Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nadšenci chtějí oživit letní kino

  15:53aktualizováno  15:53
Olomouc - Areál letního kina v Olomouci má po více než deseti letech šanci na vzkříšení. Společnost Wild West Ranch Restaurant si loni od města areál pronajala a už letos na jaře by v něm chtěla zprovoznit občerstvení, pořádat koncerty a snad i obnovit promítání filmů. Má to ale háček. Nájemníci, kteří bydlí v sousedních nemovitostech, poukazují na to, že záměr firmy je v rozporu s regulačním plánem městské památkové rezervace. Odbor koncepce olomoucké radnice jim dal za pravdu.

Společnost plánuje zřídit sezonní letní posezení, ke kterému by využila i stojící budovu. Do obnovy areálu hodlá investovat čtyři miliony korun. "V parkové části plánujeme minigolf a v amfiteátru chceme pořádat folkové koncerty. Rádi bychom obnovili i promítání filmů," nastínil společník Kamil Buchta z Olomouce.
Do úklidu areálu firma investovala několik set tisíc korun. "Byl tam opravdu velký nepořádek, pod pódiem nocovali feťáci, našli jsme tam spoustu injekčních stříkaček. Odvezli jsme šestadvacet velkých kontejnerů," řekl Buchta.

Ačkoli by společnost nejraději otevřela areál už na jaře, není jisté, zda se jí to podaří. Nájemníci ze sousedního domu jsou totiž proti. "Nejsme nadšeni z provozování osmi kulturních akcí měsíčně během letní sezony, ale jistě je to snesitelnější představa, než sezonní, tedy i půlroční provozování hostinské činnosti ve stylu 'divokého západu' a s ní spojené obtěžování hlukem, kouřem, pachy, světlem a podobně," napsal ve stížnosti adresované primátorovi Olomouce Dalibor Hýbl.

Nájemníci také argumentují tím, že záměr firmy je v rozporu s územním plánem města. "Ano, je to v rozporu s regulačním plánem městské památkové rezervace a investora jsme na to upozornili. Záměr musí přepracovat," potvrdila vedoucí odboru koncepce a rozvoje olomouckého magistrátu Jana Zimová. V podstatě jde o to, že restaurační zařízení, tedy letní posezení vybudované v parkové části, by podle úředníků města bránilo akcím v amfiteátru. "Město, které je majitelem areálu, má zájem, aby fungoval rozumně pro všechny strany," řekla ke stížnostem Zimová.

"Už několikrát se ověřilo, že město v takových situacích hledá kompromis mezi zájmem většiny a menšiny," tvrdí i primátor Olomouce Martin Tesařík (ČSSD). Připomněl, že záměrem města je areál pronajmout tak, aby fungoval a skýtal příjemné zázemí pro Olomoučany. "Tento areál byl vždy využíván ke kulturním účelům a takových míst není v Olomouci mnoho," dodal primátor.

Řada lidí přivítá, když se areál letního kina podaří oživit. Je mezi nimi i ředitel olomouckých kin Jan Joukal. "Budu rád, když se to povede. Mělo to být už dávno. Ovšem takových plánů už tady bylo několik a všechny ztroskotaly na penězích," připomněl Joukal, který by se nebránil dohodě o obnovení promítání. Do opravy promítacího zařízení a plátna by ale nemohl investovat ani haléř.

Stavební řízení, v němž se rozhoduje, zda firma dostane povolení areál přebudovat podle svých představ, ještě není u konce. "Někteří účastníci vznesli námitky, které jsou občansko-právního charakteru. V takovém případě musíme dát lidem šanci obrátit se na soud, a tím pádem s rozhodnutím čekáme do vynesení rozsudku," uvedla šéfka stavebního odboru Eva Hyravá. "Pokud se s námi nájemníci začnou soudit, projekt to oddálí o dva tři roky ke škodě lidí, kteří si chtějí v létě v příjemném prostředí posedět na čerstvém vzduchu," upozornil Kamil Buchta.

Pohled na bývalou, zpustošenou podobu letního kina v Olomouci, které nyní prošlo opravou za pět milionů korun

Letní kino v Olomouci - pohled z pódia

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

Najdete na iDNES.cz