Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Napálili nakupující, teď točí film o „českém míru“ a radaru

  14:57aktualizováno  14:57
Radar / Český mír - tak zní název nového filmu o českém pojetí války i míru, který točí Vít Klusák a Filip Remunda. "Neposlušné děti českého dokumentu" před několika lety zaujaly "hyperkomedií" o nakupování Český sen.

Snímek k filmu Radar / Český mír | foto: Hypermarket Film s.r.o.

Celovečerní dokumentární film, jehož ambicí je odhalit, kdo a za jakou cenu usiluje o eskalaci válečného napětí na světě, vzniká v produkci nezávislé filmové společnosti Hypermarket Film již déle jak rok.

"Bude to film o české zbabělosti i odvaze, dokument doby, v níž se o střed Evropy opět přetahují velmoci. To vše na pozadí událostí točících se kolem amerického vojenského radaru, který bude nejspíš stát v brdských lesích. Neboli na tomtéž místě, kde před dvaceti lety ukrývali jaderný arzenál Sověti," představuje dvojice svůj nový film.

V případě Českého snu, s nímž vyhrálo festivaly v San Francisku a v jihokorejském Jeonju, duo vsadilo na mystifikační hru na neexistující hypermarket, která nalákala zástupy koupěchtivých Čechů.

Tentokrát pracují observatorní metodou. "Jde o regulérní dokument, jen pozorujeme, nezní tam skoro ani žádné otázky," přibližuje Vít Klusák, který půjde do kin na jaře 2009.

Vznik celovečerního dokumentu, o který již dopředu projevil zájem mezinárodní filmový festival v Cannes, finančně podpořil Státní fond kinematografie a koprodukuje jej Česká televize.

Zpočátku nacházeli filmaři vstřícnost a podporu také u státních úřadů v čele s ministerstvem obrany a Úřadem vlády. "Dlouho nám vycházeli vstříc, ale pak pochopili, že jsme opravdu nezávislí, nejsme ničím vázaní, a začali nás obcházet," líčí Klusák.

Podle něj se situace změnila letos v dubnu, kdy filmaři natáčeli v Brdech protest aktivistů z Greenpeace. "Potřebovali jsme se tam za nimi dostat, a zatkla nás vojenská policie. Byla to vypjatá situace včetně násilí, což máme natočeno. Poté nám úřady přestaly důvěřovat," domnívá se Klusák.

Což se projevilo například tím, že politici přestali brát dokumentaristy na cesty do Spojených států spjatých s vyjednáváním o radaru. Když premiér Topolánek letěl za americkým prezidentem Bushem a jako dárek mu vezl kulovnici, tiskový odbor vlády postupně vyhazoval z vládního letadla jednoho filmaře po druhém.

"Nejdříve vyrazili zvukaře, že není místo, pak Remundu a den před odletem i mě, prý aby se vešel ministr dopravy. Letadlo pak dle svědků do Washingtonu odletělo poloprázdné. A my jsme museli premiéra stíhat turistickou linkou, abychom využili již zařízené novinářské akreditace," vypráví Klusák a dodává: "A když Parkanová s Gatesem podepisovali smluvou v Londýně, už se nám ministerstvo obrany neozvalo vůbec."
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

VIDEO: Z Kryštůfka Robina vyroste udřený otec rodiny Ewan McGregor

Z filmu Kryštůfek Robin

Pod názvem Kryštůfek Robin vstoupí do kin 23. srpna nová variace slavného příběhu o přátelství chlapce s plyšovým...

DO KINA: Jiří Menzel coby Tlumočník potká novou Laru Croft

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Z pěti premiér mají českou stopu jednak slovenská tragikomedie Tlumočník s Jiřím Menzelem v titulní roli,...

Deneuveová nakonec na Febiofest nepřijede. Cenu převezme Aznavour

Catherine Deneuveová (Cannes, 23. května 2017)

Francouzská herečka Catherine Deneuveová na poslední chvíli zrušila svou účast na Febiofestu. Během čtvrtečního...

Najdete na iDNES.cz