Naivní agitku Zítra se bude tančit všude opatřil Kohout novým komentářem

  12:44aktualizováno  12:44
V síti Levných knih vychází na DVD komunistická agitka z roku 1952 Zítra se bude tančit všude. Jedním ze scénáristů filmu byl také Pavel Kohout, který DVD opatřil svým vlastním komentářem. V deníku Metro popsal důvody, proč byla vidina socialistického "nového člověka" pro mladou generaci tak svůdná.

Co vás teď vedlo k natočení komentáře k DVD edici filmu Zítra se bude tančit všude? Ještě se nahlas vyrovnat se svou minulostí?
Ne, vůbec ne. Když se na mě obrátili s prosbou, abych jim dal autorská práva – což jsem okamžitě udělal – tak se mi zdálo, že bez jakéhokoli komentáře je to prostě jenom taková komická "prča". Že je tedy skutečně velmi důležité, aby ten, kdo se na to podívá, znal jakýsi dobový kontext od autora.

Obal DVD Zítra se bude tančit všudeJak složité bylo vůbec rozhodnutí mluvit otevřeně o vlastním podlehnutí komunistické ideologii?
Já o tom mluvím už od roku 1963. Takže dnes už to těžké rozhodování není. Celý příběh obratu myšlení naší generace trval asi sedm let. Od té doby, co jsme vzali rozum, až do pražského jara. Takže tam na to bylo dost času. A samozřejmě že to nebyla žádná legrace.

Pak jsou ale umělci, kteří mají podobnou zkušenost, ale mluvit o ní nechtějí...
To je jejich věc.

Ale pro pochopení, o co tehdy šlo, jsou takové komentáře přece cenné... Já jsem o tom už vydal čtyři knihy. Takže jsem to vysvětloval už mnohokrát, v těch knihách může každý nalézt odpověď. Mimochodem, co tomu komentáři říkáte vy? Zdá se vám, že to tam patří, nebo ne?

Myslím, že to tam určitě patří. Důležité to je hlavně pro mladší generaci. Jen komická "prča" to nebyla.
Já jsem to v tom několikaminutovém úvodu řekl a myslím, že velmi srozumitelně. Končí to tím, že je úžasné, že si na to v této době může každý udělat názor, jaký chce, a dokonce ho i vyslovit veřejně. Považuji to za součást svého života, kterou neobhajuji, jen ji vysvětluji.

Z filmu Zítra se bude tančit všude

Nemělo by se to stát třeba i součástí výuky na středních školách?
Ano, to by bylo myslím dobré. Ta edice je strašně záslužná, ale považuji skutečně za chybu, že u prvních dvou titulů – Botostroj a Rudá záře nad Kladnem – tam k tomu není žádná poznámka. To je škoda. Ale teď se z toho možná redakce poučila.

Námět ke scénáři toho filmu je také váš?
Scénář dělal režisér Vlček a Božena Šochová, která byla funkcionářkou svazu mládeže. Když se dostali do problémů a nevěděli si s tím rady, tak mě k tomu přizvali jako dramatika. Takže jsem přišel k námětu, který nebyl můj. A pokusil jsem se z něj udělat film, který odpovídal mému tehdejšímu duševnímu a duchovnímu stavu.

O čem film je

Pavel Kohout je autorem scénáře k muzikálu Zítra se bude tančit všude z roku 1952. Film pateticky oslavuje mládežnické organizace. Vylíčení podlehnutí dobové iluzi nepostrádá určitou bezprostřednost. I přes intriky nepřejících se podaří od tepu doby odtrženému etnografovi Pavlovi nalézt životní naplnění v optimistickém kolektivu stejně smýšlejících svazáků.

A proč muzikálová forma?
Já bych tomu muzikál neříkal. Celá ta "legrace" spočívá v tom, že film, který je považován za jeden z nejkomunističtějších, líčí vážný pokus zachránit moravské lidové písně.

Ale ten zájem o folklor lze brát i jako odsouzení celé tehdejší západní populární hudby. A třeba scéna, v níž se lidé v krojích vypořádávají s imperialisty... To je přece dost zatížené dobovou ideologií, nebo ne?
Ano, to se musí brát tak, jak to je. Ale podle mého názoru je to věrný obraz doby spočívající v tom, že v té chvíli, kdy se to točilo, tak ještě byly statisíce lidí, kteří měli pořád iluzi.

A vy sám jste v té době ještě neměl žádné pochyby?
Pochyby jsem začal mít až na vojně, kam jsem šel v roce 1952. A v roce 1954 jsem už psal kritickou hru Zářijové noci.

Z filmu Zítra se bude tančit všude

Autor:Nejčtenější

Bart Simpson mi způsobil celoživotní problém, řekl Martin Dejdar Za scénou

Herec a dabér Martin Dejdar v kulturním magazínu Za scénou.

„Věděli jsme, že originál mluví žena, tak jsme se snažili nalézt něco jiného. Jediné, co jsem však opravdu hledal, byl...

POSLEDNÍ DOJMY: Bylo to krátké a bylo toho málo. Sbohem, 1 proti všem

Moderátoři pořadu 1 proti všem

Opěvovaná vlajková loď podzimu Primy, interaktivní soutěž 1 proti všem, skončila pro nízký zájem publika předčasně...PRVNÍ DOJMY: Výzva, noblesa, užít si to. Zakázaná slova StarDance

Jiří Dvořák patří ve StarDance k favoritům

Boj o vítěze tanečního parketu zahájil v ČT devátou sezonu. Tradičně, protože přenosem StarDance opět provázejí Tereza...

Na dně Štrbského plesa našli po padesáti letech tomahavk Gojka Mitiće

Slovenští potápěči s nečekaným úlovkem staré filmové rekvizity

Velký had, poslední z kmene Mohykánů, stále neřekl poslední slovo. Slovenští potápěči totiž vylovili tomahavk, který do...

Zemřel herec Břetislav Slováček, novinář z filmu Rozpuštěný a vypuštěný

Herec Břetislav Slováček v březnu 2009, kdy působil v souboru Divadla na...

Ve věku 70 let zemřel herec Břetislav Slováček. Hrál dlouhá léta v pražském Divadle na Vinohradech, odkud v 90. letech...

Další z rubriky

VIDEO: Odkdy ti vadí skandál? Keira Knightley hraje rebelku Colette

Keira Knightleyová jako Colette

Pod názvem Colette: Příběh vášně vtrhne 28. února 2019 do kin Keira Knightley coby žena, jejíž skandální život byl...

RECENZE: Rašín utopený v slzách. Podstatný kus jeho portrétu chybí

Z natáčení filmu Rašín

Diváci od dvoudílného Rašína očekávají celistvý portrét muže, jenž se takříkajíc zasloužil o stát. Film je však po oba...

DO KINA: Šesti novinkám týdne jednoznačně vévodí První člověk

Záběr z filmu První člověk

Ze šesti premiér týdne si nejvyšší zájem diváků i známky kritiků připisuje příběh astronauta Neila Armstronga První...Najdete na iDNES.cz