Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na vlastní kůži: jaká je výstava o Leonardu da Vincim

  0:01aktualizováno  0:01
Byl Leonardo da Vinci levák? Fungoval by jím navržený padák? Kdo poprvé použil kuličkové ložisko? Výstava Leonardo da Vinci, která do Brna přicestovala ze Španělska, vyvolává mnoho otázek, část z nich však zůstává pro návštěvníka nezodpovězená.

Výstava Leonardo da Vinci v Brně | foto: Monika TomáškováMF DNES

Na netradiční expozici mířím jako "pokusný králík". Jsem zcela netechnický typ. Poznatky z mechaniky, pracně vydobyté na základní i střední škole, se v mé hlavě dávno omezily na nutné minimum.

Výstava Leonardo da Vinci v BrněDokážu na modelech, postavených podle Leonardových náčrtků, pochopit, v čem spočívá jejich genialita? Nebo opustím výstavní halu naprosto zmatená?

"Vyzkoušet můžete všechno, na čem není výslovně napsáno: Nesahat. V počítačích jsou animace toho, jak jednotlivé vynálezy měly fungovat," instruuje mě u elektronického turniketu zatím poměrně nevytížený hlídač.

A není divu. Čtvrteční ráno není pro většinu pracujících zrovna ideální termín k návštěvě výstavy.

Oťukávání v kině
Podél černé stěny vstupuji do bludiště s jednotlivými výstavními "pokojíčky". A mířím do kina. "Ačkoliv vytvořil kolem patnácti tisíc kreseb, do současnosti se zachovalo pouze třiadvacet jeho maleb. U některých z nich navíc není Leonardovo autorství jisté," vysvětluje mi monotónní hlas na pozadí filmu.

Vynálezy Leonarda da Vinciho jsou k vidění v BrněVe snímku se střídají záběry na da Vinciho obrazy. Zároveň se dozvídám, že při příležitosti této výstavy byla vůbec poprvé rekonstruována i některá jeho hudební díla a úryvky z nich mě provedou celou výstavou.

Udržet pozornost při dalším krátkém filmu s da Vinciho biografií je přinejmenším obtížné. Kde bych čekala perličky a zajímavosti, dozvídám se jen suchá fakta o rozsahu internetové encyklopedie. Ale nevadí, hlavní zážitek mě teprve čeká.

Podle instrukcí tedy pokračuji do časové místnosti. Na dva metry vysokých panelech mohu sledovat časovou posloupnost Leonardova osobního, uměleckého i "vynálezcovského" života. Ve spodní lince doplňují da Vinciho životopis v datech další údaje z dějin umění. Škoda jen, že nezahrnují například události v českých a moravských zemích, aby si "domorodec" mohl Leonardova génia lépe zařadit.

. Da Vinci = pěkně drahá výstava

Náklady se blíží průměrné ceně českého filmu

Vynálezy pro provinilé školáky
Vrhám se tedy na hlavní část expozice - Leonardovy vynálezy. Zrcadlová komora mě uchvacuje - prohlédnout si sám sebe pěkně ze všech stran se člověku hned tak nepovede.

Výstava Leonardo da Vinci v Brně - zrcadlový sálHned vedle zkouším důmyslný systém kladek - zatímco na nejjednodušší z nich musím ke zvednutí nákladu vyvinout vcelku dost síly, ta poslední, nejsložitější, umožňuje zdvihnout zátěž téměř na malíčku.

Zato s klikou závitového zvedáku kroutím marně. Ozývá se jen uši rvoucí skřípění. Pak se mi zastaví srdce - to když sklopím oči k podlaze a přečtu si, že zrovna tenhle vynález není určení k dotýkání.

Jako provinilý školák prchám k dalšímu objevu. Oceňuji model reflektoru se svíčkou uvnitř a v duchu přirovnávám Leonarda ke smyšlenému Járovi Cimrmanovi. Ten člověk snad vynalezl všechno, co dnes používáme.

Jednoduchý setrvačník a model kuličkového ložiska mě v názoru jen utvrzují. "A kdy se začala kuličková ložiska používat?" ptá se své společnice jedna z návštěvnic a já s její otázkou musím souhlasit. Takový údaj by velmi pomohl dokreslit, nakolik da Vinci předběhl svou dobu.

K čemu je ta spirála?
O kousek dál zůstávám bezradně stát. Spirálový mechanismus má údajně zabraňovat zpětnému otáčení kola. Ale ať dělám, co dělám, kolo se otáčí na obě strany. Obracím se na dvě ženy, s nimiž jsem se potkala u kuličkového ložiska.

Výstava Leonardo da Vinci v Brně"Že by tam hrálo nějakou roli tohle závaží? Třeba se to má točit na druhou stranu," hádáme společně. Ale marně. Záhadu spirálového mechanismu nedokážeme odhalit.

Jen mě mrzí, že v každé tématické místnosti, tedy civilní, válečné, vodní a vzdušné předměty, je pouze jeden počítač. Animace fungování vynálezů mě baví a leccos objasňují. Až se výstavní sál zaplní, nejspíš se k nim budou stát fronty.

Se zvídavými návštěvnicemi se setkávám ještě jednou. U Archimédova šroubu, který slouží k přečerpávání vody. Klikou je tu zapotřebí točit v opačném směru, než je člověk zvyklý. "A nebyl da Vinci levák? Vždyť to vypadá, že všechny kliky by se měly otáčet na opačnou stranu než jsme zvyklí. Nebo to byla specialita středověku?" hromadí se nezodpovězené otázky.

Obrazy "jako živé"
Leonardo da Vinci - Mona LisaPři vstupu do poslední místnosti výstavy v duchu jásám. Konečně něco, co znám. Třiadvacet Leonardových maleb je tu k vidění v digitálním provedení a "životní velikosti".

Ve vychutnání uměleckých děl však částečně brání silné nasvícení obrazů. Lesknou se i tabulky s popisy jednotlivých obrazů. Detaily z jejich zajímavých osudů však stojí za to, aby si člověk stoupl až těsně k tabulce. Kopírování, zmenšování, zvětšování, krádeže. Nejen Mona Lisa měla za staletí své existence osud, který by vydal na román.

Cestou z bývalé budovy Bauhausu přemítám, jaká vlastně tahle výstava je. Určitě netradiční a zajímavá, ale jaksi nedotažená. Moc ráda bych věděla, jak modely Leonardových vynálezů a digitální kopie obrazů vznikaly. To jsem se však ani za hodinu a půl nedozvěděla.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

Najdete na iDNES.cz