Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nahlédnutí do básní v obrazech Jiřího Koláře

  15:02aktualizováno  15:02
Výjimečnou tvorbu Jiřího Koláře přibližuje výstava nazvaná Prostor mezi slovem a obrazem v nově otevřeném Topičově salonu na Národní třídě v Praze.

Jiří Kolář - Pocta Baudelairovi - roláž, 42x60 cm (nedatováno) | foto: © Jiří Kolář – heirs (foto Ondřej Přibyl)

Výtvarná tvorba Jiřího Koláře (1914-2002) je specifická tím, že obsahuje principy, které v sobě nese i umělcovo literární dílo. Jinak řečeno, Kolářovy obrazy se zdají být současně obrazovými básněmi: stejně jako básně mají jistý harmonický rytmus a je v nich patrný odkaz k mytologii, k dějinám umění i k současnosti.

Kolářův výtvarný svět jako by byl tvořen ze slov zbavených původních významů. Principem jeho koláží je hra, ve které dojde k destrukci a následně k rekonstrukci nových významů. Slova jsou rozložena na písmena a hra se slovy se stává hrou s písmeny. Písmena jsou pak s citem sestavena do obrazců poskládaných z jednotlivých útržků.

Destrukcí a následnou rekonstrukcí procházela nejen slova, ze kterých Kolář vytvářel kolážové obrazy, ale také reprodukce, které si často vypůjčoval z dějin umění či literatury. Ve svých kolážích tak dokázal propojit například různá časová období a vytvořit nové souvislosti mezi minulostí a dneškem.

Muchláž, proláž, konfrontáž
Svůj specifický výtvarný Kolář rozvinul prostřednictvím postupů, které nazýval metodami koláže. Proměnil tak i jazyk koláže, který rozšířil o pojmy jako muchláž, roláž, proláž, konfrontáž, chiasmáž, raportáž a další více než stovku postupů, které sepsal do svého Slovníku metod. Ten byl vydán poprvé v roce 1983 francouzsky, pak italsky a nakonec v roce 1999 i česky.

Výstava v Topičově salonu není svým rozsahem nejvýznamnější Kolářovou přehlídkou, přesto dobře přibližuje tuto ojedinělou tvorbu. Nepřehlédnutelný je Autoportrét z roku 1979. Reprodukci vlastní fotografie Kolář nejprve zdeformoval. Zdeformovaný obraz pak zakomponoval do plochy sestavené z textů roztrhaných na kousky, a vytvořil tak "zmuchlané" fotografii rám, který minimalisticky "ozdobil" vertikálně vedenou linií hvězdných map.

V roláži Pocta Baudelairovi spojil dvě reprodukce v jeden obraz. Obě reprodukce skalpelem rozřezal na pruhy a spojil tak, aby mezi nimi vznikl střídavý rytmus. Ve všech metodách byla důležitá práce s papírem pokrytým buď textem, či reprodukcemi výtvarných děl, novinovými zprávami, notami, hvězdnými mapami apod., které umělec rozstříhával, rozřezával, trhal na kousíčky, aby z jejich fragmentů pak vytvářel nová obrazová sdělení.

Do obrazů Kolář často komponoval i objekty, či naopak fragmenty reprodukčních materiálů na objekty fixoval. Začátkem 70. let do obrazů vkládal například i vlasy a nazýval je vlasová asambláž. Ani její ukázka na výstavě nechybí.

Prométheova játra
Kromě obrazů a objektů je na výstavě k zhlédnutí také Kolářova literární tvorba v podobě knih či na stěnách napsaných básní z klíčového díla české poezie Prométheova játra. (Kolář je napsal v roce 1950 a zabavený rukopis se stal důvodem jeho několikaměsíčního věznění. S Kolářovými ilustracemi knihu v roce 1985 vydalo Sixty-Eight Publishers.)

Nechybí ani ukázka slavné knihy Básně ticha, ve které Kolář deformoval znaky a slova v nečitelné obrazce. Vystavené úryvky z básní i deníkové záznamy přibližují nejen Kolářovu výtvarnou i básnickou tvorbu, ale též Jiřího Koláře jako člověka, jenž si nejen "hrál" s různorodostí věcí kolem, ale také zaznamenával společnost a její proměny.

Zatímco komunistický režim mu celá 70. a 80. léta nedovolil vystavovat, v zahraničí o něj byl zájem. Už v roce 1968 byl Kolář vybrán na přehlídku Documenta v Kasselu. V roce 1969 získal prestižní cenu na bienále v Sao Paulu. V roce 1975 a znovu o čtyři roky později mu uspořádal rozsáhlou retrospektivu ředitel Guggenheimova muzea v New Yorku Thomas Messer.

Spoustu výstav měl i v Německu a ve Francii, kde je stejně jako Milan Kundera považovaný za nikoliv českého, ale francouzského umělce českého původu. V Paříži žil Kolář se svou ženou Bělou v exilu od roku 1980 až do pádu komunistického režimu. Z Československa byl nucen odejít poté, co podepsal Chartu 77; během jeho stipendijního pobytu v Západním Berlíně mu byl zabaven veškerý majetek.

Sbírka Kolářových děl byla zachráněna, když ji prostřednictvím Guggenheimova muzea odkoupili manželé Meda a Jan Mládkovi. Dvě stě padesát Kolářových koláží a objektů věnovali po revoluci Praze a založili tu dnes již známé Museum Kampa. Kolář se dočkal retrospektivy také v Národní Galerii – tři roky předtím, než v roce 2002 zemřel.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

OBRAZEM: Praha nepostavená. U Národního divadla mohla stát výšková budova

Osa Pařížské (dříve Mikulášské) třídy a Čechova mostu dnes končí letenským...

Obří socha Libuše na Vyšehradě, výšková budova parlamentu v sousedství Národního divadla či silniční nájezd na úpatí...

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz