Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na thereminvox se chytají tóny ze vzduchu

  17:25aktualizováno  17:25
Jednou z hvězd mezinárodního hudebního festivalu Alternativa, který se uskuteční od 1. do 9. prosince v Praze, bude americký hráč na thereminvox Eric Ross.

Eric Ross a thereminvox | foto: archiv

Hru na zřídka používaný elektronický nástroj, který vznikl bezmála před stoletím, později inspiroval tvůrce syntezátoru a nyní ve světě i v Česku zažívá svou
renesanci, předvede 3. prosince v Divadle Archa.

"Je to velice komplikovaný instrument a nehraje se na něj lehce. Doslova musíte chytat tóny ze vzduchu," řekl Ross.

Současný thereminvox tvoří krabička skrývající elektroniku vybavená dvěma anténami. Přibližováním a oddalováním pravé ruky od svislé tyče hráči mění výšky tónů, levou zase regulují hlasitost; to vše bez přímého kontaktu s nástrojem. Způsob hry na thereminvox Ross nazývá "vzdušným prstokladem".

Kouzlo s elektromagnetickými vlnami a zvuky vymyslel před téměř stoletím ruský fyzik Lev Těrmen, po emigraci do USA známý pod jménem Leon Theremin. Nástroj představil v Moskvě v roce 1920, poté s ním podnikl úspěšná turné po Rusku, Evropě i USA.

Ve 20. letech se thereminvoxy vyráběly sériově; později na ně však hrálo jen několik desítek hudebníků. Podle Rosse nástroje v Thereminově rodné zemi dokonce ve 30. a 40. letech nechali komunisté ničit.

"Tehdejší filozofie v Sovětském svazu byla, že elektřina je proto, aby se popravovali lidi, a ne, aby se s ní hrála hudba," konstatoval.

Přesto thereminvox z povědomí hudebníků nezmizel. Bohuslav Martinů v roce 1944 napsal skladbu nazvanou Fantazie pro teremin, hoboj, smyčcové kvarteto a klavír; v následující dekádě zase nástroj používali třeba autoři hudby v Hollywoodu na podbarvení klíčových scén v hororech a vědeckofantastických snímcích.

Nástroj později oživil zejména autor syntezátoru Robert Moog, který se pro svůj vynález, který zásadním způsobem ovlivnil budoucnost populární hudby, nechal inspirovat právě principem thereminvoxu.

Popularitu mu počátkem 90. let minulého století přinesl i dokument An Electronic Odyssey režiséra Stevena M. Martina o životních osudech jeho tvůrce, který byl nejen vynálezcem a vědcem, ale i hudebníkem a dokonce špionem.

Ross, který na thereminvox hraje už od poloviny 70. let a pro svůj nástroj napsal řadu skladeb pro jeden až čtrnáct thereminvoxů a nyní pro něj píše dokonce "elektronickou operu", se tehdy s Thereminem na sklonku jeho života osobně setkal.

Českým posluchačům v posledních desetiletích nebyl thereminvox neznámý. Již řadu let jej má ve své stálé výzbroji undergroundová kapela The Plastic People of the Universe.

Popularitu mu loni přinesla také divadelní hra Dejvického divadla Teremin, k jejímuž napsání se autor a režisér Petr Zelenka nechal inspirovat životními osudy jeho vynálezce.

Představitel hlavní role Ivan Trojan se na thereminvox naučil hrát, za ztvárnění své postavy letos dostal cenu Divadelních novin; kritici udělili tuto cenu v kategorii činohra také autoru hry Zelenkovi. Inscenace byla rovněž nominována na Cenu Alfréda Radoka.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Jak dopadnou Andělé? Tak či onak přistanou v dobrých rukách

Kapela J.A.R.

Už v úterý večer se dozvíme, kdo z tuzemských hudebníků se bude těšit ze zlaté sošky, jež se udělují jako ceny Anděl....

Festival Soundtrack zahájí Čechomor s legendárním filmem Rok ďábla

Čechomor (Benátská! s Impulsem, Liberec, 29. července 2017)

Festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady, který se uskuteční poslední prázdninový víkend, přinese hned...

GLOSA: Aznavourově návratu nechybělo skoro nic, leda titulky

Charles Aznavour v pražském Kongresovém centru (16. března 2018)

Charles Aznavour a jeho kapela v pátek večer v pražském Kongresovém centru nabídli půldruhé hodiny bravurně odehrané a...

Najdete na iDNES.cz