Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na zábradlí vtančil Bergmanův trpký testament

  9:46aktualizováno  9:46
Televizní film Sarabanda, výpověď Ingmara Bergmana o stáří, samotě, lásce i nenávisti, čerstvě vstoupila na jeviště pražského Divadla Na zábradlí.

Z představení Sarabanda | foto: Martin Špelda

Sarabandu považují mnozí za testament velkého režiséra – jde o poslední dílo, které natočil. Sarabanda je původně španělský, pomalejší dvorní tanec a také část Bachovy svity pro violoncello, kterou dva z protagonistů společně secvičují. V pomalém rytmu tance v kruhu lásky, nenávisti a manipulace se ocitli všichni Bergmanovi hrdinové.

Jsou jimi šestaosmdesátiletý Johan, který se již před lety stáhl do samoty v domě u jezera. Jeho bývalá žena Marianne, která za ním znenadání přijíždí na návštěvu. Johanův zahořklý syn Henrik z prvního manželství, jehož vztah k otci se odehrává na trase nenávist – pohrdání – finanční závislost.

Henrikova dcera Karin, dívka, kterou oba muži milují, soupeří o ni a pokoušejí se jí manipulovat. V kruhu s nimi ale jako by se točily i postavy nepřítomné – zejména zesnulá Henrikova žena a Karinina matka Anna, která až ikonicky zastupuje světlo, lásku a dobrotu.

Analfabeti srdce
Bergman Sarabandu natočil v roce 2003 s Liv Ullmannovou a Erlandem Josephsonem ve volné návaznosti na Scény z manželského života z roku 1973, jedno z jeho nejpopulárnějších děl vůbec. Marianne a Johan, někdejší manželský pár, ztvárněný stejnými herci, se setkávají po třiceti letech vzájemného mlčení.

Jejich pouto je ještě nějakým způsobem živé a vedle životaschopnosti mladičké Karin je jednou z mála opravdu pozitivních sil příběhu. Především Johan je totiž typická bergmanovská postava – citový invalida, kterému v jeho dobrovolné klauzuře rušené pouze panovačnou hospodyní nezbývá než konstatovat: „Moje bilance je, že jsem žil život na hovno. Naprosto nesmyslný, hloupý, ale určitě poměrně pohodlný život na hovno.“ Tuto repliku si jako určité motto vytklo i Divadlo Na zábradlí.

Bergman vydal Sarabandu také knižně jako filmovou povídku. Do češtiny ji převedl Zbyněk Černík. V Divadle Na zábradlí ji režíruje Jiří Pokorný, který obsadil Miloslava Mejzlíka jako Johana, Zdenu Hadrbolcovou coby Marianne, Davida Prachaře do úlohy Henrika a Gabrielu Pyšnou jako Karin.

„Nesáhli jsme po Bergmanovi, nechtěli jsme dělat ‚nějakého Bergmana‘. Pan Černík přeložil Sarabandu, my jsme si ji přečetli a zatoužili tento text inscenovat. Dokonce jsme si na uvolnění autorských práv museli dva roky počkat,“ popisuje dramaturgyně Ivana Slámová.

„Pro mě je Sarabanda především hra o velké lásce a velké nenávisti. Je to text vydatný a jednotlivá témata si nekompromisně nacházejí svá řečiště. Snažíme se vzájemně manipulovat, jsme k sobě krutí a odpuštění je v nedohlednu. Jsme osamělí a stárneme, i když je nám devatenáct jako Karin,“ vysvětluje Slámová.

Herečka Liv Ulmannová v knižním rozhovoru Cesta života podotkla, že Bergman v konečné odpuštění nevěřil. Ústy Johana v Sarabandě režisér konstatuje, že jsme často citoví analfabeti. Slámová však věří, že inscenace divákům jistou úlevu poskytne. „Přes všechnu krutost a nelítostnost nám tato hra nabídne nesmírnou dávku milosrdenství a tolerance. A doufám, že také morální a estetický pocit vyvolaný prožitkem uměleckého díla,“ říká.

Humor nelítostný, ale uvolňující
Ingmara Bergmana si obvykle spojujeme s tíživými tématy komplikovaných lidských vztahů – proniká do nich ovšem smích. Humor jízlivý a nelítostný, avšak také osvobozující.

„Je to humor spíš sarkastický, ale má i vzácně uvolňující sílu. Myslím, že všichni představitelé si jej s gustem užívají,“ potvrzuje dramaturgyně.

Sarabanda Na zábradlí bude mít i zajímavé scénografické řešení, jehož autorem je Martin Chocholoušek. Na scéně vyrostla velká klec, v níž je uzavřen malý domek.

„Význam klecové konstrukce domu a malého domečku se proměňuje podle obsahu jednotlivých obrazů. Klec je možná to, co si během života kolem sebe nastavíme, a domeček naše srdce, možná je klec svět a ten malý dům naše maličkost v něm. Ale není to návod, to scénografické řešení je proto tak dobré, že nám pomůže rozvinout vlastní fantazii,“ podotýká Ivana Slámová.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

RECENZE: Sex a kříže. Na Palmovce se ukřičené polské režie opravdu nebáli

Z uvedení Něco za něco v Divadle pod Palmovkou

Temná scéna, hutná a silně nabasovaná hudba. Od úvodních minut je jasné, že nastudování Shakespearovy poslední komedie...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz