Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Pražské jaro zbývá už jen třetina vstupenek

  14:32aktualizováno  14:32
Pořadatelé festivalu vážné hudby Pražské jaro oznámili, že už prodali dvě třetiny všech vstupenek na letošní 63. ročník.

Jiří Bělohlávek | foto: Smetanova Litomyšl

Nejvýznamnější a největší klasická přehlídka v Česku se koná od 12. května do 4. června a nabídne 51 festivalových a soutěžních představení.

Zcela vyprodaný nebo z větší části obsazený je zahajovací koncert 12. května a jeho repríza o den později, recitál klavíristy Ivana Moravce, koncert Petrohradské filharmonie, České filharmonie, večerní program houslisty Nigela Kennedyho, vystoupení BBC Symphony Orchestra pod vedením Jiřího Bělohlávka či závěrečný koncert budapešťského orchestru.

Vstupenky na zrušený koncert Maurizia Polliniho pozbývají platnosti a posluchačům bude vstupné vráceno v plné výši. Lístky na náhradní recitál Rudolfa Buchbindera jsou levnější, v případě výměny pořadatelé rozdíl doplatí.

Banda zahraje díla stoletého skladatele
K zajímavým projektům 63. ročníku patří třeba společný projekt vokálního ansámblu Schola Gregoriana Pragensis a předního českého violoncellisty Jiřího Bárty.

"Spojení má hned několik důvodů: v nakládání s melodií, s improvizačními schopnostmi Jiřího Bárty a dostupné hudební literatury, která spojení umožňuje," řekl umělecký vedoucí Scholy David Eben.

Program ozdobí i vystoupení Ostravské bandy, unikátního mezinárodního komorního orchestru s proměnlivým nástrojovým obsazením.

"Banda zahraje i dílo Elliota Cartera, Američana, který letos oslaví sto let a stále komponuje," řekl umělecký ředitel ansámblu Petr Kotík.

Poprvé za svou existenci vystoupí na Pražském jaru Big Band Českého rozhlasu. Pod taktovkou Václava Kozla zahraje 21. května v prostorách Mercedes Forum Praha.

S big bandem vystoupí mimo jiné i americký jazzman Freddy Cole, bratr populárního Nat King Colea. "Aby diváci nebyli zklamaní, je třeba jim připomenout heslo, kterým se Freddy popisuje: Nejsem můj bratr, já jsem já," upozornil ředitel Pražského jara Roman Bělor.

Portrét současné ostrovní symfonické scény nastíní ve dvou koncertech manchesterský Hallé Orchestra a BBC Symphonic Orchestra. "Orchestry zde nejsou náhodou. Oba reprezentují soubory vysoce ceněné pro zajímavou dramaturgii," podotkl Bělor.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Když se na Pražském jaru vrhnou muzikanti do brilantní hádky

Z koncertu Freiburger Barockorchester (18. května 2014)

Přitažlivý repertoár, vynikající sehranost i skvělé sólisty divák mohl ocenit na koncertech dvou špičkových...

RECENZE: Skvělý sanfranciský orchestr ukázal, jak řádí čarodějnice

Sanfranciský symfonický orchestr pod vedením šéfdirigenta Michaela Tilsona...

Pražské jaro sice začne až 12. května, ale už mělo v Obecním domě předehru. Obstaral ji Sanfranciský symfonický...

RECENZE: Když na Pražském jaru zahraje doslova obojživelná muzikantka

Německá houslistka s rodinnými kořeny na Slovensku Julia Fischerová vystoupila...

Když už se zdálo, že letošní Pražské jaro plyne v organizační pohodě, odřekl kontratenorista Andreas Scholl. Festival...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz