Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Špilberku budou krotit Kateřinu

  15:45aktualizováno  15:45
Brno - Brněnský hrad Špilberk bude od pondělka patřit Shakespearovi. Tři tituly nejslavnějšího dramatika všech dob - Marná lásky snaha, Zkrocení zlé ženy a Kupec benátský - tvoří program druhého ročníku Brněnských shakespearovských dnů. Jejich první dva dny - 16. a 17. července - nabídnou spoře inscenovaný titul Marná lásky snaha. "Je to slovně akční komedie o pravdě, dodržování slibů a gentlemanství," řekl představitel Boyeta, herec Jan Přeučil.

Tři reprízy titulu uvidí diváci na Špilberku ještě počátkem srpna. "Herci většinou dobře a srozumitelně pointují složité slovní hry vynalézavě vtipného překladu Martina Hilského, avšak těžiště se nutnými škrty nenápadně přesunuje na komiku situační," napsal o inscenaci režiséra Ivana Rajmonta kritik a teatrolog Zdeněk Hořínek.

Vedle intelektuální komedie Marná lásky snaha, kterou na jaře  uvedlo Městské divadlo v Brně, se mohou diváci těšit na česko-slovenskou produkci Zkrocení zlé ženy. V hlavní roli hubaté krocené Kateřiny se představí Anna Javorková, jejímž hereckým partnerem bude Michal Dlouhý. Čtyři reprízy hravé komedie opanují velké hradní nádvoří od 30. června do 2. srpna.

Shakespearovské slavnosti se zrodily v historických prostorách Nejvyššího purkrabství Pražského hradu už v roce 1994. "Prezident Václav Havel tenkrát divadelníky vyzval k oživení hradních prostor," připomněl organizátor Rostislav Křivánek. Pořadatelé už nyní plánují hlavní titul shakespearovského projektu na příští rok. "Měl by to být Král Lear, kterého bude režírovat Martin Huba," prozradil Křivánek. Známý slovenský umělec má podle Křivánka zatím problémy s obsazením titulní role.
Všechna představení začínají o půl deváté večer. Podle ředitele pořádajícího Kulturního a informačního centra Františka Pavlíčka se bude hrát za každého počasí, takže ve výbavě diváků by neměl chybět deštník.

Program shakespearovských dnů doplní 26. července Převýborná komedie o kupci benátském aneb kabaret věkem zaprášený, leč navýsost aktuální v podání brněnského divadla Radost.

"Je to místo i doba, kdy bych chtěla hrát divadlo," komentuje svou účast v shakespearovském projektu herečka Martina Válková. Někdejší členku činohry brněnského Národního divadla si publikum připomene v jedné z hlavních rolí komedie Marná lásky snaha.

Loňská premiéra shakespearovského projektu v Brně byla podle ředitele Pavlíčka mimořádně úspěšná. "Na každé ze čtyř představení přišla tisícovka lidí," bilancuje Pavlíček.

ON-LINE
ROZHOVOZ
S ORGANIZÁTOREM 
SLAVNOSTÍ
Rostislavem Křivánkem
Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Najdete na iDNES.cz