Na Viewegha přišly stovky lidí

Největší tuzemský literární festival skončil o víkendu v Brně. Přehlídka nazvaná Měsíc autorského čtení letos nabídla dvakrát více aktérů než vloni. Na dvou divadelních scénách v Brně se tak představilo dvaašedesát tuzemských literátů.

Rozšíření programu se pořadatelům z agentury Větrné mlýny vyplatilo. "Dohromady přišlo přes šest tisíc diváků," říká hlavní organizátor akce Petr Minařík z agentury Větrné mlýny.

Mezi nejnavštívenější večery, během kterých komorní sály praskaly ve švech, patřila vystoupení matadorů a známých tváří tuzemské literární scény.

Plno měl Tomáš Halík, Arnošt Lustig, Pavel Kohout, J. H. Krchovský, Ivan Kraus, Milan Uhde, Arnošt Goldflam, Ludvík Kundera, Natálie Kocábová, Antonín Přidal či Ivan Wernisch.

Největší odezvy z řad publika se podle očekávání dočkal pořad Michala Viewegha. "Na sklepní scénu Divadla Husa na provázku se namačkalo 180 lidí a další zhruba stovka bohužel musela zůstat venku," řekl Minařík.

Festival inspiroval i jeho aktéry. "Budu dělat podobný program. V literárních kavárnách a knihovnách vystupuji přes den, ale Měsíc autorského čtení v Brně mě inspiroval k vlastnímu pořadu," líčí své rozhodnutí autor humoristických povídek Ivan Kraus.

Spokojenost s účastí na festivalu nezastírá ani básník Jiří Žáček. "Brno chápu jako město básníků už od dob Kainara, Mikoláška a Skácela. Je to úctyhodný a chvályhodný projekt, který v hlavním městě není. Brno je na rozdíl od Prahy skutečně městem poezie," říká pražský literát na volné noze.

Rozdělení publika do dvou sálů bylo zase výzvou pro dramaturgy festivalu. "Autoři si vzájemně nekonkurovali. Vybírali jsme kontrastní dvojice, které si vzájemně nekradly diváky," svěřuje se Minařík. Proti nejmladší festivalové autorce, dvacetileté Natálii Kocábové pořadatelé postavili Antonína Přidala. "Oba měli plno," doplnil spokojeně Minařík.

Stejně jako program bylo pestré i složení publika. Kromě tuzemských studentů, se často přišli podívat i zahraniční studenti, kteří v Brně  nyní pobývají na Letní škole slovanských studií.

Mnoho autorů četlo na festivalu některé své texty vůbec poprvé. "Například Vladimír Morávek s Janem Budařem přečetli celý scénář filmu Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště," prozradil Pavel Řehořík z Větrných mlýnů. Brněnský spisovatel a výtvarník Marian Palla proměnil své vystoupení v performanci. Četl totiž na playback.

"Bylo roztomilé sledovat, jak se z reproduktorů line Pallův hlas a autor pouze otevírá ústa," říká s úsměvem Řehořík. Básník J. H. Krchovský vůbec poprvé v životě četl prózu. Pochlubil se povídkou z osmdesátých let.

Pro mnohé autory musela pořadatelská dvojice Minařík - Řehořík jezdit autem a zajišťovat jim dopravu.

"Přestože to bylo únavné, tak tato literární turistika nepostrádala na zajímavosti. Je minimálně zajímavé vidět, jak který spisovatel bydlí. A škála byla opět nesmírně pestrá, od nádherné vily Pavla Kohouta v Sázavě až po nejzdemolovanější statek ve střední Evropě, ve kterém v Předním Vydří přebývá Magor Jirous," popsal Minařík.

Náročný program festivalu, který v předchozích letech pořadatelé zajišťovali sami, by se letos neobešel bez dobrovolníků, kteří pomáhali se zabezpečením celé akce. "Šlo především o studenty z Brna a Olomouce," prozradil Řehořík.