Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nadine, syrová roadmovie s dudlíkem

  14:46aktualizováno  14:46
Psychopatka. Jak jinak nazvat ženu, která svému expříteli ukradne sedmiměsíční dceru a v kabrioletu vybaveném dětskou sedačkou s ním sjíždí portugalské serpentiny?! To je hrdinka filmu Nadine perspektivou muže-diváka.

Z filmu Nadine | foto: Cinemart

Nicméně pozor: ženský pohled na věc může být povážlivě jiný. Pravda, Nadine se chová iracionálně, ba dokonce velmi nezodpovědně, ale má k tomu své důvody, a na to ženské ucho slyší. Zvláště to citlivé.

Nizozemský režisér a scenárista Erik de Bruyn se po debutu Divoké mušle blýskl. Natočil film plný protikladů, které provokují, burcují a v neposlední řadě také udržují pozornost tam, kde příběh hrozí sklouznout k žánrovému klišé.

Těžké psychologické drama tu a tam dýchne mrazivým  thrilllerovým tónem, jinde se naopak zatetelí žensky intimními vhledy - nápadně mnoho scén snímá de Bruyn přes nejrůznější skleněné plochy nebo rovnou odlesky a stíny a dojem, že jsme se náhodou někomu vmísili do nejintimnějších sfér jeho života, tím náležitě posiluje.

TRAILER K FILMU NADINE

Přestože jde o komorní snímek sázející hlavně na charizma hlavní hrdinky (tu mimochodem v různých etapách jejího života zahrály tři různé herečky), rozhodně se nespokojuje jen s nenáročnou televizní estetikou. Nadine je skutečný film - i když působí civilně a nenápadně.

Ostatně právě kombinace civilnosti formy a extrémnosti tématu je to, co nejspíš provokuje nejvíc. V podstatě sledujeme roadmovie, jejíž hrdinkou je vlastně prachobyčejný únosce. Nadine jednoho dne nakupuje v supermarketu. Když tam potká svého expartnera s dítětem, po kterém v dobách, kdy ještě byli spolu, jenom marně toužila, něco jí "rupne" v hlavě a dítě ukradne. Divák nechápe, ale pozor - nechápe ani sama Nadine.

Z filmu NadineAčkoli neví, co vlastně hodlá dělat dál, vydává se se řvoucím nemluvnětem na dlouhou cestu, během níž si společně s diváky rekapituluje, co ji vlastně k zoufalému činu dohnalo. A sbírá sympatie, samozřejmě: čím více ji poznáváme a čím více se dozvídáme z její minulosti, tím víc jí držíme palce. Vnímáme stejně iracionálně jako ona jedná.

Když na začátku balí dítě do plen, které krade matkám na veřejných záchodcích, ještě si ťukáme na hlavu. Když s dítětem přitisknutým k prsům šťastně brouzdá vlnami oceánu, jsme už mnohem shovívavější. To, co udělala, bylo zavrženíhodné, ona sama ale zavrženíhodná není. Jestli chtěl říct De Bruyn přesně tohle, pak se mu to povedlo. A ještě lepší je, že divák ani neví jak.

NADINE
Belgie / Nizozemsko, 2007, 105 min. Režie: Erik de Bruyn. Hrají: Monique Hendrickx, Rifka Lodeizen, Beatriz Batarda, Manou Kersting a další.
Hodnocení: 60 %
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

VIDEO: 1 proti všem. Mareš s Boučkem Čechy doprovodí k milionovým výhrám

1 PROTI VŠEM

Po zahraničním úspěchu i do Česka přichází televizní show 1 proti všem. Odvysílá ji televize Prima a pouhý jeden...

TELEVIZIONÁŘ: K čemu pravda? Důležitější je lživé a zrůdné Doznání

Z filmu Doznání (1970)

Některé zrůdnosti by si měl člověk čas od času připomenout, byť zvedají žaludek i adrenalin. Třeba slova vyšetřovatele,...

Najdete na iDNES.cz