Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na zábradlí vtančil Bergmanův trpký testament

  9:46aktualizováno  9:46
Televizní film Sarabanda, výpověď Ingmara Bergmana o stáří, samotě, lásce i nenávisti, čerstvě vstoupila na jeviště pražského Divadla Na zábradlí.

Z představení Sarabanda | foto: Martin Špelda

Sarabandu považují mnozí za testament velkého režiséra – jde o poslední dílo, které natočil. Sarabanda je původně španělský, pomalejší dvorní tanec a také část Bachovy svity pro violoncello, kterou dva z protagonistů společně secvičují. V pomalém rytmu tance v kruhu lásky, nenávisti a manipulace se ocitli všichni Bergmanovi hrdinové.

Jsou jimi šestaosmdesátiletý Johan, který se již před lety stáhl do samoty v domě u jezera. Jeho bývalá žena Marianne, která za ním znenadání přijíždí na návštěvu. Johanův zahořklý syn Henrik z prvního manželství, jehož vztah k otci se odehrává na trase nenávist – pohrdání – finanční závislost.

Henrikova dcera Karin, dívka, kterou oba muži milují, soupeří o ni a pokoušejí se jí manipulovat. V kruhu s nimi ale jako by se točily i postavy nepřítomné – zejména zesnulá Henrikova žena a Karinina matka Anna, která až ikonicky zastupuje světlo, lásku a dobrotu.

Analfabeti srdce
Bergman Sarabandu natočil v roce 2003 s Liv Ullmannovou a Erlandem Josephsonem ve volné návaznosti na Scény z manželského života z roku 1973, jedno z jeho nejpopulárnějších děl vůbec. Marianne a Johan, někdejší manželský pár, ztvárněný stejnými herci, se setkávají po třiceti letech vzájemného mlčení.

Jejich pouto je ještě nějakým způsobem živé a vedle životaschopnosti mladičké Karin je jednou z mála opravdu pozitivních sil příběhu. Především Johan je totiž typická bergmanovská postava – citový invalida, kterému v jeho dobrovolné klauzuře rušené pouze panovačnou hospodyní nezbývá než konstatovat: „Moje bilance je, že jsem žil život na hovno. Naprosto nesmyslný, hloupý, ale určitě poměrně pohodlný život na hovno.“ Tuto repliku si jako určité motto vytklo i Divadlo Na zábradlí.

Bergman vydal Sarabandu také knižně jako filmovou povídku. Do češtiny ji převedl Zbyněk Černík. V Divadle Na zábradlí ji režíruje Jiří Pokorný, který obsadil Miloslava Mejzlíka jako Johana, Zdenu Hadrbolcovou coby Marianne, Davida Prachaře do úlohy Henrika a Gabrielu Pyšnou jako Karin.

„Nesáhli jsme po Bergmanovi, nechtěli jsme dělat ‚nějakého Bergmana‘. Pan Černík přeložil Sarabandu, my jsme si ji přečetli a zatoužili tento text inscenovat. Dokonce jsme si na uvolnění autorských práv museli dva roky počkat,“ popisuje dramaturgyně Ivana Slámová.

„Pro mě je Sarabanda především hra o velké lásce a velké nenávisti. Je to text vydatný a jednotlivá témata si nekompromisně nacházejí svá řečiště. Snažíme se vzájemně manipulovat, jsme k sobě krutí a odpuštění je v nedohlednu. Jsme osamělí a stárneme, i když je nám devatenáct jako Karin,“ vysvětluje Slámová.

Herečka Liv Ulmannová v knižním rozhovoru Cesta života podotkla, že Bergman v konečné odpuštění nevěřil. Ústy Johana v Sarabandě režisér konstatuje, že jsme často citoví analfabeti. Slámová však věří, že inscenace divákům jistou úlevu poskytne. „Přes všechnu krutost a nelítostnost nám tato hra nabídne nesmírnou dávku milosrdenství a tolerance. A doufám, že také morální a estetický pocit vyvolaný prožitkem uměleckého díla,“ říká.

Humor nelítostný, ale uvolňující
Ingmara Bergmana si obvykle spojujeme s tíživými tématy komplikovaných lidských vztahů – proniká do nich ovšem smích. Humor jízlivý a nelítostný, avšak také osvobozující.

„Je to humor spíš sarkastický, ale má i vzácně uvolňující sílu. Myslím, že všichni představitelé si jej s gustem užívají,“ potvrzuje dramaturgyně.

Sarabanda Na zábradlí bude mít i zajímavé scénografické řešení, jehož autorem je Martin Chocholoušek. Na scéně vyrostla velká klec, v níž je uzavřen malý domek.

„Význam klecové konstrukce domu a malého domečku se proměňuje podle obsahu jednotlivých obrazů. Klec je možná to, co si během života kolem sebe nastavíme, a domeček naše srdce, možná je klec svět a ten malý dům naše maličkost v něm. Ale není to návod, to scénografické řešení je proto tak dobré, že nám pomůže rozvinout vlastní fantazii,“ podotýká Ivana Slámová.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Slovácko sa opět nesúdí. Nabídne skleničku vína a trochu melancholie

Milena Steinmasslová a Jozef Kroner v seriálu Slovácko sa nesúdí (1984)

Ústřední postava Divadelního spolku Kašpar Jakub Špalek má chalupu v Němčičkách na Slovácku. A právě na tomto místě,...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Koně v cirkusu. Už se ozvali ochránci, drezúra to ale není, zní z Letné

Záběr z představení Bestias, která na Letní Letnou veze soubor Baro d´Evel Cirk...

Na nezvyklé zapojení zvířat láká jedna ze zahraničních hvězd letošního ročníku novocirkusového festivalu Letní Letná. V...

Najdete na iDNES.cz