Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nan Goldin: Moje fotky jsou záznamy vzpomínek a přátel

  10:27aktualizováno  10:27
- Retrospektiva Nan Goldinové Budu tvé zrcadlo, kterou už téměř před čtyřmi lety dalo dohromady Whitney Museum of American Art, se nakonec dostala i do Prahy. Výstava v Galerii Rudolfinum tak zdejšímu publiku komplexně představuje snímky, jež bezprostředně zachycují autorčin divoký život v undergroundové a bohémské komunitě v sedmdesátých a osmdesátých letech, život s tvrdými drogami a sexem ve všech podobách.

Filozof a výtvarný publicista A. C. Danto o Nan Goldinové napsal, že pro její "rozsáhlou rodinu se intimní mobiliář záhy skládal nejen z vany a postele, ale také z nemocničního lůžka a rakve".

"Změnila jste se od doby, kdy vaše fotky byly především součástí vašeho života a do velkých muzeí se dostávaly sporadicky?"
"Jsem starší, mám hezčí byt, moji kamarádi, se kterými jsem se znala víc než třicet let, jsou většinou po smrti. Například David Armstrong, který je tu v Praze se mnou, je jeden z mála přátel, které jsem znala ještě na škole a kteří žijí. Teď hodně záleží na tom, kde zrovna jsem. V Tokiu například ještě docela řádím, zato v New Yorku žiju poměrně klidně. Zjednodušeně se dá říct, že všude vyhledávám undergroundovou scénu, protože v ní se cítím nejlépe."
"Cítíte nějakou nostalgii po sedmdesátých letech?"
"Ne. Žiju přítomností, nikoli nostalgií, ačkoli se mi samozřejmě po mých kamarádech stýská."
"Kdy jste si uvědomila, že vaše fotografické záznamy mají zásadní význam nejen jako intimní dokument, ale také jako zásadní výpověď o době?"
"Moje sestra spáchala sebevraždu a já jsem odešla z domova - vlastně abych se nezbláznila, abych se nezabila. Focení byl pro mě způsob, jak přežít. Absolutně nedělám žádná praktická rozhodnutí, nedělám si žádné plány, žádné projekty, nevím, co budu dělat dál. Fotím spontánně a také proto, že chci zaznamenat to, co mi už pak nikdo nevezme. Aby mi nikdo nemohl říkat, že se to nestalo - jako v případě mé sestry. Jsem posedlá vzpomínkami, pamětí. Moje fotky jsou vlastně záznamy vzpomínek a přátel, kteří mě k nim v podstatě až sváděli. Takové focení bych přirovnala k sexu.
Když se teď podívám na tuto retrospektivu, vidím, že jsem vytvořila řadu sérií, v nichž lze pozorovat, jak se mí přátelé měnili v rozmezí deseti dvaceti let. Ale rozhodně v tom nebyl záměr, moje práce má psychologické, hluboké psychologické důvody. Není v ní vůbec nic formálního. Do určité míry je to strach ze ztráty. Najednou jsem si třeba uvědomila, že už si nepamatuji svou sestru. Rozhodla jsem se už nikdy nikoho neztratit. Ovšem poté, co zemřela Cookie Mullerová, jsem se dostala do krize, protože jsem si jasně uvědomila, že ani ty fotografie ji neudrží naživu - ztratila jsem její hlas, její oči, uvědomila jsem si omezenost fotografie."
"Avšak ztráta je zakódována do způsobu života, který jste vedli. Jde o komplikovanou, paradoxní situaci - váš přístup k životu přece ztrátu samu implikuje."
"My jsme ale tenkrát o AIDS nic nevěděli."
"Ale nejde jenom o AIDS. Předávkování drogami, alkohol, autodestrukce jsou součástí takového postoje..."
"Když je člověk mladý, myslí si, že bude žít věčně. Uvědomuji si, že jsem byla sebedestruktivní, ale sebedestrukce mě přitahovala, byla pro mě svůdná. Můj přítel zemřel na AIDS v roce 1981. Vláda přitom v souvislosti s tím, že na AIDS umírá hodně lidí, nejdřív nic nedělala. Ale z mého okolí přímo na AIDS zase tolik lidí nezemřelo. Moji dva nejlepší přátelé zemřeli po letech závislosti na předávkování. V polovině osmdesátých let se navíc řada z nich začala léčit, ale ani ne tak ze strachu před AIDS a před smrtí, ale proto, že sebedestrukce prostě přestala být tak přitažlivá. Mám pořád ještě období, kdy žiju nebezpečně.
Nevím, co si doopravdy myslíte o mém díle. Měla jsem v poslední době špatnou zkušenost s novináři, kteří se tváří tak, že s mým dílem sympatizují, a pak všechno překroutí a zpovrchní. Chci zdůraznit, že nejsem naivní, ale snažím se nic nepředstírat. Jsem prostě to, co jsem."

Nan Goldin.

Misty and Jimmy Paulette in a taxi, NYC, 1991.

Ryan in the tub, Provincetown, 1976.

Kana on the phone, Tokyo, 1994.

Self-portrait on my bed, Berlin, 1994.

Kee with tattoo, Tokyo, 1994.

The Hug, 1980.

Mark tattooing Mark, Boston, 1978.

Bruce on the Bowery, NYC, 1996.

Vickys bedroom, NYC, 1980.

Max, Muffy and Peter on Sharons birthday party, Provincetown, 1976

C.Z. and Max on the beach, Truro, MA, 1976

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz