílo ve společném projektu opery Národního divadla a English National Opera," řekl šéf opery Národního divadla Jiří Heřman.

Janáček vs. Čapek

Karel ČapekPředposlední Janáčkova opera Věc Makropulos (1926) přejímá základní dějová fakta, postavy a situace z věhlasné "filosofické komedie" Karla Čapka o touze po nesmrtelnosti i únavě a strachu z ní. I v komediálním hemžení kolem ústřední postavy zpěvačky Emilie Marty Janáček následuje Čapka. Co je však jeho samostatným a pro něj typickým vkladem, je vyhrocení erotických vztahů a erotické atmosféry příběhu vůbec. Zaujme přesným vcítěním do role ženy, která přes všechen cynismus získaný během svého nesmrtelného života stále touží po lásce, smyslu, naplnění a závidí smrtelným, že v tyto "obyčejné věci" dovedou – možná naivně – věřit. Uvedením Věci Makropulos připomíná opera Národního divadla rovněž sedmdesáté výročí úmrtí Karla Čapka, které připadá na 25. prosince.

Hlavní part zpěvačky Emilie Marty – Eliny Makropulos byla svěřena mladé německé pěvkyni Gun-Brit Barkmin. V dalších rolích vystoupí Gianluca Zampieri, Jan Markvart, Alžběta Poláčková, Martin Bárta, Tomáš Kořínek, Gustáv Beláček, Bohuslav Maršík, Lenka Šmídová, Jan Ježek a Stanislava Jirků.

Věc Makropulos bude uvedena na scéně Národního divadla pouze šestkrát; vedle premiérových představení ještě 28. prosince, 17. ledna a 1. a 21. února.

Krátce po premiéře Věci Makropulos, 28. prosince, bude dílu Leoše Janáčka věnován písňový recitál Pocta Leoši Janáčkovi dvou vynikajících českých umělců, mezzosopranistky Dagmar Peckové a barytonisty Ivana Kusnjera. Pěvce doprovodí klavírista Vojtěch Spurný.

Dagmar Pecková

Dagmar PeckováČeská pěvkyně světového renomé. K jejímu současnému repertoáru patří mimo jiné Herodias ve Straussově Salome, Ortrud ve Wagnerově Lohengrinovi nebo mezzosopránové party velkých vokálně-symfonických děl Giuseppe Verdiho, Antonína Dvořáka a Gustava Mahlera. Zároveň je i skvělou interpretkou Mahlerovy, Dvořákovy a Janáčkovy písňové tvorby.

Ivan Kusnjer

Ivan Kusnjer jako FalstaffTrojnásobný držitel prestižní Ceny Thálie je jedním ze sólistických pilířů současného souboru opery Národního divadla, kde působí již 25 let. Jeho repertoár zahrnuje více než tři desítky operních rolí, na dvacet kantát a oratorií a čtrnáct písňových cyklů. K jeho klíčovým rolím patří především velké postavy Verdiho a Pucciniho oper a hlavní barytonové role české operní tvorby.

Na programu je výběr z oblíbené Janáčkovy sbírky Moravská lidová poesie v písních a písňové cykly Janáčkových současníků, jejichž hudba vychází z podobných inspiračních zdrojů (Pavel Haas, Max Brod, Alban Berg). V obou částech večera zazní také výběr z Janáčkovy klavírní tvorby.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Další z rubriky

Vážností bychom Vlasy pohřbili. Čekejte hvězdy i holé zadky, láká režisér

Šimon Caban na zkouškách muzikálu Vlasy

Se zdravým nadhledem pracuje režisér Šimon Caban na muzikálu Vlasy pro pražské Divadlo Kalich. Nehrozí prý patos ani...

Koně v cirkusu. Už se ozvali ochránci, drezúra to ale není, zní z Letné

Záběr z představení Bestias, která na Letní Letnou veze soubor Baro d´Evel Cirk...

Na nezvyklé zapojení zvířat láká jedna ze zahraničních hvězd letošního ročníku novocirkusového festivalu Letní Letná. V...

Jako Jonathan Livingston Racek. Akrobati Losers poletí Vzduchem

Oficiální ilustrační foto k představení Vzduchem

S nadsázkou se dá říci, že když se v pražských Letenských sadech v druhé polovině srpna nahlas zavolá Letní Letná, ozve...

Najdete na iDNES.cz