Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Sundance uspěli imigranti, hurikán či drogy

  10:39aktualizováno  10:39
V Park City vyvrcholil nejslavnější festival nezávislých filmů Sundance. Cenu poroty pro nejlepší americké drama získal snímek Frozen River o ilegálních imigranetch, diváci ocenili příběh The Wackness.

Sundance - Ben Kingsley a Mary-Kate Olsenová představují film The Wackness - Park City, Utah, USA (18. ledna 2008) | foto: Reuters

Film s Benem Kingsleyem a Mary-Kate Olsenovou vypráví o mladém drogovém dealerovi a jeho psychiatru, který je zároveň jedním z jeho zákazníků.

Za nejlepší americký dokument porota prohlásila snímek Trouble the Water popisující příběh dvou lidí v New Orleansu, postiženém hurikánem Katrina. Cena diváků připadla snímku Fields of Fuel vyzývajícímu k většímu využití alternativních paliv.

Ceny do Švédska i Jordánska
Sundance - tvůrci jordánského filmu Captain Abu Raed si hrají se sněhemŠvédský film King of Ping Pong o chlapci, který se před osamělostí uchýlí ke stolnímu tenisu, získal mezinárodní cenu poroty. Diváci cenu v této kategorii přisoudili jordánskému snímku Captain Abu Raed o vrátném na letišti, který okouzluje děti fiktivními příběhy, v nichž se vydává za pilota.

Odbornou cenu i cenu diváků v mezinárodní soutěži dokumentárních filmů získal britský snímek Man on Wire o Francouzi Philippu Petitovi, který v roce 1974 přešel po laně mezi věžemi newyorského Světového obchodního střediska.

Robert Redford na zahájení festivalu SundanceDesetidenní festival Sundance, u jehož zrodu stál v roce 1981 herec a režisér Robert Redford, představil 122 celovečerních dramatických a dokumentárních snímků, včetně 88 světových premiér, které reprezentovaly kinematografii 25 zemí.

Jediným českým zástupcem byla herečka divadla v Českém Těšíne Kristýna Maléřová, která si zahrála hlavní ženskou roli v německo-ázerbájdžánském filmu Absurdistan. Navzdory původním nadějím ale snímek o životě ve fiktivní vesnici kdesi ve Střední Asii žádnou z cen neobdržel.

Ani ryba, ani rak?
Sundance - Dennis Hopper a Michael Madsen pózují před projekcí filmu Hell RideFestival Sundance, který podporuje Redfordův stejnojmenný institut zaměřený na pomoc nezávislým filmovým tvůrcům, se z poměrně nenápadné přehlídky změnil za uplynulých 27 ročníků v jeden z nejvýznamnějších amerických festivalů.

Je největší událostí pro filmaře pracující mimo velká hollywoodská studia a jeho vítězové se rázem stávají celebritami amerického nezávislého filmu.

Sundance - Sharon Stone přijíždí představit film The Year Of Getting To Know UsVěhlas Sundance přitahuje každý rok více pozornosti diváků i filmových hvězd. Už v minulosti čelil kritice, že sílí jeho komerční atmosféra, že láká stále více pouličních obchodníků s turistickým zbožím a přejímá hollywoodské způsoby, jako je například rozdávání nákladných reklamních darů slavným hostům.

Po výtkách z minulých ročníků, že se stává stále více módní záležitostí, se letos přidaly námitky, že kvůli přítomnosti hollywoodských hvězd, včetně kontroverzních osobností jako například Paris Hiltonová, ze Sundance vznikl hybrid mezi přehlídkou nezávislých filmů a hollywoodskou slavností.

Sundance - Meg Ryanová a William H. Macy na premiéře filmu The Deal"Není to ani ryba, ani rak," napsal časopis Variety. S odkazem na řadu účastníků festivalu doporučuje, aby se Sundance vrátil ke svým kořenům jako kurátor začínajících talentů z celého světa a aby kladl méně důrazu na hollywoodské hvězdy.

O scénáristech a kupčení
Původní úvahy, že filmy ze Sundance zaplní americká kina, která nebudou mít kvůli stávce scenáristů časem co promítat, se zřejmě nenaplní.

Sundance - Josh Hartnett propaguje film AugustDůvodem je cena, která roste úměrně množství slavných herců obsazovaných do nezávislých filmů, i zkušenosti z minulých let, kdy řada dobrých filmů ze Sundance nakonec kasovní úspěch nepřinesla.

K tomu se během festivalu přidaly naděje, že po obnovení rozhovorů mezi scenáristy a producenty směřuje stávka ke konci a nedostatek filmů tak nehrozí.

Bono z kapely U2 hovoří na festivalu Sundance o filmu U2 3DSnímky s Robertem de Nirem, Amy Adamsovou nebo Benem Kingsleyem zůstaly bez kupce. Naopak se prodalo několik méně nákladných filmů, včetně dokumentu o režiséru Romanu Polanském.

Podle časopisu Hollywood Reporter za ně distribuční společnosti zaplatily od milionu po deset milionů dolarů. Například vítězný film Frozen River koupila údajně Sony Pictures Classics za méně než milion dolarů.

Není ale všem dnům konec, upozorňuje prezident společnosti Picturehouse Bob Berney, podle něhož se šekové knížky otevřou, až festival bude minulostí. Otázka prý není zda, ale kdy filmy najdou své kupce.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Najdete na iDNES.cz