Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nan Goldin udělala z momentky velké umění

  10:33aktualizováno  10:33
- Žena, která přežila "osvobozující peklo" bohémy a undergroundu sedmdesátých let. Holka, co viděla Velvet Underground dřív, než měla řidičák. Barmanka z Tin Pan Alley, kde se konala její první diaprojekce doprovázená hudbou. Člověk, který možná neumí být sám. Umělkyně, jež rozšiřuje hranice soukromí, ale nechává se fotografovat jen svými přáteli. Autorka, jež si je dobře vědoma toho, že ovlivnila dvě generace fotografů.
Retrospektiva Nan Goldinové, která nese název Budu tvým zrcadlem, podle jedné z nejslavnějších písní Lou Reeda, je tedy k vidění v pražské Galerii Rudolfinum.
Goldinová patří mezi osobnosti, jež znovu zásadně prolomily hranice mezi uměním a životem. Je osobností, pro niž se vlastní zkušenost stává průběžně uměním. Mezi jejími následovníky nalezneme jména jako Jack Peirson, Mark Morrisroe či v poslední době protežovaný německý pozorovatel technoscény Wolfgang Tillmans. Goldinová ovšem ztělesňuje dobu legendární energie, kdy v CBGB hráli Talking Heads, Patti Smithová a B 52's. Byla první, komu stačily barevné momentky pro vytvoření stylu. Je osobní. Teď už nezbývá než podlehnout, anebo se vzepřít autoritě a autenticitě jejího díla.
Když projdeme výstavu důkladně a necháme předsudky vypěstované středoevropsky konzervativní představou o umění v šatně, shledáme, že to, co trochu mechanicky říkává o své práci, platí. Její momentky na cibachromu přes řadu brutálních, vyzývavých a drsně milostných skutečných "námětů" mluví řečí lásky a účasti. Chladnou toleranci jako módní ohnisko filozofických rozprav, politických výzev a publicistické rétoriky posledních let v nich nenajdeme. Nemůžeme chtít, aby její způsob života všichni akceptovali. V zobrazených postojích, gestech, situacích a reakcích však pokaždé identifikujeme něco obecně lidského - něco, co většina vždy tají, skrývá či zahaluje společenským oděvem.
Svět klubů, večírků, drog, svět, který obývají lidé: guyové, transvestité, bisexuálové, dračí královny, hvězdy alternativních filmů, rockeři, galeristé, umělci i političtí aktivisté. Jejich filmově postavené osobní příběhy, jež se proplétají s vlastním životem a dílem Nan Goldinové, tiše určuje série věnovaná Cookie Muellerové, autorčině přítelkyni, která zemřela na AIDS. Zranění způsobená v euforii i agresi, obličeje a postavy poznamenané nároky, jež na fyzickou schránku kladou osvobozující zkušenosti sexu, drog a rock'n'rollu, soustředěné a smířené výrazy těch, kterým z intenzivního života na hraně zbývá jen několik klidných a unavených týdnů. Portréty ve vlaku, v neurčitém prostoru mezi dvěma zastávkami či lehce nahozené, rozostřeně viděné krajiny - jako když se po hodně dlouhém flámu probíráte do jasného dne.
Ty snímky se vyznačují rafinovanými konstelacemi barev a téměř neuvěřitelně malířskou kompozicí. Jsou výsledkem tisíců a tisíců zmáčknutí spouště, dlouhých let společné existence a trpělivého třídění fotek, jež se nakonec nenásilně řadí do několika žánrových či tematických okruhů: autoportréty, dvojice, sebrané večírky, vybrané hádky, dny v Tokiju, čekání na smrt. "Živelné" konstanty v podobě snímků se zrcadlem, záběrů z koupelen či hotelových pokojů pak zpevňují vynikající celek, jehož klíčový prvek tvoří diaprojekce - bohužel v případě pražské reprízy umístěný o podlaží níž v Malé galerii.

Nan Goldinová: Budu tvým zrcadlem. Galerie Rudolfinum v Praze. Výstava se koná do 14. března.

Nan Goldin.

Misty and Jimmy Paulette in a taxi, NYC, 1991.

Ryan in the tub, Provincetown, 1976.

Kana on the phone, Tokyo, 1994.

Self-portrait on my bed, Berlin, 1994.

Kee with tattoo, Tokyo, 1994.

The Hug, 1980.

Mark tattooing Mark, Boston, 1978.

Bruce on the Bowery, NYC, 1996.

Vickys bedroom, NYC, 1980.

Max, Muffy and Peter on Sharons birthday party, Provincetown, 1976

C.Z. and Max on the beach, Truro, MA, 1976

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

Najdete na iDNES.cz