Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na vizovickém Trnkobraní odhalí pomník Jožinovi z bažin

  13:56aktualizováno  13:56
Pomník Jožina z bažin, fiktivního vizovického rodáka, kterého proslavil hudebník Ivan Mládek, dorazil v pondělí večer do Vizovic. "Odhalení asi tunu vážící sochy, vytesané ze čtyřmetrového lipového kmene, je plánováno na sobotu," řekl za organizátory festivalu Trnkobraní Zdeněk Jurásek.

Pomník Jožina z bažin | foto: ČTK

"Socha znázorňuje Jožina z bažin, jak natahuje ruku po práškovacím letadle. Odhalení plánujeme na sedmnáctou hodinu, o půl hodiny dříve začne koncert Ivana Mládka. Pokud bude správné počasí, tak by mělo nad likérkou přeletět práškovací letadlo a popráškovat přítomné ještě blíže nezveřejněným obsahem," uvedl Jurásek.

Pomník Jožina z bažinMonument zhotovil slovenský umělecký řezbář Cyril Kocúrek ze slovenského Kežmarku. Pracoval na něm asi dva měsíce. Samotný převoz sochy trval déle než čtyři hodiny. "Pan Kocúrek pomník vytvářel podle sebe, nechtěl mít vzor. O to je to zajímavější," přiblížil Jurásek.

Dodal, že slovenský řezbář je například autorem plejády soch v národním parku Pieniny či velké křížové cesty v barokním kostele v Kežmarku. Podle Juráska si při vyřezávání sochy Jožina z bažin chtěl mimo jiné odpočinout od tvorby vážných věcí.

. Vizovické Trnkobraní

Lucie Bílá Hudební festival, který se letos bude konat pojednačtyřicáté, se ve Vizovicích uskuteční od 15. do 17. srpna. Na hlavním pódiu například vystoupí slovenský romský orchestr Cigánski diabli společně se zlínskou Filharmonií Bohuslava Martinů a Lucií Bílou.

Soutěž v pojídání švestkových knedlíků zase obohatí přítomnost dvojice špičkových amerických jedlíků Patricka Bertolettiho a Halla "Hoovera" Hunta, kteří změří síly s několikanásobným šampionem této disciplíny Kamilem Hamerským z Víru na Žďársku.

Iniciátoři akce se dohodli na tom, že monument, jehož pořízení přišlo téměř na 100 tisíc korun, bude trvale stát poblíž hlavního vstupu do likérky Rudolf Jelínek. S myšlenkou pořídit pomník Jožina z bažin přišli právě organizátoři Trnkobraní. Na akci se kromě nich podílejí také zástupci vizovické likérky, v jejímž areálu se festival uskuteční, město Vizovice a sám hudebník Mládek.

Pomník Jožina z bažin

K nápadu postavit sochu Jožina z bažin výraznou měrou přispěl také úspěch Mládka a jeho kapely v sousedním Polsku. Právě píseň Jožin z bažin se v zemi stala hitem. Mládkovi, který již s Banjo Bandem v Polsku několikrát vystoupil, podle této skladby začali tamní příznivci přezdívat Jožin.

"Chceme tímto činem zabránit tomu, aby současná ohromná popularita, kterou Jožin zažívá v Polsku, zastínila nepopiratelný fakt, že domov tohoto legendárního strašidla je beze vší pochybnosti u nás na Valašsku, nikoliv na polských rovinách," řekl Jurásek.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

SOUTĚŽ: Vyhrajte volňásky na Semtex Culture

Zpěvák Shaggy

Portál iDNES.cz připravil bleskovou soutěž o volné vstupenky na jeden z posledních festivalů letní sezony Semtex...

Trutnov si ve finále zazpíval s Pavlem Bobkem

Pavel Bobek na festivalu v Trutnově (2008)

Nedělní finále 21. ročníku Open Air Music Festivalu v Trutnově se už obešlo bez velkých společenských akcí, jakými byly...

Návštěvníci Trutnova s náčelníkem Havlem zlomili český rekord

Trutnov 2008 - Václav Havel a přátelé při překonání rekordu v pořízení největší...

Třetí den Open Air Music Festivalu v Trutnově především potvrdil jistoty: že podobná dramaturgie je možná jedině zde a...

Najdete na iDNES.cz