Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na unikátní výstavě o Tutanchamonovi show střídá perfekce

  0:01aktualizováno  0:01
Brno jako jediné tuzemské město hostí jedinečnou výstavu Tutanchamon - jeho hrob a poklad, která uhrane nádherou, ale omráčí i pečlivostí a rozsahem.

Z výstavy Tutanchamon: jeho hrob a poklady - miniaturní sarkofágy s podobiznami faraona Tutanchamona a královny Teje | foto: Live Nation

Půlroční brněnská výstava, která začne ve čtvrtek v rozlehlé brněnské Titanic Hall, zdaleka není jen obchodnicky zdatným recyklováním setrvalého a enormního zájmu Čechů o starověký Egypt. Zájemce uvidí sice "jen" věrné napodobeniny více než tisícovky úchvatných předmětů, přesto si odnese originální zážitek. A to prosím napříč věkovým spektrem.

Z výstavy Tutanchamon: jeho hrob a poklady - ozdobný detail na voze faraona TutanchamonaVýstava totiž nabízí více než divácky přitažlivý otisk pohřební pompy, kterou si skutečně lze jen stěží představit. Četný tým předních renomovaných egyptologů, který pět let tuto velkolepou rekonstrukci chystal, v Brně servíruje zážitek, na který nejsme z místních zaprášených muzejních výstav a často naivně či přímo hloupě působících dioramat zvyklí. Řemeslná perfekce kopistů, dobrodružná koncepce výstavy a muzeologický um v instalaci nádherných exponátů je návštěvníkům v patách na každém kroku.

V první místnosti návštěvník jako předkrm dostane tři krátké filmy a repliky nejvzácnějších staroegyptských bust. Zahalen tmou docapká do kinosálu, kde čeká devítiminutový příběh slavného archeologa Howarda Cartera. Krátká vtipná smyčka s poněkud neumělým český dabingem vás nechá na holičkách v listopadu 1922. Právě koncem tohoto měsíce Carter poprvé provrtanou dírou a za svitu svíce pohlédl do zlatem a vzácnými poklady přetékající Tutanchamonovy hrobky. Klepaly se mu ruce a opakovaně mumlal větu o úžasných věcech.

Stejně vzrušivou iluzi má návštěvník získat (a skutečně ji prožije) už o několik metrů dále. Filmovou rekonstrukci Carterova prožitku vystřídá pohled na dokonalou repliku první pohřební komory. Není potřebné dodávat, že vše je pochopitelně v měřítku jedna ku jedné.

Z výstavy Tutanchamon: jeho hrob a pokladyEfektní pimprlová show, napadne vás, když kužely reflektory a hlas z reproduktoru osvěcují jednotlivé exponáty. Čím dále ale budete postupovat do výstavy, tím více ve vás zesílí pocit, že tady to myslí s hrobkou nevýznamného panovníka, kterého k nesmrtelnosti katapultovala právě tato nádhera, zcela seriózně a vážně. Ba co víc, strhující efekt a zážitková šou jsou tady postaveny na roveň sdělnosti, uměřenosti, poučenosti a poučnosti.

Zkrátka a dobře: v dalších oddílech výstavy vás čeká do posledních detailů a předmětů rozebraná hrobka. Vše je na dosah, mumifikované tělo mladinkého vládce nevyjímaje. Zblízka můžete pohlédnout na slavnou pohřební masku, jejíž originál podle egyptských zákonů stejně už několik desetiletí nesmí opustit hranice země. Velké dobrodružství příchozích se tady postupně mění v úžasnou a poučnou cestu dějinami starověké egyptské kultury.

Z výstavy Tutanchamon: jeho hrob a poklady - sarkofág faraona TutanchamonaJe to pompézní, ale ne přeplácané. Navíc před vámi figurují předměty, jejichž originály už nikdy nikdo ve stejné konstelaci nesestaví a nesveze, i když si naivně odmyslíte finanční a pojišťovací problémy podobného podniku.

Není potřeba dumat nad jedinečností a nenahraditelností originálů. V Brně vystavená nádhera totiž odzbrojí skutečně precizním provedením napodobenin. A lze jen souhlasit s autory, že přes repliku tady dostanete chuť na originál.

Něco takového tady ještě nebylo. A možná jsme tady skutečně svědky toho, jak unuděným či přebaveným lidech ukazovat a popularizovat historii. Výstava o Tutanchamonovi, kterou jen v Curychu vidělo přes čtvrt milionu lidí a která z Brna zamíří do Mnichova a v jiné věrné kopii do Barcelony, ukazuje, že atraktivní téma nemusí být ve výsledku jen vábivý, ale prázdný humbuk.

Tutanchamon - jeho hrob a poklady
Titanic Hall, Heršpická 9, Brno. Výstava potrvá do 18. března 2009. Otevřeno denně od 10 do 20 hodin.
Hodnocení: 90 %
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Byl oplzlý, osahával nás, obvinily kolegyně slavného fotografa Kratochvíla

Slavný česko-americký fotograf Antonín Kratochvíl

Český fotograf Antonín Kratochvíl, který získal několik cen World Press Photo, patří k zakládajícím členům newyorské...

OBRAZEM: Začal Týden umění. Láká na Warhola, Zrzavého i paneláky

Jan Zrzavý, Benátky I, 1928

Už i Praha má svůj Týden umění. Jeho první ročník začal v pondělí a návštěvníkům otevírá přes třicet galerií včetně...

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Zaměstnanci Liptovské galerie P. M. Bohúňa se distancovali od výstavy Františka Ringo Čecha, která je zde k vidění od...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz