Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na zámku jsou zapomenuté Fillovy obrazy

  13:40aktualizováno  13:40
Chropyně - Výstava pěti výtvarníků zapojených do projektu Sdílení a dva nedávno znovuobjevené rozměrné obrazy malíře Emila Filly. To jsou lahůdky pro milovníky výtvarného umění, které letos v létě nabízí expozice zámku v Chropyni na Kroměřížsku.

Výstavní sály v přízemí zámku obvykle věnuje Muzeum Kroměřížska, které chropyňský zámek spravuje, duchovně laděným výstavám. První výstavou třetího tisíciletí se na zámku v Chropyni stal soubor prací pětice výtvarníků spojených do projektu Sdílení.

VÝSTAVA SDÍLENÍ
Podle Jiřího Grossmanna, iniciátora tohoto projektu, je výstava výzvou k zamyšlení nad sebou samým, nad vlastní existencí a nad existencí celého lidstva. "Měli bychom se naučit sdílet svůj život a svůj osud ve vší lásce, trpělivosti a pokorně s druhými lidmi. Sdílení je cesta lidského chování obsahující úctu, vstřícnost a odpuštění," vysvětluje Jiří Grossmann název výstavy.

V expozici Sdílení se sešli Jiří Grossmann, Eva Králová, Radim Hanke, Pavel Míka a Jiří Melzer. Obrazy malíře Jiřího Grossmana jsou inspirovány především křesťanskou mystikou, najdeme v nich téma Boží rodiny, zobrazení andělů nebo evangelistů. Poněkud kontroverzněji vyznívají obrazy Jiřího Melzera, který maluje především nahé lidské tělo.

Sochař Pavel Míka do Chropyně přivezl plastiky z kameniny. Velké meditativně laděné obrazy a menší zátiší, na nichž se opakuje motiv jablka, vystavuje Eva Králová. Plastiky z bronzu a umělého kamene vystavuje zlínský sochař Radim Hanke. Výstava Sdílení bude v Chropyni do konce července.

Poslední výstavní sál v přízemí je věnován výstavě prací dětí z kroměřížské Základní školy Zachar. Její žáci se vydali na expedici za ostravskými industriálními památkami a zachytili je ve svých výtvarných i psaných pracích.

ZNOVUOBJEVENÝ FILLA
Stálá expozice děl nejvýznamnějšího českého kubisty Emila Filly v chropyňském zámku je už od svého založení v roce 1983 největší celistvou sbírkou prací Emila Filly. I když zde chybí nejslavnější malířovy obrazy, nabízí tento soubor reprezentativní průřez celou Fillovou tvorbou od jeho začátků až po počátek padesátých let.

Letos v létě mohou návštěvníci zámku vidět dva rozměrné obrazy, které Filla vytvořil čínskou technikou rozlévané tuše na přelomu čtyřicátých a padesátých let. "Zachycují výjevy z moravských lidových písní, které Filla dělal koncem života od roku 1949, kdy mu komunisté zakázali malovat kubistické kompozice," říká Helena Sadyková z chropyňského zámku.

Obrazy objevili v červnu pracovníci Muzea Kroměřížska srolované v depozitáři zámku. Ležely tam téměř padesát let a celou tu dobu je pravděpodobně nikdo neviděl. Tyto dva obrazy údajně věnoval Emil Filla počátkem padesátých let městu Chropyně.

"Jejich vlastnictví není dosud vyjasněno. Naše zdroje ale hovoří o tom, že je Filla opravdu koncem života rodnému městu daroval," uvedl starosta Chropyně František Hrabal.

Tehdejší radní ovšem neměli zájem dílo tvůrce zavrženého komunistickým režimem nijak prezentovat, a tak oba obrazy skončily v depozitáři. O jejich dalším osudu a o tom, zda na zámku zůstanou, se rozhodne po vyjasnění vlastnických práv.

Doplňkem expozice Emila Filly je výstava Filla očima dětí, která ukazuje, jak malí návštěvníci muzea vnímají dílo jednoho z nejvýznamnějších českých moderních malířů. Obrázky ve Fillově stylu namalovaly děti ze základní školy v Chropyni.

ZE ŽIVOTA NA HANÉ
Zbývající interiéry zámku jsou věnovány jeho historii a historii Hané. Kdo znal strohé interiéry zámku ještě před několika lety, ocení, že pusté chodby postupně zaplňuje dobový nábytek a zdobené truhlice, které ještě nedávno zapadaly prachem v depozitáři.

V prvním patře mohou návštěvníci v obřadní síni obdivovat vystavenou sbírku zbraní, kordy, halapartny, pušky či kyrysy. Další sály ukazují, jak se na Hané žilo v minulosti, od pravěku až po dobu nedávno minulou. Jednotlivé místnosti nabízejí nahlédnutí do selské jizby, seznámí s tradiční zemědělskou obživou obyvatel, lovem či rybníkářstvím, lidovými stavbami a kulturou na Hané.

Výstava v zámku v Chropyni (17.7.2001)

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Najdete na iDNES.cz