Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na unikátní výstavě o Tutanchamonovi show střídá perfekce

  0:01aktualizováno  0:01
Brno jako jediné tuzemské město hostí jedinečnou výstavu Tutanchamon - jeho hrob a poklad, která uhrane nádherou, ale omráčí i pečlivostí a rozsahem.

Z výstavy Tutanchamon: jeho hrob a poklady - miniaturní sarkofágy s podobiznami faraona Tutanchamona a královny Teje | foto: Live Nation

Půlroční brněnská výstava, která začne ve čtvrtek v rozlehlé brněnské Titanic Hall, zdaleka není jen obchodnicky zdatným recyklováním setrvalého a enormního zájmu Čechů o starověký Egypt. Zájemce uvidí sice "jen" věrné napodobeniny více než tisícovky úchvatných předmětů, přesto si odnese originální zážitek. A to prosím napříč věkovým spektrem.

Z výstavy Tutanchamon: jeho hrob a poklady - ozdobný detail na voze faraona TutanchamonaVýstava totiž nabízí více než divácky přitažlivý otisk pohřební pompy, kterou si skutečně lze jen stěží představit. Četný tým předních renomovaných egyptologů, který pět let tuto velkolepou rekonstrukci chystal, v Brně servíruje zážitek, na který nejsme z místních zaprášených muzejních výstav a často naivně či přímo hloupě působících dioramat zvyklí. Řemeslná perfekce kopistů, dobrodružná koncepce výstavy a muzeologický um v instalaci nádherných exponátů je návštěvníkům v patách na každém kroku.

V první místnosti návštěvník jako předkrm dostane tři krátké filmy a repliky nejvzácnějších staroegyptských bust. Zahalen tmou docapká do kinosálu, kde čeká devítiminutový příběh slavného archeologa Howarda Cartera. Krátká vtipná smyčka s poněkud neumělým český dabingem vás nechá na holičkách v listopadu 1922. Právě koncem tohoto měsíce Carter poprvé provrtanou dírou a za svitu svíce pohlédl do zlatem a vzácnými poklady přetékající Tutanchamonovy hrobky. Klepaly se mu ruce a opakovaně mumlal větu o úžasných věcech.

Stejně vzrušivou iluzi má návštěvník získat (a skutečně ji prožije) už o několik metrů dále. Filmovou rekonstrukci Carterova prožitku vystřídá pohled na dokonalou repliku první pohřební komory. Není potřebné dodávat, že vše je pochopitelně v měřítku jedna ku jedné.

Z výstavy Tutanchamon: jeho hrob a pokladyEfektní pimprlová show, napadne vás, když kužely reflektory a hlas z reproduktoru osvěcují jednotlivé exponáty. Čím dále ale budete postupovat do výstavy, tím více ve vás zesílí pocit, že tady to myslí s hrobkou nevýznamného panovníka, kterého k nesmrtelnosti katapultovala právě tato nádhera, zcela seriózně a vážně. Ba co víc, strhující efekt a zážitková šou jsou tady postaveny na roveň sdělnosti, uměřenosti, poučenosti a poučnosti.

Zkrátka a dobře: v dalších oddílech výstavy vás čeká do posledních detailů a předmětů rozebraná hrobka. Vše je na dosah, mumifikované tělo mladinkého vládce nevyjímaje. Zblízka můžete pohlédnout na slavnou pohřební masku, jejíž originál podle egyptských zákonů stejně už několik desetiletí nesmí opustit hranice země. Velké dobrodružství příchozích se tady postupně mění v úžasnou a poučnou cestu dějinami starověké egyptské kultury.

Z výstavy Tutanchamon: jeho hrob a poklady - sarkofág faraona TutanchamonaJe to pompézní, ale ne přeplácané. Navíc před vámi figurují předměty, jejichž originály už nikdy nikdo ve stejné konstelaci nesestaví a nesveze, i když si naivně odmyslíte finanční a pojišťovací problémy podobného podniku.

Není potřeba dumat nad jedinečností a nenahraditelností originálů. V Brně vystavená nádhera totiž odzbrojí skutečně precizním provedením napodobenin. A lze jen souhlasit s autory, že přes repliku tady dostanete chuť na originál.

Něco takového tady ještě nebylo. A možná jsme tady skutečně svědky toho, jak unuděným či přebaveným lidech ukazovat a popularizovat historii. Výstava o Tutanchamonovi, kterou jen v Curychu vidělo přes čtvrt milionu lidí a která z Brna zamíří do Mnichova a v jiné věrné kopii do Barcelony, ukazuje, že atraktivní téma nemusí být ve výsledku jen vábivý, ale prázdný humbuk.

Tutanchamon - jeho hrob a poklady
Titanic Hall, Heršpická 9, Brno. Výstava potrvá do 18. března 2009. Otevřeno denně od 10 do 20 hodin.
Hodnocení: 90 %
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

Léta po válce přežil i díky malování. Šímovo bouřící moře jde do aukce

Josef Šíma: Bouře ve Fécamp (1953, olej na plátně, 65x81 cm)

Nadcházející neděli se v aukci výtvarného umění společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery objeví mimořádný obraz...

Kamil Lhoták chtěl ženy s vadami. Důvodů, proč jej obdivovat, je spousta

Záběr z vernisáže výstavy Kamil Lhoták: Retrospektiva

Největší retrospektiva olejomaleb Kamila Lhotáka se právě otevírá v pražském Obecním domě.

Najdete na iDNES.cz