Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pojďte dál, já už nežiji. Divadlo nabízí osm pokojů plných pozůstalosti

  16:55aktualizováno  16:55
Německé slovo Nachlass označuje pozůstalost, tedy vše, co po sobě zesnulý zanechá. Stejně se jmenuje i představení, které na plzeňském festivalu Divadlo představí soubor Rimini Protokol v čele se švýcarským režisérem Stefanem Kaegim.

Z představení Nachlass – Hry bez osob | foto: Samuel Rubio

Právě Kaegi se během příprav kusu Nachlass – Hry bez osob scházel s lidmi, kteří se z nejrůznějších důvodů připravovali na smrt; z výpovědí osmi z nich pak vytvořil osm pokojů, kde mohou diváci prohlédnout to, co si po sobě umírající přáli zanechat.

„Pořád je to divadlo, jenom se ho ti herci neúčastní, protože jsou většinou mrtví,“ vysvětluje režisér nezvyklý koncept, kde diváci během návštěv jednotlivých pokojů nikoho nepotkají. „Vyberete si, kterou místnost chcete navštívit. Uvnitř vás pak čeká osmi či devítiminutové představení, kde vám na začátku hlas daného protagonisty řekne: Pojďte dál, posaďte se, já už nežiji, ale tohle je můj příběh,“ vysvětluje švýcarský režisér.

Své Nachlass složil z velice odlišně podaných portrétů velice odlišných lidí. „A každý z nich má ke smrti velice odlišný přístup,“ upozorňuje Kaegi. Sám se totiž setkal s mnohem větším počtem umírajících, finálně ovšem vybíral příběhy tak, aby byl večer co nejrozmanitější. Diváci se tak třeba setkají s mužem tureckého původu, který žil ve Švýcarsku a před smrtí řešil, jak své tělo dopravit zpět do rodné země. Nebo s fotografkou, která zvažuje, co tady po sobě svými snímky vlastně zanechá. Další umírající se pak celý život věnoval lidem s demencí a nyní s touto nemocí bojuje sám. „V některých pokojích vás posadí na koberec, v jiných se dostanete třeba do kanceláře,“ naznačuje různorodost představení Kaegi.

„Každý si myslí, že potkávat tyto lidi těsně před smrtí muselo být hodně smutné, já si přitom s nimi užil docela hezké chvilky. Pro ně bylo velice důležité vypovídat se někomu, kdo nebyl přímo z jejich rodiny. Nebyl jsem totiž před nimi v pozici syna či někoho, kdo jim musí neustále opakovat, že nezemřou, a nějakým způsobem stále lhát,“ popisuje režisér.

Nachlass se samozřejmě dotýká i problematiky eutanazie. „Ve Švýcarsku i jiných zemích tuto možnost máte. Ale někteří z nich byli opravdu velice staří a jen čekali na přirozenou smrt,“ dodává člen Rimini Protokoll, který představení připravil spolu se scénografem Dominicem Huberem.

Jejich Nachlass se v rámci festivalu Divadlo představí v prostoru DEPO2015 poprvé už tento pátek.
Nejčtenější

Televize Prima stáhne pořad 1 proti všem, čekala od něj víc diváků

Moderátoři pořadu 1 proti všem

Vlajková loď podzimu, jak TV Prima označovala svou novinku 1 proti všem, předčasně končí. Interaktivní tipovací soutěž,...

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...Zemřel zpěvák Vláďa Šafránek. Zpíval v Harleji, založil Walda Gang

Zpěvák Vláďa Šafránek zemřel v šestačtyřiceti letech

V šestačtyřiceti letech zemřel hudebník Vladimír Šafránek, zakladatel populárního uskupení Walda Gang. Známý byl i z...

Český slavík letos nebude. Chce restart, další ročníky plánuje změny

Karel Gott líbá svého dvaačtyřicátého Slavíka (25. listopadu 2017).

Anketa hudební popularity Český slavík se letos neuskuteční. Informaci deníku Právo portálu iDNES.cz potvrdil Jaroslav...

Církve zaniknou do 50 let, tvrdí Dan Brown. S Langdonem na chvíli končí

Spisovatel Dan Brown v Praze (18. září 2018)

Autor bestsellerů Dan Brown posílá záhadologa Roberta Langdona k ledu. Připravuje knihu, která se bude lišit od všeho,...

Další z rubriky

RECENZE: Kněžna Libuše a veselí družstevníci. To je ale nadělení.

Scéna z inscenace Smetanovy opery Libuše v Národním divadle

Národní divadlo připravilo ke 100. výročí vzniku Československa novou inscenaci Smetanovy Libuše. Chce v ní sdělit...

RECENZE: Fidelio ve Stavovském neumí ani provokovat a nutí ke smíchu

Melanie Dienerová (Leonora) a Daniel Frank (Florestan) v Beethovenově Fideliu...

Série operních pohrom v pražském Národním divadle nebere konce. Nyní k nim přibyl i Beethovenův Fidelio. Skončí to...

Čas na rybách se do života nepočítá, cituje Donutil. Opět čte Otu Pavla

Herec Miroslav Donutil

Do rybářského světa Oty Pavla diváky opět zavede Miroslav Donutil. Divadlo Viola přichystalo na září a říjen další...

Najdete na iDNES.cz