Jan Garbarek a Hilliard Ensemble

Jan Garbarek a Hilliard Ensemble | foto: Struny podzimu

Na Struny podzimu přijede Jan Garbarek, Brad Mehldau i Dianne Reeves

  • 0
Pražský festival Struny podzimu naplní opět svou pověst události, která prezentuje zcela mimořádné projekty na pomezí žánrů. V jeho rámci vystoupí 19. září v Národním památníku na Vítkově fenomenální norský saxofonista Jan Garbarek s britským vokálním tělesem Hilliard Ensemble. A není to zdaleka jediná hvězda světového jména, kterou letos festival nabídne.

V září letošního roku vydává Jan Garbarek s Hilliard Ensemble album Officium Novum, které je pokračováním jejich legendární nahrávky Officium z roku 1994, kterou New York Observer popsal jako "kolaps veškerých bariér, které existují mezi jazzem a klasikou, svatým a profánním, starobylou zašlostí a současností".

Officium Novum opět vychází ze středověké duchovní hudby, jež se při zachování úcty ke staré hudbě dokonale mísí s instrumentální virtuozitou jazzu jednadvacátého století. Je tak dokonalým důkazem o neexistenci hranic v hudbě.

Colours of Ostrava 2008 - norský saxofonista Jan Garbarek Norský "nadjazzový" saxofonista a skladatel Jan Garbarek má bohatou diskografii, výbornou pověst a na svůj žánr mimořádnou celosvětovou popularitu: jeho ušlechtilý tón zachycený na nahrávkách labelu ECM, jehož je spolu s Keithem Jarrettem kmenovým interpretem, mu přinesly věhlas po celém světě. Účinkoval a nahrával s umělci jako Bill Frisell, Don Cherry, Keith Jarrett nebo Chick Corea a dá se bez nadsázky říci, že se stal pilířem evropského jazzu. V České republice zatím naposledy exceloval před dvěma lety na festivalu Colours of Ostrava.

Britský Hilliard Ensemble je jedním z nejrespektovanějších vokálních ansámblů. Získal si renomé svou interpretací jak středověké a renesanční vokální hudby, tak děl současných hudebních skladatelů, jakými jsou např. Arvo Pärt nebo Gavin Bryars. Členové ansámblu (David James–kontratenor, Rogers Dovez-Crump–tenor, Steven Harrold–tenor, Gordon Jones–baryton) s naprostou přirozeností putují časem, přecházejí mezi různými styly a dokazují, že i stará hudba je současná.

Vstupenky na koncert jsou k dispozici ve čtyřech cenových kategoriích 1200, 800, 660 a 350 korun.

Letos převažují crossovery

Festival Sturny podzimu, který letos slaví patnácté výročí, se jako vždy roztáhne téměř na celé roční období. Jestliže v minulých letech byla ve vyváženém poměru hudba vážná, jazzová, případně etnická, a mezižánrové experimenty programovou nabídku spíše kořenily, letos právě takové crossoverové projekty dominují.

Brad MehldauJedním z nich je koncert amerického jazzového pianisty Brada Mehldaua, který 26. října v Obecním domě vystoupí s mezzosopranistkou Anne Sofií von Otter s programem Love Songs, který nabídne milostné písně z klasického repertoáru i jeho vlastní na texty současných básníků.

Podobně "křižující" přístup k hudbě si jako pomyslné motto připisuje projekt Reflexe 2010, ve kterém se 7. listopadu v Národním památníku na Vítkově sejdou přední čeští klasičtí sólisté, např. cellista Jiří Bárta, harfenistka Jana Boušková, hornista Radek Baborák či klarinetistka Ludmila Peterková.

AlashSlovo "crossover" má v názvu celá jedna programová řada Strun podzimu. Pod její hlavičkou vystoupí klezmerové David Orlowsky Trio (7. října, Španělská synagoga), soubor tuvinských hrdelních zpěváků Alash (21. října, České muzeum hudby) a íránský virtuos na smyčcový nástroj kemenče Kayhan Kalhor spolu s americkým kvartetem Brooklyn Rider (31. října, Pražská křižovatka).

Jistý přesah lze očekávat od koncertu mezinárodního uskupení Dowland Project, které se věnuje tzv. staré hudbě, ovšem v inovativním moderním pojetí. Program Romaria, který zazní 3. listopadu v kostele Matky Boží před Týnem, prezentuje písně truvérů a minnesängerů 12. století a experimenty s duchovními skladbami 15. století.

Dianne ReevesJistou "stylovou čistotu", ovšem v nejlepším slova smyslu, tak lze očekávat vlastně jen od dvou koncertů. Fenomenální houslistka Julia Fischer přednese za klavírního doprovodu 12. října v Pražské křižovatce mimo jiné sonáty Ludwiga van Beethovena a Cesara Francka. A slavná jazzová zpěvačka Dianne Reeves v programu Pocta Sarah Vaughan zazpívá za doprovodu svého tria a Pražské komorní filharmonie jazzové standardy.

V koncertní řadě Spotlight, v níž Struny podzimu dávají prostor hudebníkům, kterým "patří budoucnost", vystoupí americký jazzový pianista indického původu Vijay Iyer se svým triem. Umělec, který v Praze jako prakticky neznámý debutoval roku 2006 na festivalu United Islands Of Prague, se v posledních letech stává velkou hvězdou svého oboru.