Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nahniličko vysloužilo hercům bednu whisky

  9:22aktualizováno  9:22
Š u m p e r k - Poprvé mimo domovskou scénu Divadla Na zábradlí vlétla mezi publikum satirická hra herce, moderátora a dramatika Jana Krause Nahniličko při sobotní premiéře ve skvělém podání souboru Severomoravského divadla. Směs drsného humoru prošpikovaného vulgarismy a citu ve všech polohách ovládla diváky natolik, že tvůrce i protagonisty odměnili deset minut trvajícími ovacemi. Sám Kraus šumperskému souboru poděkoval bednou whisky.

"Bylo pro mě milé překvapení, jak dobře to mohou zahrát jiní herci, protože já to psal na míru pro konkrétní lidi. Považuji si za čest, že si mou hru někdo vybral a že se hraje i jinde než Na zábradlí," uvedl Kraus. Tam se Nahniličko pro velký úspěch u publika drží v repertoáru už od roku 1995.

K šumperské verzi však měl Kraus výhrady, protože autor úpravy a režisér David Drábek do hry přidal další pasáže. "Jsou tam tři místa, která jsem nenapsal. Když jsem je nenapsal, tak proč tam jsou? Nebo když už tam jsou, tak proč za ně mám já nést zodpovědnost? Tomu říkám schovávat se za autora," míní Kraus.

Režisér Drábek přiznal, že měl obavu, jak Kraus jeho úpravu přijme. "Respektovali jsme humor pana Krause, ale udělali jsme to s kolegou Darkem Králem drsnější a syrovější, než je pojetí Divadla Na zábradlí, a taky přidali několik scén," uvedl Drábek.

Hlavní nit příběhu, kdy bezvýznamná česká domácnost vpustí do svého domu ruskou mafii a s ní mezinárodní zločin, dotáhli do extrému sérií vražd. "Měl jsem trochu strach, jak naši verzi pan Kraus přijme, protože jsem tam vnesl dost svého. Byl jsem zvědavý, jestli mi po představení půjde po krku nebo po ruce. Šel mi po ruce, takže to asi dopadlo dobře," sdělil s nadsázkou Drábek.

Úprava Krausovy hry Nahniličko je pro šumperské herce poslední premiérou sezony 2000/2001, ve které se po letech provizoria v Domu kultury znovu postavili na prkna domovské scény obnovené po požáru v roce 1994. "Je to symbolické. První sezonu v obnoveném divadle jsme zahájili klasikou Naši furianti od Ladislava Stroupežnického a končíme ji skvělou modernou pana Krause," podotkl umělecký šéf šumperského divadla Petr Král.
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Najdete na iDNES.cz