Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Napálili nakupující, teď točí film o „českém míru“ a radaru

  14:57aktualizováno  14:57
Radar / Český mír - tak zní název nového filmu o českém pojetí války i míru, který točí Vít Klusák a Filip Remunda. "Neposlušné děti českého dokumentu" před několika lety zaujaly "hyperkomedií" o nakupování Český sen.

Snímek k filmu Radar / Český mír | foto: Hypermarket Film s.r.o.

Celovečerní dokumentární film, jehož ambicí je odhalit, kdo a za jakou cenu usiluje o eskalaci válečného napětí na světě, vzniká v produkci nezávislé filmové společnosti Hypermarket Film již déle jak rok.

"Bude to film o české zbabělosti i odvaze, dokument doby, v níž se o střed Evropy opět přetahují velmoci. To vše na pozadí událostí točících se kolem amerického vojenského radaru, který bude nejspíš stát v brdských lesích. Neboli na tomtéž místě, kde před dvaceti lety ukrývali jaderný arzenál Sověti," představuje dvojice svůj nový film.

V případě Českého snu, s nímž vyhrálo festivaly v San Francisku a v jihokorejském Jeonju, duo vsadilo na mystifikační hru na neexistující hypermarket, která nalákala zástupy koupěchtivých Čechů.

Tentokrát pracují observatorní metodou. "Jde o regulérní dokument, jen pozorujeme, nezní tam skoro ani žádné otázky," přibližuje Vít Klusák, který půjde do kin na jaře 2009.

Vznik celovečerního dokumentu, o který již dopředu projevil zájem mezinárodní filmový festival v Cannes, finančně podpořil Státní fond kinematografie a koprodukuje jej Česká televize.

Zpočátku nacházeli filmaři vstřícnost a podporu také u státních úřadů v čele s ministerstvem obrany a Úřadem vlády. "Dlouho nám vycházeli vstříc, ale pak pochopili, že jsme opravdu nezávislí, nejsme ničím vázaní, a začali nás obcházet," líčí Klusák.

Podle něj se situace změnila letos v dubnu, kdy filmaři natáčeli v Brdech protest aktivistů z Greenpeace. "Potřebovali jsme se tam za nimi dostat, a zatkla nás vojenská policie. Byla to vypjatá situace včetně násilí, což máme natočeno. Poté nám úřady přestaly důvěřovat," domnívá se Klusák.

Což se projevilo například tím, že politici přestali brát dokumentaristy na cesty do Spojených států spjatých s vyjednáváním o radaru. Když premiér Topolánek letěl za americkým prezidentem Bushem a jako dárek mu vezl kulovnici, tiskový odbor vlády postupně vyhazoval z vládního letadla jednoho filmaře po druhém.

"Nejdříve vyrazili zvukaře, že není místo, pak Remundu a den před odletem i mě, prý aby se vešel ministr dopravy. Letadlo pak dle svědků do Washingtonu odletělo poloprázdné. A my jsme museli premiéra stíhat turistickou linkou, abychom využili již zařízené novinářské akreditace," vypráví Klusák a dodává: "A když Parkanová s Gatesem podepisovali smluvou v Londýně, už se nám ministerstvo obrany neozvalo vůbec."
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Další z rubriky

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

RECENZE: I na plátně zůstal neuchopitelný Jan Palach záhadou

Kaskadér při natáčení scény sebeupálení pro film Jan Palach

Nepoví skoro nic, co bychom nevěděli, neprovokuje obsahem ani tvarem. Přesto má film Jan Palach smysl. Díky hrdinově...

VIDEO: V hlavní roli princezna alkoholička. Tvůrce Simpsonů má nový seriál

Ze seriálu Disenchantment (2018)

Tvůrce legendárních seriálů Simpsonovi a Futurama Matt Groening přichází s novým televizním počinem. Jmenuje se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz