Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Špilberku budou krotit Kateřinu

  15:45aktualizováno  15:45
Brno - Brněnský hrad Špilberk bude od pondělka patřit Shakespearovi. Tři tituly nejslavnějšího dramatika všech dob - Marná lásky snaha, Zkrocení zlé ženy a Kupec benátský - tvoří program druhého ročníku Brněnských shakespearovských dnů. Jejich první dva dny - 16. a 17. července - nabídnou spoře inscenovaný titul Marná lásky snaha. "Je to slovně akční komedie o pravdě, dodržování slibů a gentlemanství," řekl představitel Boyeta, herec Jan Přeučil.

Tři reprízy titulu uvidí diváci na Špilberku ještě počátkem srpna. "Herci většinou dobře a srozumitelně pointují složité slovní hry vynalézavě vtipného překladu Martina Hilského, avšak těžiště se nutnými škrty nenápadně přesunuje na komiku situační," napsal o inscenaci režiséra Ivana Rajmonta kritik a teatrolog Zdeněk Hořínek.

Vedle intelektuální komedie Marná lásky snaha, kterou na jaře  uvedlo Městské divadlo v Brně, se mohou diváci těšit na česko-slovenskou produkci Zkrocení zlé ženy. V hlavní roli hubaté krocené Kateřiny se představí Anna Javorková, jejímž hereckým partnerem bude Michal Dlouhý. Čtyři reprízy hravé komedie opanují velké hradní nádvoří od 30. června do 2. srpna.

Shakespearovské slavnosti se zrodily v historických prostorách Nejvyššího purkrabství Pražského hradu už v roce 1994. "Prezident Václav Havel tenkrát divadelníky vyzval k oživení hradních prostor," připomněl organizátor Rostislav Křivánek. Pořadatelé už nyní plánují hlavní titul shakespearovského projektu na příští rok. "Měl by to být Král Lear, kterého bude režírovat Martin Huba," prozradil Křivánek. Známý slovenský umělec má podle Křivánka zatím problémy s obsazením titulní role.
Všechna představení začínají o půl deváté večer. Podle ředitele pořádajícího Kulturního a informačního centra Františka Pavlíčka se bude hrát za každého počasí, takže ve výbavě diváků by neměl chybět deštník.

Program shakespearovských dnů doplní 26. července Převýborná komedie o kupci benátském aneb kabaret věkem zaprášený, leč navýsost aktuální v podání brněnského divadla Radost.

"Je to místo i doba, kdy bych chtěla hrát divadlo," komentuje svou účast v shakespearovském projektu herečka Martina Válková. Někdejší členku činohry brněnského Národního divadla si publikum připomene v jedné z hlavních rolí komedie Marná lásky snaha.

Loňská premiéra shakespearovského projektu v Brně byla podle ředitele Pavlíčka mimořádně úspěšná. "Na každé ze čtyř představení přišla tisícovka lidí," bilancuje Pavlíček.

ON-LINE
ROZHOVOZ
S ORGANIZÁTOREM 
SLAVNOSTÍ
Rostislavem Křivánkem
Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Najdete na iDNES.cz