Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nakladatelé čelí daňové hrozbě

  9:15aktualizováno  9:15
Spoléhat se na logiku a nevzdávat se. Takové ponaučení dává případ pražského nakladatele Jana Vašuta, jehož publikaci o New Yorku označila celní správa za svého druhu reklamní tiskovinu. Na ty se vztahuje dvaadvacetiprocentní DPH, na rozdíl od knih, kde činí pět procent. Důsledky to mohlo mít dalekosáhlé: zpětné doplácení daně až do tří let a zdražení výrobků o sedmnáct procent by většinu nakladatelů existenčně ohrozilo.
Po řadě protestů ze Svazu českých knihkupců a nakladatelů, které podpořily i mezinárodní knižní organizace, přislíbil nyní ministr financí Jiří Rusnok nápravu. "Pokud průvodce je klasickým průvodcem, který je velmi podobným způsobem vydáván v jiných zemích a zařazován do snížené sazby DPH, není důvod, aby tomu tak nebylo i v České republice," reagoval minulý týden na interpelaci poslance Petra Koháčka (ODS).

Smutek pana ministra
"Mám z toho spíš smutek na duši. Asi se postupovalo příliš byrokraticky ve věci, která mně se jeví jako selským rozumem pochopitelná," řekl dále Rusnok. Vladimíra Říhová z ministerstva financí potvrzuje, že si ministr vyžádal z Generálního ředitelství cel podklady a případ řeší tak, aby se pravidla vyjasnila. Výsledek však podle ní není zatím jasný. Čeká se totiž na stanovisko Světové celní organizace se sídlem v Bruselu, které Generální ředitelství cel poslalo Vašutova průvodce ke zhodnocení.

Rusnokovi se podle Jana Vašuta zdály jeho argumenty logické již dříve, nicméně letos v srpnu jeho odvolání zamítl. Vzápětí někteří nakladatelé a knihkupci požádali Generální ředitelství cel o typové zařazení svých průvodců. Přišla zdrcující odpověď: Jde o turistické propagační materiály. I přes částečně nadějné vyhlídky nakladatelé zůstávají opatrní a bojí se mluvit neanonymně. Podle Vašutových informací prý není vyloučena existence pokynů, dle nichž se daňoví kontroloři mají zvláště zaměřit na turistické průvodce.

Ihned zařiďte nápravu
Jelikož Vašut s odvoláním neuspěl, dodaňoval za půl roku. Ušly mu tak statisíce, které nejspíš už budou nedobytné. Jan Vašut přitom oceňuje iniciativu Svazu českých knihkupců a nakladatelů. Ten celní správě předložil rozklad, čím se liší průvodce od reklamního materiálu. Dále svaz získal odborný posudek z Asociace komunikačních agentur a obesílal partnerské organizace v zahraničí. Odpovědi přišly rychle - a všechny byly stejně rozhořčené nad nepochopitelným výkladem v Česku.

"Evropští nakladatelé jsou neobyčejně zarmouceni, že se Generální ředitelství cel ČR rozhodlo klasifikovat turistické průvodce jako turistický propagační materiál. Pro EU je to neslýchané a velmi nebezpečné odstartování kategorizace knih. Proto požadujeme, aby se toto pravidlo změnilo a aby všechny knihy včetně turistických průvodců podléhaly snížené dani z přidané hodnoty," píše v listě adresovaném Rusnokovi prezident Federace evropských nakladatelů Michael Gill.

Podobné vyjádření přišlo na ministerstvo i od Evropské federace knihkupců i od Mezinárodní knihkupecké federace, která spolupracuje s UNESCO a je členem Mezinárodní knižní komise. "Ve všech evropských zemích považují turistické průvodce za informační zdroje, tedy regulérní knihy, na které se vztahuje snížená daňová taxa," tvrdí prezidentka Mezinárodní knihkupecké federace Yvonne Steinbergerová. Vyjádření přišla i od národních asociací z Rakouska, Německa, Maďarska, Polska a Slovenska, kde všude průvodce podléhají snížené sazbě DPH.

Paradoxně taková stanoviska jdou proti tvrzením českých celníků, kteří argumentují kritérii Světové celní organizace. Tajemník Svazu českých knihkupců a nakladatelů Jaroslav Císař věří, že ministr financí dodrží své slovo a rozhodnutí svého resortu změní.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

Najdete na iDNES.cz