Ubrání nakladatelé společně se čtenáři současnou knižní produkci?

Ubrání nakladatelé společně se čtenáři současnou knižní produkci? | foto: Profimedia.cz

Nakladatelé a knihkupci vyhlásili válku vládě. Na pomoc volají čtenáře

  • 11
Svaz českých knihkupců a nakladatelů je velmi znepokojen perspektivou plánovaného zvýšení DPH na knihy z deseti na dvacet procent. Na středeční tiskové konferenci představil petici nazvanou Výzva na obranu knih.

Předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) Vladimír Pistorius v úvodním slově upozornil, že pakliže bude skutečně dvacetiprocentní daň zavedena, český knižní trh bude v následujících letech ochuzen o tisíce nových titulů. Jak později dodal organizátor cen Magnesia Litera Pavel Mandys, knihy, které v takových situacích jako první mizí z edičních plánů, bývají obvykle ty nejlepší.

Pistorius připomněl, že když se zvýšila před dvěma lety DPH na knihy z pěti na současných deset procent, trh to ochudilo přibližně o 1 500 titulů za rok. Z toho vyplývá, že zvýšení na plánovaných dvacet procent může mít doslova katastrofální důsledky. O těch s iDNES.cz hovořili zástupci několika českých nakladatelství zde.

V okamžiku, kdy bude z koncové ceny nakladatel odevzdávat státu dvojnásobek než dnes, výrazně méně mu zbude na další čtyři složky, ze kterých tato cena sestává. Méně zbude pro distribuční společnosti, na polygrafické zpracování, pro autora jako honorář a samozřejmě se výrazně sníží i zisk nakladatele. Ten přitom z tohoto zisku musí pokrýt řadu nákladů: redakci, případný překlad, typografii, ale třeba i nájmy a další na první pohled neviditelné výdaje.

Jak se odrazí zvýšení DPH do podílů ceny knih

výše DPH              10 %     20 %
stát                         10 %     20 %
distribuce                41 %     38 %
polygrafie                22 %     20 %
autor                         9 %       8 %
nakladatelství          18 %     14 %

Místopředseda SČKN Jiří Fraus, majitel nakladatelství Fraus, jež se už dvacet let zabývá produkcí učebnic, upozornil, že zvýšení DPH se odrazí zejména na odborné literatuře a na učebnicích. Přitom někdejší dotace na učebnice stát snížil za poslední čtyři roky už o víc než padesát procent. Důsledkem toho je, že studenti středních škol dnes pracují s průměrně 14 let starými učebnicemi, které je nemotivují, neboť nevyhovují současným standardům výuky.

Člen představenstva SČKN a zástupce nakladatelství Dokořán Marek Pečenka sice mírně uklidnil, že braková literatura by snad po zvýšení DPH na celé čáře nezvítězila. Menšinové tituly, jejichž vydání dnes musejí nakladatelé citlivě zvažovat, se nicméně přesunou do kategorie nepřijatelného rizika. "Přitom státní podpora náročnější literatury v podobě grantů je natolik nedostatečná, že tento schodek nemůže dorovnat," uvedl Pečenka.

Vladimír Pistorius dále sdělil, že dosavadní prohlášení ministra kultury Jiřího Bessera mu skýtají jistou naději, že se problémem bude vláda ještě zabývat. Zástupci SČKN jsou prý sice realisté, proto jsou skeptičtí, avšak trochu naděje stále vidí.

Jisté možnosti potvrzuje i samotný Jiří Besser, který pro čtvrteční vydání MF DNES mj. uvedl: "Už jsem panu ministrovi financí avizoval, že speciálně u knih, které pokládám za obrovsky přínosnou složku vzdělanosti, je to velmi nešťastné." Více zde.

Zástupci SČKN představili petici Výzva na obranu knih, ke které se lze připojit zde. Termínem uzavření petice je podle současné představy pražský veletrh Svět knihy, který se uskuteční 12.–15. května.

Výzva na obranu knih

České knihy byly od konce druhé světové války postiženy dvěma pohromami. V roce 1948 byla vyvlastněna nakladatelství a knihkupectví, zavedena tuhá cenzura a řada autorů umlčena či vystavena perzekuci. Během normalizace po roce 1968 pak byly z knihoven staženy další statisíce svazků zakázaných autorů. Zvýšení DPH na knihy chystané vládou tentokrát demokratickou bude znamenat pohromu novou, neboť výrazně zredukuje knižní produkci. A tisíce dalších knih nebudou moci vyjít.

Žádáme proto českou vládu a české poslance, aby dalším daňovým zatížením knih, novin a časopisů nebránili volnému toku informací a výměně myšlenek. Nedopusťme, aby se Česká republika svou kulturní politikou ocitla na periferii Evropy.