Na závěr Thálií se tleskalo Lubomíru Lipskému

  21:29aktualizováno  21:29
Pražské Národní divadlo získalo tři ceny Thálie. O jednu méně si připsala stejnojmenná brněnská scéna. Celoživotního ocenění za činohru se dočkal herec Lubomír Lipský.

Thálie - Lubomír Lipský - Lubomír Lipský se raduje z ocenění za celoživotní činoherní mistrovství - udílení cen Thálie, Národní divadlo Praha (25. března 2006) | foto: ČTK

Snímky z udílení cen najdete ve fotogalerii.

Divadelní ceny Thálie se udílely v pražském Národním divadle už potřinácté. Konají se pravidelně v rámci Mezinárodního dne divadla, připadajícího na 27. březen. Nominace se týkaly jedenácti scén, z toho pěti mimopražských.

První cenu pro herce do 33 let získala Evellyn Pacoláková, které cenu předal loňský vítěz Filip Čapka. "To abych teď skočila pro to pivo, když jsem ten kandrdas, jak jste říkal," vtipkovala členka olomouckého Moravského divadla směrem k moderátorovi večera Antonínu Procházkovi.

Ten na počátku přenosu omluvil nemocného patrona divadelních cen, ministra kultury Vítězslava Jandáka. Nedorazil ani premiér Jiří Paroubek, zato byl přítomen Václav Havel, vyslanec Nadace Vize 97, jež se na Tháliích podílí.

Úspěch Funny Girl, Donaha! a Oněgina
Další ceny Thálie z dílny výtvarníka si rozebrali herci v oblasti opereta a muzikál. Tereza Bebarová uspěla díky roli v inscenaci Funny Girl v pražském divadle Na Fidlovačce. "Zkoušení mě stálo hodně energie, takže to beru jako odměnu za ten výdej," děkovala.

Mužská cena putuje do Slováckého divadla v Uherském Hradišti díky Tomáši Šulajovi. "Jsem dvojnásob rád jak za sebe, tak proto, že cena jde do oblastního divadla," uvedl herec, který exceloval v muzikálu Donaha!

Obě ceny za pantomimu a balet si připsalo pražské Národní divadlo za inscenaci Oněgin. Tereza Podařilová získala za Taťánu už třetí Thálii, Jiří Kodym, který tancuje titulní roli, proměnil svou úplně první nominaci. "Vůbec jsem nedoufal, takže jsem rád, že to vyšlo," řekl při přebírání ceny.

Ceny pro dva tanečníky a baistu
Ocenění za celoživotní dílo v kategorii balet dostal Jiří Nermut, který skoro třicet let působil v Brně. "Je to šok dostat cenu v tak vysokém věku, ale přežil jsem to," uvedl třiaosmdesátiletý Nermut, který kariéru ukončil v roce 1994.

O dva roky později přestal profesionálně zpívat Jaroslav Horáček, který dostal cenu za celoživotní dilo v opeře. Jeden z nejvýznamnějších českých basistů druhé poloviny 20. století strávil v pražském Národním divadle bezmála čtyřicet sezon a vytvořil 150 rolí.

Během večera vystoupil na scénu ještě jeden tanečník. Pavel Šmok dostal zvláštní cenu Kolegia. "Díky všem, kteří se mnou choreografie tvořili, hlavně však jedné světici, mé manželce," děkoval rozšafně Šmok.

Nejlepší ženský operní výkon loni předvedla Eva Urbanová v roli Kostelničky Její pastorkyni. "Jsem ráda, že za takovou, pro někoho negativni roli mám už druhou Thálii," uvedla pěvkyně. Mezi muži si cenu vysloužil a zpěvem za ni poděkoval ruský umělec Jurij Gorbunov za generála Kutuzova ve Vojně a míru na scéně brněnského Národního divadla.

Lipský poděkoval sám sobě
Závěr patřil činoherním oceněním. SKleněné trofeje za roli Rebbeky Westové v Ibsenově Rosmersholmovi se dočkala brněnská herečka Kateřina Holánová. Úspěch pro Švandovo divadlo v Praze pak vybojoval Ivan Řezáč, který zaujal svým podáním Arnulfa v Molierově škole pro ženy.

Aplausu ve stoje se na úplný konec dočkal herec Lubomír Lipský, čerstvý držitel ocenění za celoživotní dílo v oblasti činohra.

"Jsem tak rozrušen, že nevím jak poděkovat," zahájil herec, který v polovině dubna oslaví třiaosmdesátiny, svou řeč, během níž zmínil své důležité role a vypočítal, komu vše se obvykle při udílení cen děkuje. "A dnes se děkuje hlavně sponzorům. Já žádného nemám, tak musím poděkovat sám sobě."

Je to pro něj už druhá Thálie. První získal ve druhé polovině 90. let za výkon v úloze Billyho Kippa v muzikálu Sny z Nového Yorku. Na karlínském jevišti tehdy v této roli vedle hraní a zpívání ještě hrál na klavír a pozoun, tančil kankán a pokoušel se i stepovat. Nyní hraje ve třech komediích Divadla ABC a také v Divadle na Jezerce.


Nejčtenější

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

Jak to, že jsou Češi tak vysocí? divil se Michael Caine při natáčení Žižky

Michael Caine při natáčení českého filmu Jan Žižka

Oscarový herec Michael Caine si už odehrál svůj part ve snímku Jan Žižka. V chystaném filmu Petra Jákla se anglická...

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

V 87 letech zemřel herec Rolf Hoppe, král z Tří oříšků pro Popelku

Německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe, českým divákům je znám především...

Ve věku 87 let zemřel německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe. Divákům v Česku je znám díky roli krále v pohádce...

Další z rubriky

Revival je show s obtloustlým chlapíkem, řekl představitel Mercuryho Za scénou

Herec a zpěvák Michael Kluch v kulturním magazínu Za scénou (12. listopadu 2018)

Freddie Mercury je asi má životní role, řekl v pořadu Za scénou herec a zpěvák Michael Kluch, který jako slavný zpěvák...

Suchý i Lébl. Zedníček i Havel. Seriál mapuje šedesát let Na Zábradlí

V Ptákovině, kterou nastudovali v pražském Divadle Na zábradlí v sezoně...

Historii jedné malé, ale přitom velice významné pražské divadelní scény mapuje nový seriál nazvaný jednoduše Divadlo Na...

RECENZE: Trapnost na jevišti Stavovského divadla si diváka omotá

Záběr z inscenace Netrpělivosti srdce ve Stavovském divadle

Všechno začalo neobratností, naprosto nezaviněnou nehorázností. Alespoň tak uvádí svůj příběh hlavní hrdina románu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz