Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na vlastní kůži: Přežil jsem zkázu Titaniku

Doporučujeme   17:40aktualizováno  17:40
"Dobrý den, jmenuji se Alfred Nourney a přežil jsem ztroskotání Titaniku." I tak se může autor tohoto článku představit bezprostředně poté, co zhlédl výstavu artefaktů z Titaniku v pražské Lucerně, která se ve čtvrtek otevírá veřejnosti.

z výstavy Titanic - replika palubního lístkuU vchodu do velkého sálu Lucerny mi sympatická slečna v námořnickém kostýmku ozdobená jmenovkou s křestním jménem (ach ta paměť...) dala vybrat z replik palubních lístků, na nichž jsou vypsána jména všech pasažérů. "Na konci si zjistěte, jestli jste přežil," usmála se a poslala mě do přízemí.

Pro následující "plavbu" mezi autentickými artefakty z nechvalně proslulého parníku jsem tedy obdržel jméno Alfred Nourney a na Titaniku jsem jel první třídou za peníze mé nedávno ovdovělé maminky zúčastnit se milovaných automobilových závodů.

z výstavy Titanic - stavba lodiPrvní zastávka v "rozpokojíčkované" Lucerně byla irská - to jen tak, abych si připomněl, za jakých okolností a že právě tady byl nepotopitelný kolos zkonstruován a postaven.

Luxus i ve třetí třídě
Pak stačilo jen pár kroků a byl jsem ve svém, tedy v první třídě. Ze skleněných vitrín probleskovaly zachovalé porcelánové misky, talíře, stříbrné příbory. Kousek vedle nich pak zrezlý vodovodní kohoutek a velmi dobře zachovalá dlaždice z koupelny.

To vše ale bylo korunováno salonkem s křesly a stolky. Přesně takovým, jaký si vybavuji z velkofilmu Jamese Camerona. Jen se posadit a otevřít to nejlepší možné šampaňské. Ne nadarmo se tu píše, že vybavení první třídy doslova bořilo tehdejší představy o luxusu.

z výstavy Titanic - pasta na zubySpolucestující si ale dle exponátů mohli takový přepych dovolit. Jsou tu totiž k vidění překrásné keramické nádobky na kosmetické přípravky, luxusní dýmky a cigaretové špičky nebo neotevřená lahev luxusního šampaňského s původní(!) náplní.

Ostatně, ani cestující druhé a třetí třídy se neměli špatně - v porovnání s konkurencí. Pokud měl totiž Titanic vydělávat, musel na dlouhých transatlantických cestách nabídnout alespoň minimální komfort. To znamená, že lidé z "trojky" nespali, jako jinde, na slámě, ale užívali si klasické matrace.

z výstavy Titanic - hrníček cestujících III. třídyz výstavy Titanic - bankovkaz výstavy Titanic - parfémyz výstavy Titanic - zlaté pero

Ten, na který se třikrát zvonilo
Pak následovala krátká procházka chodbou třetí třídy s replikou jednoho pokoje (kdyby tu na vás bafl Leonardo DiCaprio, snad byste se ani nelekli) a po kapitánském můstku s torzy telegrafů.

A najednou, jako by se prudce ochladilo. Z reproduktorů se ozývalo tiché šumění větru, světla barvila černé stěny poseté žárovkami-hvězdami do temně modré. Na stěnách visí tabule s citáty přeživších, ve výši hlavy visí zvon, na který se třikrát zazvonilo, když se na obzoru objevil ledovec.

z výstavy Titanic - vrak lodiHusí kůži, která mi s pročítáním strohých faktů o průběhu oné osudné noci ze 14. na 15. dubna 1912 bezděky naskočila, ještě umocnily sekvence z dokumentu stanice Discovery Channel.

A v tu chvíli mi na mysli vytanulo paradoxní slovní spojení - fascinující katastrofa. I tak se dá popsat pohled na úlomky z trupu honosného parníku doplněné o působivé svědectví z rozhovoru konstruktéra, jenž kapitánovi prostě oznámil, že zkáza je nevyhnutelná.

Masakr na závěr
V porovnání s tím se pak "pokojíček" o prozkoumávání vraku zdá být nezajímavý, což objektivně prostě není pravda. Ten největší masakr měl ale teprve přijít, a to o patro výš.

z výstavy Titanic - průzkumné expediceTady totiž opět milá dívka v námořnickém se jmenovkou (ach, zase ta paměť...) nabízela s úsměvem pomoc při hledání na hustě popsaných tabulích se jmény obětí i přeživších. Pohled na čísla znázorňující počet zemřelých není zrovna příjemný.

A pak přišlo to milé zjištění - Pan Alfred Nourney alias baron Alfred von Drachstedt přežil. A tím pádem já jako držitel jeho palubního lístku také. Ostatně, cestoval jsem přeci první třídou, ne?!
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

OBRAZEM: Prohlédněte si velkolepou Slovanskou epopej. Vrátila se do Prahy

Alfons Mucha: Apoteóza z dějin Slovanstva (1926, vaječná tempera, olej, plátno,...

Slovanská epopej je od minulého týdne znovu k vidění v Praze. Galerie hlavního města Prahy tentokrát jedenáct obrazů ze...

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...

Najdete na iDNES.cz