Nakladatelé nabízejí Ronalda, světovou krizi, Rushdieho i Goetha

Frankfurt, Praha - Televize je bez debaty nejrychlejší, ale i nejvlezlejší: celá planeta v přímém přenosu sledovala nešťastného Ronalda ve finále mistrovství světa a úsměv Moniky Lewinské už se rovná téměř monoskopu. Nedávný frankfurtský veletrh však potvrdil, že tento informační hlad docela stíhají ukojit i "papíroví" nakladatelé. Nicméně vedle komerčních závodů je tu stále místo také na opravdovou literaturu.
Televize je bez debaty nejrychlejší, ale i nejvlezlejší: celá planeta v přímém přenosu sledovala nešťastného Ronalda ve finále mistrovství světa a úsměv Moniky Lewinské už se rovná téměř monoskopu. Nedávný frankfurtský veletrh však potvrdil, že tento informační hlad docela stíhají ukojit i "papíroví" nakladatelé. Nicméně vedle komerčních závodů je tu stále místo také na opravdovou literaturu.
CHUDÁK PANÍ BLAIROVÁ
Z těch desetitisíců knih, o jejichž práva se ve Frankfurtu handluje, se mluvilo například o slušné pětimístné sumě v dolarech, kterou strží Angličan Wensley Clarkson za Ronaldův životopis s názvem 21 let génia a 90 minut, které otřásly světem. Na kopané vydělá i léčitelka Eillen Dreweryová, jež se ve Francii starala o anglické hochy Glenna Hoddla a která teď chystá memoáry pod názvem Proč já?
Agenti a advokáti Moniky Lewinské zatím licitují - ale je prý jen otázkou času, kdy od nich mediální magnát Rupert Murdoch koupí práva na knihu a film zároveň. Mluví se o třech milionech dolarů, na něž si Lewinská cení svá tajemství. Na výstavišti se špitalo také o chystané knize s názvem Holly Lesterová, jež má být britskou obdobou clintonovské fikce Primary Colors (v češtině vyšla pod názvem Barvy moci). Opět ji sepisuje anonymní autor a má líčit nevázaný život manželky tehdy ještě budoucího britského premiéra. Říká se, že paní Blairová se moc bavit nebude...
SOROS SPISOVATELEM
O osobnostech tohoto světa však vycházejí i závažnější práce. Autobiografie arcibiskupa Desmonda Tutua s názvem Není budoucnosti bez odpuštění teprve vzniká (agent ji už prodal za 86 tisíc liber nakladatelství Random House), čerstvý životopis Nelsona Mandely z pera Anthonyho Sampsona, dlouholetého novináře časopisu Time, byl naopak pro Frankfurt hotov. Svou premiéru tam měla i biografie Madeleine Korbel Albrightové - jak doslova stojí na obálce knihy. Pro newyorské nakladatelství Simon & Schuster ji napsala novinářka Ann Blackmanová a o její české vydání projevila zájem pražská Paseka. Ta vydá česky i publikaci Černá kniha komunismu, v níž historici dokumentují zločiny tohoto režimu. Titul, do něhož přispěl i v Paříži žijící Karel Bartošek, vzbudil velké diskuse jak při své loňské premiéře ve francouzštině, tak ve Frankfurtu, kde se představil německý překlad.
Do frankfurtské várky literatury faktu letos přispěl také George Soros, o němž jeho nepřátelé roznášejí, že dusí neukojené literární ambice. Na prosinec ohlásil vydání titulu Krize kapitalismu. Knihu, v níž vysvětluje, že lidstvo musí změnit své chování, aby vybředlo z globální krize, prodal Sorosův agent nakladatelství Little Brown za 300 tisíc dolarů - to je paradoxně suma vpravdě kapitalistická.
NOVÝ RUSHDIE A EWAN
Frankfurt se sice topí v knihách, jež sotva kdy budou přeloženy z původního jazyka a jejichž autory paměť odmítá vstřebat. Potom však samozřejmě existují osvědčená beletristická jména. Kromě tradiční Jackie Collinsové, jež stíhá psát novinky snad pro každý větší angloamerický knižní veletrh, tady tentokrát z vyloženě komerční produkce zaútočil například Tom Glancy a také Kevin J. Anderson, jenž Evropě přijel ukázat knihu Ai! Pedrito! - novelizaci vlastního scénáře k filmu Akta X, která v Americe právě drtí knižní žebříčky. Hloubavější čtenáře mohl ve Frankfurtu potěšit nový titul Iana McEwana Amsterdam, který vydá v češtině pražský Volvox Globator, či čerstvá novela Ju-liana Barnese s názvem Anglie, Anglie. Obě knihy jsou v nejužším výběru na letošní Booker Prize. Na blízkém obzoru je novinka Philipa Rotha; dokončení nového románu The Ground Beneath Her Feet ve Frankfurtu oznámil i Salman Rushdie. Knihu vydá Random House.
SMRŠŤ JMÉNEM GOETHE
Tento dům prostřednictvím jednoho ze svých podniků Secker & Warburg několik posledních let opatřuje také souhrnné vydání díla George Orwella. Zatím vydané svazky, vystavené na stánku Random House, možná u leckterého zdejšího nakladatele vyvolají závistivý a marný povzdech. Nicméně jsou to především podnikatelé z německé jazykové oblasti, kteří ve Frankfurtu ukazují, jak se mohou dělat sebrané spisy - když to koupěschopnost trhu a ekonomická síla dovolí. Například nakladatelství Insel patřící pod skupinu Suhrkamp Verlag chystá na příští rok, kdy uplyne 250 let od narození Johanna Wolfganga Goetha, skutečnou smršť. Kromě toho, že ukončí práci na kompletním čtyřicetisvazkovém vydání Goetha, přijde ještě s reedicí klasické šestisvazkové kolekce z let 1905-1908, dále s dvojsvazkem Mladý Goethe, knihou Goethových prací pro děti, knižním souborem jeho kreseb - a tak by mohl výčet pokračovat přes pět dalších knih až k CD-ROM o básníkově díle, životě a době.
Švýcarské nakladatelství Diogenes si pak všimlo dvoustého výročí narození Honoré de Balzaka; výsledkem bude v příštím roce čtyřicetisvazkové vydání jeho díla. Na stánku nakladatelství S. Fischer  byly  k  vidění  první  kni-hy souborného vydání Wytolda Gombrowicze, nakladatelství Aufbau představilo novou čtyřsvazkovou edici deníků Victora Klemperera. A u Carl Hanser Verlag se chystají na sedmisvazkového Ericha Kästnera.