Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Západě čtou o pláži, kouzlech a CIA

  2:03aktualizováno  2:03
Přelom roku znamená pro literární periodika vhodnou příležitost k bilancování a všechny významné americké i britské deníky také vydávají svůj seznam nejlepších knih za uplynulý rok.

Ian McEwan | foto: Reuters

Pro autory i nakladatele jsou tyto žebříčky důležité: vybrané tituly většinou zaznamenají znatelný nárůst prodejů.

Prodej zachránil Pottera
Británii byl favorit znám dlouho dopředu: The Times i The Guardian za knihu roku shodně zvolily novelu Na Chesilské pláži Iana McEwana.

Rozsahem nevelký, avšak nesmírně poetický posmutnělý příběh z Británie 60. let minulého století o nedospělosti, neporozumění a neschopnosti velkorysosti mezi dvěma mladými lidmi sice nezískal Bookerovu cenu, ale i tak se ho prodaly statisíce výtisků.

Ke cti českých nakladatelů slouží fakt, že McEwanův nejnovější počin se objevil i v českém překladu. K mimořádné letošní popularitě autora přispěl i film Pokání s hvězdným obsazením, natočený podle jeho stejnojmenného románu.

Úspěch McEwanova příběhu se však nedá srovnat s literární událostí uplynulého roku číslo jedna: sedmým dílem se završila sága o Harrym Potterovi J. K. Rowlingové. Její přítomnost na seznamech je pak spíše úlitbou síle trhu a celého fenoménu nežli skutečným literárním kvalitám.

McEwanova novela se objevila i na seznamech amerických deníků, ale ankety o knihu roku ve Spojených státech ovládlo jiné jméno. Doposud málo známý Denis Johnson vydal obsáhlý román Strom kouře, špionážní příběh o agentovi CIA, jenž je v rámci plnění služebních povinností vyslán do války ve Vietnamu.

Vleklý konflikt s neslavným koncem pro Ameriku je stále jednou z nejžádanějších literárních látek, a tak není divu, že Johnson za svůj román dostal Národní knižní cenu a je horkým favoritem dubnových Pulitzerových cen.

11. září stále v kurzu
Na dalších místech žebříčků se objevily knihy autorů známých i v České republice, například v pořadí již šestý román Michaela Chabona Unie jidiš policistů, jenž pojednává o fiktivním židovském státě kdesi na Aljašce, či elegie o 11. září Padající muž klasika americké postmoderny Dona DeLilla.

Kritici New York Times či The Washington Post nezapomněli ani na nadějné debuty: temný román Finn Johna Clinche o otci Huckleberryho Finna, zábavný portrét dominikánského imigranta Krátký, ale zázračný život Oscara Waa od Junota Díaze či frašku z prostředí nadnárodních korporací A pak jsme dospěli ke konci Joshuy Ferrise.

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

RECENZE: Škatulka literatury pro mladé Černooké uškodila

Spisovatelka Anna Musilová

Zabijákem úspěchu bývají přehnané ambice, říká se. V případě začínající české autorky Anny Musilové, které vyšel román...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

RECENZE: Neklidný zadek mě pálí. Texty Haškova kumpána jsou bezprostřední

Spisovatelé Jaroslav Hašek (vlevo) a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě v roce 1914....

Zatímco Jaroslava Haška zná díky Švejkovi celý svět, jeho někdejší kumpáni z hospody takové štěstí nemají.

Najdete na iDNES.cz