Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nájemce neplatil, divadlo mu dalo vale

  9:50aktualizováno  9:50
Šumperk - Do problémů se dostalo šumperské divadlo. Firma Antares, která měla v pronájmu restaurační prostory, totiž neplatila nájem a dodávky energií. Po vzájemné dohodě s vedením města tak nyní ukončila nájemní smlouvu. Restaurace, bar i rychlé občerstvení jsou mimo provoz. Za sedm měsíců provozu se dluh firmy vůči městu vyšplhal na jeden milion korun.

Zastupitelé však rozhodli, že nepodají na firmu návrh na konkurz, ale město po započtení dluhu doplatí firmě peníze za zakoupenou techniku a vybavení interiérů a získá je tak do svého majetku.

"Pro město je v této situaci nepřijatelné, aby postupovalo jinak než vypořádáním nájemce za zhodnocení majetku města, které jsme loni odsouhlasili. Je třeba, aby majetek přešel do vlastnictví divadla, protože jinak nelze vypsat nové výběrové řízení na získání nového nájemce," řekl šéf majetkoprávního odboru Oldřich Kadlec.

Starosta Šumperka Petr Krill (ODS) tvrdí, že jiná varianta než co nejrychlejší obnovení provozu v restauraci, baru i rychlém občerstvení nepřichází do úvahy, protože nájem z restauračních prostor kryje divadlu část nákladů na provoz.

Někteří zastupitelé kritizovali, že se vše táhlo zbytečně dlouho. "Dluhy se zvyšovaly od začátku. Vše se mělo řešit mnohem dřív," uvedl zastupitel Zdeněk Přikryl (KSČM).

Antares ve snaze získat lukrativní prostory v divadle nabídla loni při výběrovém řízení nájem 160 tisíc korun ročně. "Firma sama  městu navrhla, kolik bude platit. Stanovila nájemné i platby za energie. Navrhla rovněž, že vybaví všechny provozy s tím, že město je v průběhu deseti let splatí," uvedl Kadlec.

Město bude stát krach společnosti Antares celkem 3,3 milionu korun. V této částce jsou obsaženy i dluhy firmy Antares vůči firmám, které dodaly zařízení restauračních prostor. Téměř jeden milion korun půjde na zaplacení neuhrazených odvodů na sociální a zdravotní pojištění zaměstnanců a finančnímu úřadu.

Ředitel divadla Oldřich Svozil je spokojen s tím, jak se zastupitelé ke kauze postavili. "Pro nás je určitě nepříjemné, když se zde lidé nemohou občerstvit ani pobavit. Tenhle způsob řešení byl jednoznačně nejlepší. "Kdyby například město podalo na firmu návrh na konkurz, mohou být restaurační prostory uzavřené ještě řadu měsíců. To by znamenalo další nepříjemnou díru do našeho rozpočtu," uvedl Svozil.

Nové výběrové řízení město vypsalo už nyní s tím, že 20. června bude soutěž vyhodnocena, aby už 1. července mohl nový nájemce znovu restaurační provozy otevřít.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz