Národní divadlo - opona Vojtěcha Hynaise

Národní divadlo - opona Vojtěcha Hynaise - Národní divadlo - opona Vojtěcha Hynaise | foto: Národní divadlo

Národní divadlo nabídne klasiku, klasiku a... klasiku

Činohra české první scény sází v příští sezóně hlavně na osvědčené tituly zaštítěné jmény předních osobností české divadelní scény.

Z linie časem prověřených titulů vybočuje zatím jen první ohlášená premiéra - nová hra Pavla Kohouta inspirovaná rokem mozartovského výročí Malá hudba moci. Diváci ji poprvé zhlédnou na prknech Stavovského divadla 8. listopadu v režii současného šéfa činohry Michala Dočekala.

Kohout ve hře, která byla původně napsána německy (Eine kleine Machtmusik), zasadil hlavní postavu dirigenta Mazorta do konce dvacátého století. Potýká se tu nejen s problémy ukojit své profesní ambice, utrpí i osobní život, když se zaplete do tajných mocenských plánů.

Babička v moderním kabátku
Předvánoční premiéra pak zaútočí na diváky Zlaté kapličky českou klasikou snad nejtěžšího kalibru - Babičkou od Boženy Němcové. Tu soubor činohry Národního divadla uvede 13. prosince.

Čistě klasické převedení pilíře povinné školní četby ale znalý divák očekávat nebude. Dostupné materiály totiž u kolonky režisér uvádějí jméno Jan Antonín Pitínský.

Pitínský už má se zlatou kapličkou letité zkušenosti a jeho místní počiny kladně hodnotila kritika i diváci. Dokonce i nový ředitel Národního divadla Ondřej Černý, který dnes nastoupil do funkce, se netají tím, že Pitínského pohled na klasiku je mu blízký.

"Já za optimální považuji míru modernizace české klasiky, kterou předvedl pan Pitínský v Našich furiantech," přiznal se Černý v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.

Don Juan prostopášný a aktuální
Na 13. březen příštího roku se pak mohou těšit ti, které fascinuje životní motto "Urvat ze života maximum a užívat bez ohledu na druhé". Ač to může vypadat jako parafráze na dnešní dobu, příběh Dona Juana je starý téměř 380 let.

V repertoáru se ale neobjeví originál Tirsa de Moliny, nýbrž o 35 let mladší Moliérův text. "Nedávné inscenace interpretovaly Juana jako nekonvenčního intelektuála. Dnes si hra žádá novou interpretaci, bližší té Moliérově," podotýkají inscenátoři.

Režie se ujme jeden z nejvýraznějších současných režisérů Jan Nebeský. Spolupracuje s Divadlem Komedie či s Divadlem Na zábradlí - zdejší inscenace hry Ernsta Jandla Z cizoty v Nebeského režii byla oceněna cenou Alfreda Radoka za inscenaci roku 2004.

Andersenova Královna a Čapkův buřič
Na 24. dubna nachystá režisérka a choreografka Zoja Mikotová slavnou Sněhovou královnu od slavného mistra pochmurných pohádek Hanse Christiana Andersena.

"Sněhová královna patří ke klenotům z důvodu mistrného Andersenova vyprávění, ale i pro poselství, které je v ní zakódováno," zdůvodňuje dramaturgie první scény důvod zařazení známého titulu do dramaturgického plánu.

Zatím poslední ohlášenou premiérou činoherní složky v příští sezóně je také klasika, jedna z prvních her Karla Čapka Loupežník. Její nasazení je nasnadě - za rok totiž uplyne sedmdesát let od Čapkova úmrtí.

Čapkův Loupežník patřil vždy mezi úspěšné tituly. Platí totiž nejen za metaforu mladického vzdoru a svobodomyslnosti, ale také za strhující love story, ve které se střetává svět dravého mládí se světem úzkoprsé morálky a tvrdé reality.

Režie se ujme osvědčený host první scény Ivan Rajmont. Pod jeho vedením vznikl veleúspěšný Sluha dvou pánů s Miroslavem Donutilem, Benefice Vlasty Chramostové Tři životy, nebo nejnověji inscenace Toma Stopparda Rock´n´roll.