Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nadějné literáty přijala i první dáma

  9:44aktualizováno  9:44
Východní Morava, Praha - Pět dětí ze Zlínského kraje uspělo v celostátní literární soutěži Kde končí svět, kterou vypsala Národní knihovna pro děti ze základních, zvláštních a speciálních škol a studenty nižších ročníků středních škol. Osmdesát dětí, které zaslaly do soutěže nejzajímavější práce, přijala na Pražském hradě také manželka prezidenta Dagmar Havlová.

Rytířkou krásného slova se stala také desetiletá Nikol Holanová z Rataj u Kroměříže. Složila rytířský slib, převzala medaili, diplom a maskota celého projektu Kde končí svět - zeleného dráčka Librosaura.

Dráčka Librosaura dostala na památku spolu s dětskými kresbami také hostitelka Dagmar Havlová. Součástí ceremoniálu na Hradě byla procházka třinácti reprezentačními sály a prohlídka výstavy románské architektury.

Deset vylosovaných dětí bylo symbolicky pasováno na rytíře krásného slova. Rytíři budou zasedat v Malé knihovnické radě.

Knihovna Kroměřížska organizovala soutěž v autorské literární tvorbě již poosmé, ale poprvé vyzvala prostřednictvím knihoven Zlínského kraje k zapojení do soutěže děti ze Vsetínska, Zlínska a Uherskohradišťska. Jednotlivá místní kola se uzavřela na podzim loňského roku.

Nejlepší práce z kraje pak vybrala porota složená z pedagogů, novinářů a literátů, kterou sestavila Knihovna Kroměřížska. Nejlepší práce jsou zveřejněny ve sborníčku Svět 2000, který si mohou čtenáři zapůjčit v knihovnách regionu.

Do devátého ročníku literární soutěže zaslali mladí literáti jen v okrese Kroměříž už 212 prací. Do soutěže se i letos zapojily všechny knihovny Zlínského kraje.
Knihovna Kroměřížska pro nesmělé autory připravila dokonce virtuální Literární líheň, kterou mohou anonymně navštívit na adrese www.knihkm.cz.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz