Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nadšenci chtějí oživit letní kino

  15:53aktualizováno  15:53
Olomouc - Areál letního kina v Olomouci má po více než deseti letech šanci na vzkříšení. Společnost Wild West Ranch Restaurant si loni od města areál pronajala a už letos na jaře by v něm chtěla zprovoznit občerstvení, pořádat koncerty a snad i obnovit promítání filmů. Má to ale háček. Nájemníci, kteří bydlí v sousedních nemovitostech, poukazují na to, že záměr firmy je v rozporu s regulačním plánem městské památkové rezervace. Odbor koncepce olomoucké radnice jim dal za pravdu.

Společnost plánuje zřídit sezonní letní posezení, ke kterému by využila i stojící budovu. Do obnovy areálu hodlá investovat čtyři miliony korun. "V parkové části plánujeme minigolf a v amfiteátru chceme pořádat folkové koncerty. Rádi bychom obnovili i promítání filmů," nastínil společník Kamil Buchta z Olomouce.
Do úklidu areálu firma investovala několik set tisíc korun. "Byl tam opravdu velký nepořádek, pod pódiem nocovali feťáci, našli jsme tam spoustu injekčních stříkaček. Odvezli jsme šestadvacet velkých kontejnerů," řekl Buchta.

Ačkoli by společnost nejraději otevřela areál už na jaře, není jisté, zda se jí to podaří. Nájemníci ze sousedního domu jsou totiž proti. "Nejsme nadšeni z provozování osmi kulturních akcí měsíčně během letní sezony, ale jistě je to snesitelnější představa, než sezonní, tedy i půlroční provozování hostinské činnosti ve stylu 'divokého západu' a s ní spojené obtěžování hlukem, kouřem, pachy, světlem a podobně," napsal ve stížnosti adresované primátorovi Olomouce Dalibor Hýbl.

Nájemníci také argumentují tím, že záměr firmy je v rozporu s územním plánem města. "Ano, je to v rozporu s regulačním plánem městské památkové rezervace a investora jsme na to upozornili. Záměr musí přepracovat," potvrdila vedoucí odboru koncepce a rozvoje olomouckého magistrátu Jana Zimová. V podstatě jde o to, že restaurační zařízení, tedy letní posezení vybudované v parkové části, by podle úředníků města bránilo akcím v amfiteátru. "Město, které je majitelem areálu, má zájem, aby fungoval rozumně pro všechny strany," řekla ke stížnostem Zimová.

"Už několikrát se ověřilo, že město v takových situacích hledá kompromis mezi zájmem většiny a menšiny," tvrdí i primátor Olomouce Martin Tesařík (ČSSD). Připomněl, že záměrem města je areál pronajmout tak, aby fungoval a skýtal příjemné zázemí pro Olomoučany. "Tento areál byl vždy využíván ke kulturním účelům a takových míst není v Olomouci mnoho," dodal primátor.

Řada lidí přivítá, když se areál letního kina podaří oživit. Je mezi nimi i ředitel olomouckých kin Jan Joukal. "Budu rád, když se to povede. Mělo to být už dávno. Ovšem takových plánů už tady bylo několik a všechny ztroskotaly na penězích," připomněl Joukal, který by se nebránil dohodě o obnovení promítání. Do opravy promítacího zařízení a plátna by ale nemohl investovat ani haléř.

Stavební řízení, v němž se rozhoduje, zda firma dostane povolení areál přebudovat podle svých představ, ještě není u konce. "Někteří účastníci vznesli námitky, které jsou občansko-právního charakteru. V takovém případě musíme dát lidem šanci obrátit se na soud, a tím pádem s rozhodnutím čekáme do vynesení rozsudku," uvedla šéfka stavebního odboru Eva Hyravá. "Pokud se s námi nájemníci začnou soudit, projekt to oddálí o dva tři roky ke škodě lidí, kteří si chtějí v létě v příjemném prostředí posedět na čerstvém vzduchu," upozornil Kamil Buchta.

Pohled na bývalou, zpustošenou podobu letního kina v Olomouci, které nyní prošlo opravou za pět milionů korun

Letní kino v Olomouci - pohled z pódia

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Najdete na iDNES.cz