Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na protest spálili vlasy

  11:40aktualizováno  11:40
Cvakání kovových nůžek se včera odpoledne ozývalo bílinským náměstím v severních Čechách. Čtyři mladíci v tmavém oblečení a s bílou pietní páskou přes rukáv si tu za zvuků německých lidových písniček stříhali vlasy. Vzápětí je smetli na hromádku, spálili a popel vsypali do urny. Performance pražské výtvarné skupiny Rafani byla reakcí na odstoupení zdejšího Kulturního centra Kaskáda od plánované výstavy Český les, která měla včera začít ve Výstavní síni U Kostela.
Ředitel Kulturního centra Kaskáda Svatopluk Vašut v únoru odmítl předložený koncept deseti obrazů opatřených výňatky z předválečné publikace Desatero českého vojáka v pohraničí. Ten měl podle umělců přispět k diskusi o odsunu sudetských Němců.

"Scénář a listinné podklady vaší výstavy neodpovídají poslání a významu našich výstavních síní," napsal umělcům.

Vašut zřejmě výtvarníky podezřívá ze skryté propagace nacismu a spojuje si dubnový termín výstavy s dubnovým narozením Adolfa Hitlera. Rafani mu navíc svým pojmenováním připomínají název bojových záškodnických skupin Wehrwolf. "Na zákaz výstavy mám plné právo," uvedl včera ředitel Kaskády v rozhovoru pro MF DNES, v němž líčí i to, že zaslechl, jak se výtvarníci baví o cestě do Drážďan. "Nemám chuť tomu sloužit. Nedomnívám se, že řešení sudetoněmecké otázky by se mělo odehrávat v našich galeriích," dodal. Vašut také chystanou přehlídku označil jako jednostranný pohled na otázky poválečného odsunu ze Sudet. Ředitelovy informace však studenti označili za nedorozumění.

"Nejeli jsme do Drážďan, ale do Berlína na studijní pobyt a skupinu jsme založili mnohem dříve, než nám byl kurátorkou Výstavní síně U kostela nabídnut prostor. Projekt Český les jsme připravovali také už dřív a upravili jsme ho přímo pro bílinskou galerii právě proto, že leží na uzemí bývalých Sudet," uvedl Luděk Rathouský, jeden z členů skupiny.

Studenti také podle svých slov příspěvek do diskuze volili záměrně jako radikální. "Nechceme se zabývat příčinami eskalace národnostních problémů, nechceme vynášet soudy typu vinen či nevinen. Chceme poukázat jen na určité rysy tehdejších násilností. Doufáme, že naše vystoupení bude dostatečně prvoplánové, aby vzbudilo jistou nevoli a později vedlo k zamyšlení," píší v projektu výstavy studenti.

Rafani uvažují o tom, že výstavu Český les v budoucnu představí v jiném městě na území bývalých Sudet. V prostorách Výstavní síně U kostela místo jejich obrazů a audiovizuální instalace nakonec návštěvníci najdou přehlídku kostýmů a fotografií scénografického studia bratří Cetlů.

Sudety tu řešit nebudeme, tvrdí Vašut
(rozhovor s ředitelem bílinského Kulturního centra Kaskáda)


Scénář a listinné podklady vaší výstavy neodpovídají poslání a významu našich výstavních síní, proto od výstavy Český les ustupuji.

Přesně to napsal ředitel bílinského Kulturního centra Kaskáda Svatopluk Vašut pražské výtvarné skupině Rafani. Odmítl tak výstavu, kterou dlouho dopředu domlouvala kurátorka Martina Tuháčková pro Výstavní síň U kostela, již Kaskáda spravuje. Výstavou chtěla skupina studentů Akademie výtvarných umění 'otevřít okna' v diskuzi o problémech spojených s odsunem sudetských Němců.

Proč přesně jste od dohody o výstavě odstoupil?

Mám na to plné právo, protože zodpovídám za centrum Kaskáda, a rozhodl jsem se tak na základě mně předloženého projektu.

V odůvodnění jste Rafanům napsal, že jejich koncept neodpovídá poslání a významu výstavních síní. Galerie, jež spravujete, bezesporu v kraji významné jsou, ale jaké je ono poslání, o němž jste psal?

Snažíme se obě profilovat. V galerii Pod věží zpravidla vystavují místní umělci, sdružení výtvarníků Vosa z Loun nebo teplická výtvarná unie. Výstavní síň U kostela má velký zajímavý prostor, takže tam zase vystavují mladí nebo ti, kteří potřebují víc místa.

To pořád ale neobjasňujete, jak obsah výstavy, která chce vyvolat - možná pro někoho radikálnější formou - diskuzi o odsunu sudetských Němců, koliduje s posláním galerií?

