Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na zámku jsou zapomenuté Fillovy obrazy

  13:40aktualizováno  13:40
Chropyně - Výstava pěti výtvarníků zapojených do projektu Sdílení a dva nedávno znovuobjevené rozměrné obrazy malíře Emila Filly. To jsou lahůdky pro milovníky výtvarného umění, které letos v létě nabízí expozice zámku v Chropyni na Kroměřížsku.

Výstavní sály v přízemí zámku obvykle věnuje Muzeum Kroměřížska, které chropyňský zámek spravuje, duchovně laděným výstavám. První výstavou třetího tisíciletí se na zámku v Chropyni stal soubor prací pětice výtvarníků spojených do projektu Sdílení.

VÝSTAVA SDÍLENÍ
Podle Jiřího Grossmanna, iniciátora tohoto projektu, je výstava výzvou k zamyšlení nad sebou samým, nad vlastní existencí a nad existencí celého lidstva. "Měli bychom se naučit sdílet svůj život a svůj osud ve vší lásce, trpělivosti a pokorně s druhými lidmi. Sdílení je cesta lidského chování obsahující úctu, vstřícnost a odpuštění," vysvětluje Jiří Grossmann název výstavy.

V expozici Sdílení se sešli Jiří Grossmann, Eva Králová, Radim Hanke, Pavel Míka a Jiří Melzer. Obrazy malíře Jiřího Grossmana jsou inspirovány především křesťanskou mystikou, najdeme v nich téma Boží rodiny, zobrazení andělů nebo evangelistů. Poněkud kontroverzněji vyznívají obrazy Jiřího Melzera, který maluje především nahé lidské tělo.

Sochař Pavel Míka do Chropyně přivezl plastiky z kameniny. Velké meditativně laděné obrazy a menší zátiší, na nichž se opakuje motiv jablka, vystavuje Eva Králová. Plastiky z bronzu a umělého kamene vystavuje zlínský sochař Radim Hanke. Výstava Sdílení bude v Chropyni do konce července.

Poslední výstavní sál v přízemí je věnován výstavě prací dětí z kroměřížské Základní školy Zachar. Její žáci se vydali na expedici za ostravskými industriálními památkami a zachytili je ve svých výtvarných i psaných pracích.

ZNOVUOBJEVENÝ FILLA
Stálá expozice děl nejvýznamnějšího českého kubisty Emila Filly v chropyňském zámku je už od svého založení v roce 1983 největší celistvou sbírkou prací Emila Filly. I když zde chybí nejslavnější malířovy obrazy, nabízí tento soubor reprezentativní průřez celou Fillovou tvorbou od jeho začátků až po počátek padesátých let.

Letos v létě mohou návštěvníci zámku vidět dva rozměrné obrazy, které Filla vytvořil čínskou technikou rozlévané tuše na přelomu čtyřicátých a padesátých let. "Zachycují výjevy z moravských lidových písní, které Filla dělal koncem života od roku 1949, kdy mu komunisté zakázali malovat kubistické kompozice," říká Helena Sadyková z chropyňského zámku.

Obrazy objevili v červnu pracovníci Muzea Kroměřížska srolované v depozitáři zámku. Ležely tam téměř padesát let a celou tu dobu je pravděpodobně nikdo neviděl. Tyto dva obrazy údajně věnoval Emil Filla počátkem padesátých let městu Chropyně.

"Jejich vlastnictví není dosud vyjasněno. Naše zdroje ale hovoří o tom, že je Filla opravdu koncem života rodnému městu daroval," uvedl starosta Chropyně František Hrabal.

Tehdejší radní ovšem neměli zájem dílo tvůrce zavrženého komunistickým režimem nijak prezentovat, a tak oba obrazy skončily v depozitáři. O jejich dalším osudu a o tom, zda na zámku zůstanou, se rozhodne po vyjasnění vlastnických práv.

Doplňkem expozice Emila Filly je výstava Filla očima dětí, která ukazuje, jak malí návštěvníci muzea vnímají dílo jednoho z nejvýznamnějších českých moderních malířů. Obrázky ve Fillově stylu namalovaly děti ze základní školy v Chropyni.

ZE ŽIVOTA NA HANÉ
Zbývající interiéry zámku jsou věnovány jeho historii a historii Hané. Kdo znal strohé interiéry zámku ještě před několika lety, ocení, že pusté chodby postupně zaplňuje dobový nábytek a zdobené truhlice, které ještě nedávno zapadaly prachem v depozitáři.

V prvním patře mohou návštěvníci v obřadní síni obdivovat vystavenou sbírku zbraní, kordy, halapartny, pušky či kyrysy. Další sály ukazují, jak se na Hané žilo v minulosti, od pravěku až po dobu nedávno minulou. Jednotlivé místnosti nabízejí nahlédnutí do selské jizby, seznámí s tradiční zemědělskou obživou obyvatel, lovem či rybníkářstvím, lidovými stavbami a kulturou na Hané.

Výstava v zámku v Chropyni (17.7.2001)

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Najdete na iDNES.cz