Letopisy Narnie - z natáčení

Letopisy Narnie - z natáčení | foto: Martin Adamec, MF DNES

Narnii už na Barrandově vystřídala Saxana

V hostivařském ateliéru vyrostly bunkry, v nichž padla poslední klapka Tobruku, a na Barrandově před trikovým zeleným pozadím se točí Saxana, pokračování Dívky na koštěti. To je výjimečná situace, české filmy totiž do ateliérů jinak skoro nechodí. Změní se to?

Mohlo by, protože díky finanční injekci z takzvané diginovely, která přinese státnímu fondu kinematografie dočasný další zdroj ve výši stamilionů korun, bude peněz na výpravnější látky dost.

"Třeba si vedle zahraničních zakázek budou moci ateliéry dovolit i jiní Češi," věří barrandovská producentka Helena Uldrichová. "Už letos byl pro národní kinematografii silný rok, jenže v létě točili skoro všichni venku, v reálných prostředích."

Zatímco zahraniční štáby ztrácejí o Česko zájem, protože jinde dostávají lepší podmínky – takřečené pobídky čili navrácení až dvaceti procent z částky utracené v té které zemi, domácí film nabírá na síle.

Hlavně početně: už teď je na rok 2008 ohlášeno třiatřicet českých premiér, což znamená zhruba dvojnásobek stavu minulých let. Dalších dvanáct domácích projektů si dokonce zablokovalo termíny na rok 2009.

Otázkou však zůstává, kolik z nich si troufne na stylizovanější podívanou od ateliérových staveb po kostýmy. Pro současný český film jsou totiž typické spíše nepříliš nákladné civilní příběhy ze současnosti.

Příkladem může být Jan Hřebejk, který už v lednu začne natáčet na motivy povídkové knihy Michala Viewegha nazvané Povídky o manželství a sexu snímek Nestyda. Film, v němž se pro hlavní roli počítá s Jiřím Macháčkem, hlásí premiéru na podzim.

Hřebejk patří k barrandovským věrným, ateliér číslo čtyři využil pro filmy Pelíšky, Musíme si pomáhat, Pupendo či Kráska v nesnázích, ale ani Nestyda neslibuje zrovna výpravu plnou fantazie; dějištěm bude současná Praha.

Právě Nestyda je jedním ze čtyř hraných novinek příštího roku, na něž přispěla – v průměru po třech milionech korun a bez nároku na podíl z případného zisku – společnost RWE.

Náleží k nim ještě komedie Vladimíra Michálka O rodičích a dětech, válečné drama Václava Marhoula Tobruk a pohádka Zdeňka Trošky Nejkrásnější hádanka; další peníze dala RWE dokumentům či studentským pracím.

"Vždy se snažíme o vyrovnaný podíl filmů diváčtějších a umělečtějších, přičemž vstupujeme do projektů, které podporuje televize a jejichž rozpočet je z osmdesáti procent pokrytý," vysvětluje mluvčí společnosti Martin Chalupský její filmovou strategii.

Společně s Barrandovem založila RWE scenáristickou nadaci, odkud studio čerpá nové zajímavé látky pro vlastní produkci. "Zatím nejblíže k výrobě má společenská komedie Ireny Hejdové Nohama nahoru; už pro ni hledáme režiséra a premiéru plánujeme na rok 2009," uvedla Uldrichová.

Jiný barrandovský projekt se opírá o Zdeňka Trošku. Zatímco režisér dokončuje drdovskou pohádku Nejkrásnější hádanka, Barrandov již se s ním domlouvá na dalším pohádkovém příběhu.

A ve hře zůstává rovněž pokračování dobrodružného příběhu pro mládež Maharal – Tajemství talismanu, pro nějž na Barrandově vyrostla zatopená jeskyně. Ke "dvojce" se zatím hledá námět.

Vrátí se Hollywood?
Poté, co z Barrandova odešel za výhodnými pobídkami do jiných zemí třetí díl americké rodinné fantasy Letopisy Narnie a evropský velkofilm Pompeje, hledá studio náhradní zakázkové projekty.

"Stále jednáme, zatím nemohu žádný podpis smlouvy potvrdit," řekla mluvčí Barrandova Dušana Chreneková.

Mluvilo se o několika sci-fi, třeba filmech Magneto nebo Virulents, jejichž tvůrci už v Česku pracovali, ale ani Hollywood teď kvůli stávce scenáristů nemá ve svých plánech zdaleka jasno.