Nedomnívám se, že řešení sudetoněmecké otázky by se mělo odehrávat v našich galeriích. Odsun by se měl řešit v dějinných souvislostech - i s příčinami a následky. A mělo by se vycházet z toho, kdo tento marasmus způsobil. To, co prezentuje skupina, je jednostranný pohled.

Rafani tvrdí, že vám vadil dubnový termín výstavy Český les, protože v dubnu se narodil Adolf Hitler. Souvisí to s vaším rozhodnutím?

Ne. To je náhoda. Měli jsme volný termín, a protože kurátorka dostala kontakt na Rafany, pozvala je, já jsem se s nimi krátce pozdravil a oni si prohlédli prostory galerie. Bavili se o svém záměru a mně až pak došlo, že jsem je zaslechl povídat si o tom, že pojedou do Drážďan. A když jsem pak dostal tohle (projekt výstavy - pozn. aut.), tak jsem si řekl, že tu nejsme od toho, abychom sloužili této myšlence.

Ovlivnilo nějak vaše rozhodnutí veřejné mínění? Máte pocit, že by výstava mohla někoho pobouřit?

Tady je vysoká nezaměstnanost a lidé mají dost existenčních starostí, takže si nejsem jistý, jestli by je tato výstava zajímala.

Už jste takhle někdy nějakou výstavu zakázal?

Ne.

Kdyby vám Rafani nabídli jinou svou výstavu, jak byste se zachoval?

Postupoval bych stejně. Museli by předložit projekt výstavy. A v jejich případě bych chtěl jejich záměr daleko více precizovat, než jak to vyžadujeme od ostatních. To je otázka důvěry a nedůvěry. Já věřím své kurátorce, přijal jsem je, ale když jsem viděl jejich záměr, řekl jsem si, že to je úplně o něčem jiném. Samozřejmě by mohlo někomu dojít, že je duben, nějaké narozeniny, Rafani, Wehrwolf... Ale protože mám v rodině zkušenosti z historie, znám to z vyprávění a ze zážitků, tak nemám chuť tomu sloužit. A jestliže odpovídám za chod Kaskády a její úspěchy a neúspěchy, nechtěl jsem říct své ano.

Jak za těchto okolností bude vypadat další výstavní program vašich galerií? Budete kurátorku i nadále ovlivňovat?

Já Martině věřím, je to mladá ambiciozní kolegyně a bavím se s ní jako s rovnocenným partnerem. Má takřka stoprocentní volnost a já jí pouze říkám, aby dělala výstavy zajímavé. Například aby nedělala několik výstav fotek za sebou. Jinak ji nemíním omezovat. Naopak ji podporuji.

Vyhazovem jste jí tedy nehrozil, jak řekli členové Rafanů?

Když jsem se rozhodl, že výstava nebude, tak se jí to nelíbilo. Měla asi obavu, že to bude vypadat nedobře v očích kolegů. Udělala extempore, když i po mém rozhodnutí, že Rafani tu nebudou, dál na propagačních materiálech výstavu uváděla. Za to dostala ode mě důtku. Ale o vyhazovu nebyla řeč.

Členové pražské výtvarné skupiny Rafani si na bílinském náměstí stříhají vlasy na protest proti zákazu výstavy, kterou chtěli vyvolat diskusi o odsunu sudetských Němců.

Členové pražské výtvarné skupiny Rafani si na bílinském náměstí stříhají vlasy na protest proti zákazu výstavy, kterou chtěli vyvolat diskusi o odsunu sudetských Němců.

Členové pražské výtvarné skupiny Rafani si na bílinském náměstí stříhají vlasy na protest proti zákazu výstavy, kterou chtěli vyvolat diskusi o odsunu sudetských Němců.

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Od Havla po Ledeckou. Fotograf Herbert Slavík představí své Tváře Česka

1990. Dřív Václava Havla všude hlídali estébáci, cestovat nesměl, natož na...

K událostem připomínajícím sté výročí vzniku Československa se v červenci přidá také výstava fotografií Herberta...

Dámský klín i zrádné spirály. Zakázaní slovenští umělci vystavují na Kampě

Z výstavy Hommage à Peter Vajda

Letošnímu létu v pražském Museu Kampa bezesporu kraluje britský „fotograf královen“ Cecil Beaton. Přesto se v druhém...

OBRAZEM: Začal Týden umění. Láká na Warhola, Zrzavého i paneláky

Jan Zrzavý, Benátky I, 1928

Už i Praha má svůj Týden umění. Jeho první ročník začal v pondělí a návštěvníkům otevírá přes třicet galerií včetně...

Najdete na iDNES.cz