Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nakladatelé čelí daňové hrozbě

  9:15aktualizováno  9:15
Spoléhat se na logiku a nevzdávat se. Takové ponaučení dává případ pražského nakladatele Jana Vašuta, jehož publikaci o New Yorku označila celní správa za svého druhu reklamní tiskovinu. Na ty se vztahuje dvaadvacetiprocentní DPH, na rozdíl od knih, kde činí pět procent. Důsledky to mohlo mít dalekosáhlé: zpětné doplácení daně až do tří let a zdražení výrobků o sedmnáct procent by většinu nakladatelů existenčně ohrozilo.
Po řadě protestů ze Svazu českých knihkupců a nakladatelů, které podpořily i mezinárodní knižní organizace, přislíbil nyní ministr financí Jiří Rusnok nápravu. "Pokud průvodce je klasickým průvodcem, který je velmi podobným způsobem vydáván v jiných zemích a zařazován do snížené sazby DPH, není důvod, aby tomu tak nebylo i v České republice," reagoval minulý týden na interpelaci poslance Petra Koháčka (ODS).

Smutek pana ministra
"Mám z toho spíš smutek na duši. Asi se postupovalo příliš byrokraticky ve věci, která mně se jeví jako selským rozumem pochopitelná," řekl dále Rusnok. Vladimíra Říhová z ministerstva financí potvrzuje, že si ministr vyžádal z Generálního ředitelství cel podklady a případ řeší tak, aby se pravidla vyjasnila. Výsledek však podle ní není zatím jasný. Čeká se totiž na stanovisko Světové celní organizace se sídlem v Bruselu, které Generální ředitelství cel poslalo Vašutova průvodce ke zhodnocení.

Rusnokovi se podle Jana Vašuta zdály jeho argumenty logické již dříve, nicméně letos v srpnu jeho odvolání zamítl. Vzápětí někteří nakladatelé a knihkupci požádali Generální ředitelství cel o typové zařazení svých průvodců. Přišla zdrcující odpověď: Jde o turistické propagační materiály. I přes částečně nadějné vyhlídky nakladatelé zůstávají opatrní a bojí se mluvit neanonymně. Podle Vašutových informací prý není vyloučena existence pokynů, dle nichž se daňoví kontroloři mají zvláště zaměřit na turistické průvodce.

Ihned zařiďte nápravu
Jelikož Vašut s odvoláním neuspěl, dodaňoval za půl roku. Ušly mu tak statisíce, které nejspíš už budou nedobytné. Jan Vašut přitom oceňuje iniciativu Svazu českých knihkupců a nakladatelů. Ten celní správě předložil rozklad, čím se liší průvodce od reklamního materiálu. Dále svaz získal odborný posudek z Asociace komunikačních agentur a obesílal partnerské organizace v zahraničí. Odpovědi přišly rychle - a všechny byly stejně rozhořčené nad nepochopitelným výkladem v Česku.

"Evropští nakladatelé jsou neobyčejně zarmouceni, že se Generální ředitelství cel ČR rozhodlo klasifikovat turistické průvodce jako turistický propagační materiál. Pro EU je to neslýchané a velmi nebezpečné odstartování kategorizace knih. Proto požadujeme, aby se toto pravidlo změnilo a aby všechny knihy včetně turistických průvodců podléhaly snížené dani z přidané hodnoty," píše v listě adresovaném Rusnokovi prezident Federace evropských nakladatelů Michael Gill.

Podobné vyjádření přišlo na ministerstvo i od Evropské federace knihkupců i od Mezinárodní knihkupecké federace, která spolupracuje s UNESCO a je členem Mezinárodní knižní komise. "Ve všech evropských zemích považují turistické průvodce za informační zdroje, tedy regulérní knihy, na které se vztahuje snížená daňová taxa," tvrdí prezidentka Mezinárodní knihkupecké federace Yvonne Steinbergerová. Vyjádření přišla i od národních asociací z Rakouska, Německa, Maďarska, Polska a Slovenska, kde všude průvodce podléhají snížené sazbě DPH.

Paradoxně taková stanoviska jdou proti tvrzením českých celníků, kteří argumentují kritérii Světové celní organizace. Tajemník Svazu českých knihkupců a nakladatelů Jaroslav Císař věří, že ministr financí dodrží své slovo a rozhodnutí svého resortu změní.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Myslel, že zaujme pár lidí. Nakonec vznikla nejoceňovanější sci-fi

Čínský spisovatel Liou Cch’-sin

Právě do rukou českých čtenářů míří poslední část nejdiskutovanější sci-fi série dnešní doby od čínského autora Liou...

RECENZE: Škatulka literatury pro mladé Černooké uškodila

Spisovatelka Anna Musilová

Zabijákem úspěchu bývají přehnané ambice, říká se. V případě začínající české autorky Anny Musilové, které vyšel román...

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz