Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nájemce neplatil, divadlo mu dalo vale

  9:50aktualizováno  9:50
Šumperk - Do problémů se dostalo šumperské divadlo. Firma Antares, která měla v pronájmu restaurační prostory, totiž neplatila nájem a dodávky energií. Po vzájemné dohodě s vedením města tak nyní ukončila nájemní smlouvu. Restaurace, bar i rychlé občerstvení jsou mimo provoz. Za sedm měsíců provozu se dluh firmy vůči městu vyšplhal na jeden milion korun.

Zastupitelé však rozhodli, že nepodají na firmu návrh na konkurz, ale město po započtení dluhu doplatí firmě peníze za zakoupenou techniku a vybavení interiérů a získá je tak do svého majetku.

"Pro město je v této situaci nepřijatelné, aby postupovalo jinak než vypořádáním nájemce za zhodnocení majetku města, které jsme loni odsouhlasili. Je třeba, aby majetek přešel do vlastnictví divadla, protože jinak nelze vypsat nové výběrové řízení na získání nového nájemce," řekl šéf majetkoprávního odboru Oldřich Kadlec.

Starosta Šumperka Petr Krill (ODS) tvrdí, že jiná varianta než co nejrychlejší obnovení provozu v restauraci, baru i rychlém občerstvení nepřichází do úvahy, protože nájem z restauračních prostor kryje divadlu část nákladů na provoz.

Někteří zastupitelé kritizovali, že se vše táhlo zbytečně dlouho. "Dluhy se zvyšovaly od začátku. Vše se mělo řešit mnohem dřív," uvedl zastupitel Zdeněk Přikryl (KSČM).

Antares ve snaze získat lukrativní prostory v divadle nabídla loni při výběrovém řízení nájem 160 tisíc korun ročně. "Firma sama  městu navrhla, kolik bude platit. Stanovila nájemné i platby za energie. Navrhla rovněž, že vybaví všechny provozy s tím, že město je v průběhu deseti let splatí," uvedl Kadlec.

Město bude stát krach společnosti Antares celkem 3,3 milionu korun. V této částce jsou obsaženy i dluhy firmy Antares vůči firmám, které dodaly zařízení restauračních prostor. Téměř jeden milion korun půjde na zaplacení neuhrazených odvodů na sociální a zdravotní pojištění zaměstnanců a finančnímu úřadu.

Ředitel divadla Oldřich Svozil je spokojen s tím, jak se zastupitelé ke kauze postavili. "Pro nás je určitě nepříjemné, když se zde lidé nemohou občerstvit ani pobavit. Tenhle způsob řešení byl jednoznačně nejlepší. "Kdyby například město podalo na firmu návrh na konkurz, mohou být restaurační prostory uzavřené ještě řadu měsíců. To by znamenalo další nepříjemnou díru do našeho rozpočtu," uvedl Svozil.

Nové výběrové řízení město vypsalo už nyní s tím, že 20. června bude soutěž vyhodnocena, aby už 1. července mohl nový nájemce znovu restaurační provozy otevřít.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Další z rubriky

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Najdete na iDNES.cz