Z pohádky Tři oříšky pro Popelku

Z pohádky Tři oříšky pro Popelku | foto: Národní filmový archiv

Na zámku u Drážďan připomínají legendární filmovou Popelku

  • 3
Pohádku Tři oříšky pro Popelku režiséra Václava Vorlíčka zhlédlo v první polovině 70. let v československých kinech více než 2,8 milionu diváků. Úspěšná česko-německá koprodukce se stala námětem výstavy, která byla o víkendu otevřena na zámku Moritzburg nedaleko Drážďan, kde se natáčela.

Tři oříška pro popelku

Tři oříšky pro Popelku obsadily v anketě České televize a Týdeníku Televize o nejoblíbenější českou filmovou komedii všech dob třetí místo (za snímky S tebou mě baví svět Marie Poledňákové a Kolja Jana Svěráka). Ještě předloni o Vánocích připoutaly k televizní obrazovce 1,5 milionu diváků.

Zámek byl v zimě 1972/1973 pohádkovou kulisou pro sídlo prince (Pavel Trávníček). Na jeho schodišti ztratila Popelka (Libuše Šafránková) při útěku z královského plesu střevíček. Nejen proto jsou mezi každoročními návštěvníky zámku i filmoví fanoušci. Nyní se mohou po téměř čtyřech desítkách let o tomto oblíbeném snímku dozvědět leccos zajímavého.

Expozice vytvořená v české i německé jazykové verzi obsahuje originální kostýmy a rekvizity z tohoto filmu. Nechybí videoprojekce rozhovorů, přibližujících okolnosti vzniku tohoto projektu i životy jeho protagonistů.

Film Tři oříšky pro Popelku vznikl na motivy pohádky Boženy Němcové ve spolupráci s tehdejším východoněmeckým studiem DEFA. Kvůli koprodukční smlouvě musel Vorlíček rozdělit role mezi herce obou zemí.

Z pohádky Tři oříšky pro PopelkuZ pohádky Tři oříšky pro Popelku - klobouk macechy

Král, královna a macecha - Rolf Hoppe, Karin Leschová a Carola Braunbocková - přišli z Německa, zatímco z české strany obsadil vedle Šafránkové a Trávníčka například Danielu Hlaváčovou, Jana Libíčka, Vladimíra Menšíka, Mílu Myslíkovou a Helenu Růžičkovou.

Na pohádce Vorlíček spolupracoval s kameramanem Josefem Illíkem, kostýmním výtvarníkem Theodorem Pištěkem, skladatelem Karlem Svobodou a textařem Jiřím Štaidlem, jejichž píseň Kdepak ty, ptáčku, hnízdo máš nazpíval Karel Gott. Další exteriéry vznikly v okolí gotického vodního hradu Švihov a v krajině mezi Klatovy a Železnou Rudou.

Z pohádky Tři oříšky pro Popelku

"Šafránková se měnila do Popelky i v místě zvaném Onen Svět nedaleko Železné Rudy. Filmová konírna, kde měla ustájeného bělouše Juráška, dnes na Švihově slouží jako výstavní sál," napsal v knížce věnované slavným místům, kde se natáčelo, publicista Radek Laudin.

Upozornil, že filmaři si hrad představující statek, ve kterém Popelka žila s macechou a sestrou Dorou, patřičně upravili. Postavili například dřevěné schodiště, po němž se chodilo do domu.

Výstava věnovaná popelce

Zámek MoritzburgVýstava potrvá na zámku Moritzburg, jemuž se přezdívá "perla saského baroka", až do 10. ledna. Otevřena bude i na Štědrý den dopoledne a na Silvestra. Na expozici se podílelo České centrum v Drážďanech a filmová studia Babelsberg v Postupimi. Organizátoři nabízejí návštěvníkům speciální rodinné prohlídky. Zatímco za jednotlivé vstupné zaplatí dospělí čtyři eura, jen dvojnásobek stačí ke vstupu dvěma dospělým až se čtyřmi dětmi.

,