Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na síti je hudba zdarma pro všechny

aktualizováno 
Los Angeles - Do chvíle, kdy čtrnáctiletá Katie poprvé usedla ke svému počítači, byla ztělesněným snem hudebního průmyslu. Dívka z vyšší střední vrstvy v Pacific Palisades měla slušné finanční prostředky a slabost pro nejnovější hudební nahrávky. Jakmile však zapnula své PC a připojila se na internet, stala se pro nahrávací průmysl v němž se točí čtyřicet miliard dolarů - hrozbou. "Veškerou muziku teď mám ze sítě. Už si nekupuju žádná nová cédéčka, všechno mám zadarmo," svěřila se deníku Los Angeles Times.

Hudební společnosti nejvíc děsí, jak je celá věc snadná. Stačí se navěsit na libovolný vyhledávací program, vyťukat do klávesnice MP3 - tedy označení technologie, která umožňuje majitelům počítačů nahrát si muziku v kvalitě CD nosiče - a otevře se vám hudební ráj. Jen zlomek adres, na které narazíte, patří hudebním společnostem, jež své nahrávky přes internet legálně prodávají. Mnohem častěji se objeví některá z tisíců webových stránek, nabízející pirátské nahrávky známých zpěváků a hudebníků. O jak rozsáhlou záležitost jde, naznačuje fakt, že po slovu "sex" je označení MP3 nejčastěji vyhledávaným termínem na www...
Vyčíslit škody, jež tím společnostem vznikají, zatím nikdo přesně nedokázal, ale jde o miliardy dolarů. Mezi hudební hackery a piráty patří vysokoškoláci i děti, které zvládly první krůčky počítačové gramotnosti. Proti hudebním společnostem prostě stanula armáda. Nahrávací průmysl udeřil a vyhlásil jim válku.
Asociace amerického nahrávacího průmyslu se v uplynulých dvou letech snažila zastrašit provozovatele pirátských stránek zasíláním právních varování. V celonárodní kampani apelovala na vysokoškoláky, aby dali ruce pryč od MP3, a univerzity přesvědčovala, aby studenty kontrolovaly, zda nestahují nelegální nahrávky na školních počítačích.
"Pokud jde o hudební piráty na internetu, najdeme je a potrestáme," tvrdí Cary Sherman, oficiální představitel asociace. "Děti musí konečně pochopit, že to, co dělají, je nelegální a podle našeho názoru i nemorální." Nicméně třeba šestnáctiletého mladíka používajícího na síti přezdívku Filter asi sotvakdo přesvědčí - je totiž internetovým hudebním pytláctvím posedlý.
Filter patří k Phreemp3, jednomu z několika gangů, které slídí po síti s jasným cílem: shromáždit a předat co nejvíce muziky co nejvíce lidem. Zadarmo, vždyť nejde o krádež, ale o vzrušující hru - čím více se výrobci snaží novými opatřeními kopírování zabránit, tím zábavnější je tyto oříšky louskat. Filter a jemu podobní si poradí i se zakódovanými nahrávkami a vůbec k tomu nepotřebují žádnou kreditní kartu.
"Moji rodiče vědí, že tohle dělám, ale myslí si, že získávám muziku legálně," říká Filter. "Asi by je překvapilo, kdyby věděli, kolik tisíc nahrávek už mám." Filter poskytuje své internetové bohatství nezištně dál, například za jednu nedělní noc je schopen předat až pětatřicet tisíc nahrávek.
"Nemůžete právně definovat, co je a co není morální, a nemůžete diskutovat o etice intelektuálního vlastnictví s dětmi," dodává Dan Lavin, šéf konzultační firmy IV Associates. "Lidé nemají pocit, že nahrát si od někoho muziku je špatné. Navíc to, že nahrávací společnosti jsou velké korporace a rockoví zpěváci mají pověst zhýčkaných hvězd, ke změně nijak nepřispívá."

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

VIDEO: Michal Kindl představuje singl i album Barvy. Barevným klipem

Zpěvák Michal Kindl

Nové jméno na scéně představuje Michal Kindl, skladatel, klavírista a zpěvák, který si na poměry branže v pozdním věku...

Chtěl na prkna, která znamenají okres. Dalibor Janda zahajuje Velký flám

Dalibor Janda

Zpěvák Dalibor Janda si k pětašedesátinám nadělil dvojalbum hitů nazvané Velký flám. V pondělí ve vyprodané Lucerně...

Lana del Rey přijede na Sziget. Uzavírá výčet hlavních lákadel festivalu

Zpěvačka Lana Del Rey

Americká zpěvačka Lana del Rey, kterou před šesti lety proslavily hity Video Games nebo Born to Die, uzavírá výčet...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz