Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nan Goldin udělala z momentky velké umění

  10:33aktualizováno  10:33
- Žena, která přežila "osvobozující peklo" bohémy a undergroundu sedmdesátých let. Holka, co viděla Velvet Underground dřív, než měla řidičák. Barmanka z Tin Pan Alley, kde se konala její první diaprojekce doprovázená hudbou. Člověk, který možná neumí být sám. Umělkyně, jež rozšiřuje hranice soukromí, ale nechává se fotografovat jen svými přáteli. Autorka, jež si je dobře vědoma toho, že ovlivnila dvě generace fotografů.
Retrospektiva Nan Goldinové, která nese název Budu tvým zrcadlem, podle jedné z nejslavnějších písní Lou Reeda, je tedy k vidění v pražské Galerii Rudolfinum.
Goldinová patří mezi osobnosti, jež znovu zásadně prolomily hranice mezi uměním a životem. Je osobností, pro niž se vlastní zkušenost stává průběžně uměním. Mezi jejími následovníky nalezneme jména jako Jack Peirson, Mark Morrisroe či v poslední době protežovaný německý pozorovatel technoscény Wolfgang Tillmans. Goldinová ovšem ztělesňuje dobu legendární energie, kdy v CBGB hráli Talking Heads, Patti Smithová a B 52's. Byla první, komu stačily barevné momentky pro vytvoření stylu. Je osobní. Teď už nezbývá než podlehnout, anebo se vzepřít autoritě a autenticitě jejího díla.
Když projdeme výstavu důkladně a necháme předsudky vypěstované středoevropsky konzervativní představou o umění v šatně, shledáme, že to, co trochu mechanicky říkává o své práci, platí. Její momentky na cibachromu přes řadu brutálních, vyzývavých a drsně milostných skutečných "námětů" mluví řečí lásky a účasti. Chladnou toleranci jako módní ohnisko filozofických rozprav, politických výzev a publicistické rétoriky posledních let v nich nenajdeme. Nemůžeme chtít, aby její způsob života všichni akceptovali. V zobrazených postojích, gestech, situacích a reakcích však pokaždé identifikujeme něco obecně lidského - něco, co většina vždy tají, skrývá či zahaluje společenským oděvem.
Svět klubů, večírků, drog, svět, který obývají lidé: guyové, transvestité, bisexuálové, dračí královny, hvězdy alternativních filmů, rockeři, galeristé, umělci i političtí aktivisté. Jejich filmově postavené osobní příběhy, jež se proplétají s vlastním životem a dílem Nan Goldinové, tiše určuje série věnovaná Cookie Muellerové, autorčině přítelkyni, která zemřela na AIDS. Zranění způsobená v euforii i agresi, obličeje a postavy poznamenané nároky, jež na fyzickou schránku kladou osvobozující zkušenosti sexu, drog a rock'n'rollu, soustředěné a smířené výrazy těch, kterým z intenzivního života na hraně zbývá jen několik klidných a unavených týdnů. Portréty ve vlaku, v neurčitém prostoru mezi dvěma zastávkami či lehce nahozené, rozostřeně viděné krajiny - jako když se po hodně dlouhém flámu probíráte do jasného dne.
Ty snímky se vyznačují rafinovanými konstelacemi barev a téměř neuvěřitelně malířskou kompozicí. Jsou výsledkem tisíců a tisíců zmáčknutí spouště, dlouhých let společné existence a trpělivého třídění fotek, jež se nakonec nenásilně řadí do několika žánrových či tematických okruhů: autoportréty, dvojice, sebrané večírky, vybrané hádky, dny v Tokiju, čekání na smrt. "Živelné" konstanty v podobě snímků se zrcadlem, záběrů z koupelen či hotelových pokojů pak zpevňují vynikající celek, jehož klíčový prvek tvoří diaprojekce - bohužel v případě pražské reprízy umístěný o podlaží níž v Malé galerii.

Nan Goldinová: Budu tvým zrcadlem. Galerie Rudolfinum v Praze. Výstava se koná do 14. března.

Nan Goldin.

Misty and Jimmy Paulette in a taxi, NYC, 1991.

Ryan in the tub, Provincetown, 1976.

Kana on the phone, Tokyo, 1994.

Self-portrait on my bed, Berlin, 1994.

Kee with tattoo, Tokyo, 1994.

The Hug, 1980.

Mark tattooing Mark, Boston, 1978.

Bruce on the Bowery, NYC, 1996.

Vickys bedroom, NYC, 1980.

Max, Muffy and Peter on Sharons birthday party, Provincetown, 1976

C.Z. and Max on the beach, Truro, MA, 1976

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Zaměstnanci Liptovské galerie P. M. Bohúňa se distancovali od výstavy Františka Ringo Čecha, která je zde k vidění od...

OBRAZEM: Začal Týden umění. Láká na Warhola, Zrzavého i paneláky

Jan Zrzavý, Benátky I, 1928

Už i Praha má svůj Týden umění. Jeho první ročník začal v pondělí a návštěvníkům otevírá přes třicet galerií včetně...

OBRAZEM: Jak viděl Jiří Kolář srpen 1968, odhaluje Národní galerie

Národní galerie v Praze uspořádala rozsáhlou výstavu děl  Jiřího Koláře. Na...

Národní galerie představuje u příležitosti 50. výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968 rozsáhlou výstavu...

Najdete na iDNES.cz