Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Zahradu konečně zavítalo slunce

  13:03aktualizováno  13:03
Náměšť na Hané - Folk a country ovládly Náměšť na Hané, kde začíná první hlavní den festivalu Zahrada, největší přehlídky svého druhu v tuzemsku. Do obce na Hané se sjely tisíce fanoušků. Jedinou nepříjemností bylo zatím počasí, ale dnes po poledni do areálu zavítalo slunce. Potíže, nezaviněné pořadateli, provázely i předkoncerty.
Semtex zpívá

Semtex zpívá - Kapela Semtex během středečního předkoncertu festivalu Zahrada 2001 na scéně u kapličky v Náměšti na Hané | foto: Marek DvořáčekiDNES.cz

Fanoušci se ve čtvrtek ráno probudili do mlžného oparu. Nakonec se dočkali i slunce, které vysušilo promáčenou Náměšť.

Program festivalu pak začal před polednem. Nejprve ožily v 11 hodin scény u kapličky a u radnice, kde mají oba programy shodný a výstižný název - recitály.

Ovšem kdo si přivstal, mohl zažít o půl jedenácté dopoledne vernisáž festivalových výstav. Na jedné lze spatřit kresby Miroslava Bartáka. "Kreslený humor k folku a country patří už řadu let," uvedl na vernisáži dramaturg Zahrady Michal "Jupp" Konečný. Druhou expozici tvoří kolekce třiatřiceti černobílých snímků z dílny fotografů olomoucké redakce MF DNES z předchozích ročníků.

Zahrada začala v Olomouci
Do Náměště začali první fanoušci přijíždět od počátku týdne, a v úterý večer se v největším pivním stanu, kterých je na festivalu požehnaně, bavilo více než dvě stě lidí. Hlavní nápor zažila obec ve středu, kdy už se návštěvníci počítali na tisíce.

PROHLÉDNĚTE SI

Videa ze středečního předkoncertu v Náměšti
Fotografie ze dosavadního průběhu festivalu Zahrada

Celý program letošní Zahrady začal ve středu v 15 hodin na olomouckém Horním náměstí, kde se představilo šest kapel, z nichž čtyři budou bojovat o festivalovou cenu Krteček. S pořadateli i diváky si zahrávalo počasí, které nebylo zrovna přívětivé, ale navzdory dešti měli účinkující své posluchače. I v dešti se jich sešlo asi šedesát a poté, co se vyjasnilo, naslouchalo hudbě na náměstí na dvě stě padesát zájemců.

Průběh předkoncertu ovšem narušila další, s festivalem nesouvisející akce. Ve stejnou dobu a na stejném místě olomoucká radnice totiž povolila i prezentaci Mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu, které se koná v Litovli, kde se také odehrával jeden z předkoncertů. "Motokrosaři byli z počátku dosti bezohlední, když jezdili po kabelech," uvedl Michal Konečný.

Pořadatelé dvou naprosto nesourodých akcí na olomouckém náměstí se proto museli domluvit. V přestávce mezi vystoupeními kapel Modrá kref, Pětník, Přístav, Švorc, Blue Dogs a Spirit dostali šanci k představení svého umění motokrosaři. Část publika se přesunula na autogramiádu závodníků, část odešla. "Jsem znechucen," glosoval dění jeden z návštěvníků.

Z Litovle do Velké Bystřice
Dramaturg Zahrady si nenechal ujít žádný z předkoncertů, a ve středu večer pendloval mezi hanáckými městy. Nejprve se Michal Konečný stavil v Litovli, kde se v kulturním domě od 18 hodin konal předkoncert Zahrada s modrou trávou. Vystoupení se zaměřením na hudební žánr bluegrass moderoval Josef "Mlok" Grim. Lidí ze začátku moc nebylo, protože i zde, ovšem na jiném místě, se prezentovalo motokrosařský šampionát, nakonec jich přišlo více než dvě stě.

PředZahrada ve Velké Bystřici, nesoucí se v trampském rytmu, začala v 19 hodin. Také zde před sebou konferenciéři Blanka Mazalová a Sandy Nosek neměli mnoho hudbychtivých zájemců, ale odhadem čtyři sta padesát lidí se ve finále dobře bavilo u kapel jako Kvinta, Pětník či Tempo di vlak.

Velký mejdan u náměšťské kapličky
Zahradní párty u kapličky, předkrm festivalu v samotné Náměšti, si pořadatelé i návštěvníci pochvalovali po loňské premiéře a letos bude zřejmě také. Skoro každý, kdo již přibyl do Náměště kvůli festivalu, se aspoň na chvíli u kapličky zastavil. Kapely spíše rockové charakteru svou ryčnou muzikou rozproudily prokřehlé obecenstvo. Největší ohlas vzbudil očekávaně Semtex, který nakonec zahrál i svůj hit Jede jede mašinka. Celý večer uzavřela skupina Happy To Meet, která všechny přítomné naladila na vlny irské hudby. Hrálo se dlouho do noci a diváků před půlnocí spíše přibývalo než naopak.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Trutnov si ve finále zazpíval s Pavlem Bobkem

Pavel Bobek na festivalu v Trutnově (2008)

Nedělní finále 21. ročníku Open Air Music Festivalu v Trutnově se už obešlo bez velkých společenských akcí, jakými byly...

Nejekologičtější festival Glastonbury prodal devadesát procent lístků

Z festivalu v Glastonbury - ve stanovém městečku se ubytuje až 180 tisíc návštěvníků akce

Na obří hudební festival Glastonbury zbývají "poslední" lístky. Z celkového počtu 137 500 vstupenek, které byly v...

Spočítat lidi na rekordní fotce z Trutnova? Pomůže smývatelný fix

Trutnov 2008 - publikum v čele s Václavem Havlem při překonání rekordu v pořízení největší skupinové fotografie v Česku

Fotograf Jiří Jahoda už ví, že snímkem tisíců návštěvníků trutnovského Open Air Music Festivalu určitě překonal...

Najdete na iDNES.cz