Z kabaretu Můj soused, můj nepřítel

Z kabaretu Můj soused, můj nepřítel | foto: archiv ND

Můj soused, můj nepřítel: v kabaretu o Romech zazní hádky, pláč i křik

  • 6
Herec David Matásek se jako "Etnický Čech" setká v jednom představení s houslistou kapely Gipsy.cz Vojtěchem Lavičkou, který zde sehraje roli "Mladého Roma". A to už ve středu v Národním divadle v rámci inscenace s názvem Můj soused, můj nepřítel.

"Představení patří do velkého mezinárodního projektu Nouzový vchod, který se věnuje problémům souvisejícím s migrací a imigrací či konflikty vyplývajícími z problematického přijetí specifických sociálních skupin do společnosti. Po debatě s odborníky jsme došli k tomu, že se budeme věnovat romské otázce," říká režisérka projektu Viktorie Čermáková. Kvůli inscenaci se ponořila mezi Romy a vytvořila politický kabaret, který mapuje mimo jiné třeba také to, proč Romové nemají rádi oslovení Cikáni a proč to ne každý respektuje.

Nouzový vchod

Na mezinárodním divadelním projektu Nouzový vchod se podílejí kromě pražského Národního divadla také Řecké národní divadlo (Atény), Maďarské divadlo v Kluži, rakouské divadlo Schauspielhaus (Graz), italské Teatro Garibaldi (Palermo) a Izraelské národní divadlo Habima (Tel Aviv).

Tématem jsou problémy související s migrací a imigrací či konflikt vyplývající z problematického přijetí specifických či nepřizpůsobivých sociálních skupin do společnosti. Všechny inscenace se propojí ve společném festivalu 26. – 29. ledna 2012 ve Štýrském Hradci.

"V inscenaci se dá vysledovat příběh pěti různých postav, ale o to tam tak úplně nejde. Je to takový příběh schůze, která se nepovedla. Nebude to úplně divadelní hra, spíš publicistické divadlo, jehož příběh vyrostl z dvouměsíčního výzkumu, ale i z osobních výpovědí Romů. Stále však půjde o úhel pohledu většiny," popisuje  Čermáková.

Pohled na Romy však prý rozhodně nebude romantizovaný. "Ocitneme se v ostré konfrontaci, na jevišti budeme diskutovat, hádat se, křičet i brečet. Romové o nás třeba říkají, že i když o nich tvrdíme, že jsou zloději, tak Češi kradou daleko víc, a to nejen peněženky v tramvaji," dodává Čermáková, které prý dlouhou dobu trvalo, než se jí podařilo se do romské komunity opravdu dostat.

Cikáni nejsou o "cikánech"

"Bylo náročné Romy přesvědčit, aby o sobě mluvili. Zpočátku mi nevěřili, že je nezneužiju, že o nich nebudu mluvit naivně a že je budu schopná poslouchat. Už od roku 1945 se totiž mluví o romské otázce, ale dodnes se s ní moc nepohnulo. Představení se dotkne i toho, proč se to stalo," popisuje režisérka, která prý byla pro tuto inscenaci předurčena svou maminkou Jarmilou Čermákovou, jež se o romskou problematiku dlouhodobě zajímala. "I tak chvíli trvalo, než jsem se do tématu vpravila, nevěděla jsem vlastně nic," tvrdí režisérka.

Důležitým textem, který ve hře autorka použila, budou úryvky z Máchových Cikánů. Jde vlastně o motto celé hry. "Vtip je v tom, že v Máchových Cikánech žádní Cikáni nevystupují," směje se Čermáková, která si ke spolupráci přizvala například romistu a hlavního hrdinu dokumentárního filmu Roma boys Davida Tišera, který v inscenaci sehraje postavu "Nejmladšího Roma", a také předního tuzemského romistu a indologa Ladislava Gorala, který se představí jako "Rom nejstarší".