Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nakladatelé si stále více uvědomují, že musí být vidět

aktualizováno 
Praha - Pražský knižní veletrh Svět knihy dnes zahajuje svůj pátý ročník. Na Výstavišti v Holešovicích se až do neděle představí 590 vystavovatelů z osmnácti zemí. Co do počtu vystavujících je to o něco více než loni, co do počtu zemí zase o něco méně. Suchá statistika však tak důležitá není. Je pravda, že evropské a světové knižní veletrhy tato čísla pečlivě hlídají a vykazují, ale zajímavější než kvantita je náplň akce. Přesněji řečeno: její profil, zaměření, dobrá znalost cílové skupiny, již se snaží oslovit.
Frankfurt je tak například jednoznačně světově nejdůležitějším obchodním setkáním, Londýn stále více posiluje svoji roli trhu s autorskými právy z američtiny a angličtiny na kontinentální Evropu a Varšava plní úlohu styčného obchodního důstojníka mezi Západem a Východem.
Pražský veletrh se na konci své první pětiletky vyprofiloval v akci tří základních významů: směrem ke čtenáři chce být co možná nejúplnější přehlídkou aktuální národní knižní produkce, nakladatelům a obchodníkům nabízí možnost představit na jinak zmatečném trhu své tituly v jednu chvíli a na jednom místě a kulturním záběrem se pak veletrh snaží přesáhnout republikové hranice.
Čtenářský ohlas letošního ročníku ukážou až následující čtyři dny, nicméně setrvale dobrá návštěvnost v předchozích třech letech dává naději na slušný zájem i letos. Tím spíše, že již teď je zřejmé, že tuzemští nakladatelé berou veletrh stále vážněji. To potvrzuje pohled do doprovodného programu, který je bohatší než loni. Nakladatelé pochopili, že pokud se jejich knihy mají prodávat, musí se o nich především vědět. Svět knihy tak letos zažije několik desítek autogramiád, autorských čtení, profilových pořadů jednotlivých nakladatelství, nových edic i konkrétních titulů. Nejen nakladatel si už také uvykl časovat právě k veletrhu vydání literárně důležitých či obzvlášť atraktivních knih. Brněnský Petrov například představí v Praze nový román spisovatele Jiřího Kratochvila Noční tango a také novinku Michala Viewegha Povídky o manželství a o sexu. Nakladatelství Mladá fronta nabídne čerstvý překlad románu Maurův poslední vzdech od Salmana Rushdieho a pro lepší propagaci knihy Yetti přiváží do Prahy jejího autora, horolezce Reinholda Messnera. A nakladatelství BB art pozvalo Jeana Jacquesa Sempého, kreslíře Mikulášových patálií.
Sempé ovšem v Praze bude reprezentovat nejen své dílo, ale také Francii, která je letošní profilovou zemí Světa knihy '99. Institut profilových zemí sice není žádným originálním nápadem - má jej již desítky let Frankfurt či Lipsko -, ale právě tamní zkušenosti ukazují, že co by nástroj, jak do země přivézt cenné kulturní a nakladatelské kontakty, jak uvést na scénu do té doby více méně neznámé zahraniční literáty, slouží spolehlivě.
V případě pražského knižního veletrhu se to potvrdilo přinejmenším v posledních dvou ročnících, kdy se zde představili výrazní Finové, respektive Izraelci. Na letošní francouzské soupisce jsou i dvě autorky, které tu blíže představujeme: Sylvia Germainová a Marie Darrieussecqová. Každá napsala na svůj způsob velice zajímavé knihy, náměty i poetikou jsou však od sebe značně vzdáleny, ovšem tím lépe, poznáme různé tváře.
Zdá se, že veletrh Svět knihy má ve svém základním směřování dobře rozdané karty i pro letošní, právě dnes zahajovaný a celkově pátý ročník. Po rozpačitých začátcích, zatížených divokým konkurenčním bojem a neujasněnou koncepcí, jde o nadějné zjištění.
Autor:



Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...



KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Najdete na iDNES.cz