Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na pravou Buena Vistu si musíme počkat

  12:01aktualizováno  12:01
Ti, kdo si pod dojmem z filmu Buena Vista Social Club zakoupili za šest set korun lístky na nedělní pražský koncert s názvem Live From Buena Vista, budou možná zklamáni. "Skutečně v Praze proběhne nějaký koncert pod jménem Live From Buena Vista?" ptá se ze své londýnské kanceláře David Flower. Tento muž řídí agenturu Sasa Music, která zastupuje skutečné hvězdy z proslaveného hudebního dokumentu režiséra Wima Wenderse nazvaného Buena Vista Social Club - kupříkladu zpěváka a hráče na bonga Ibarhima Ferrera nebo pianistu Rubéna Gonzáleze. "Tohle označení se prostě používat nesmí! Pro nás je to velký problém, protože bychom k vám chtěli v dubnu anebo květnu přivézt skutečné hvězdy filmu a autory soundtracku," zlobí se Flower.
JSEM OBCHODNÍK
Do velké dvorany Veletržního paláce, kde se koncert koná, se vejdou tři tisíce posluchačů. V neděli by měla být plná. Podle firmy Ticket Pro je v prodeji už pouze několik set lístků po 590 korunách.

David Flower ví, jaký soubor může Praha očekávat: "Dva z těch muzikantů hráli ve skupině Afro Cuban All Stars a jeden zazpíval skladbu na desku Buena Vista Social Club. Ale jinak mohu potvrdit, že to, co uvidíte, nemá se skutečnou Buena Vistou nic společného, i když se pokouší hrát její hity." Minulý týden Flowerova agentura vyhrála soudní spor s německou firmou Gabriel Concert, která tato představení nabízela v Německu. Soud potvrdil, že na ochrannou známku Buena Vista tito hudebníci právo nemají.

Více informací o filmu Wima Wenderse Buena Vista Social Club naleznete ZDE.

Více informací o deskách projektu Buena Vista Social Club naleznete ZDE.

Pražský pořadatel, agentura 10:15 Promotion, ústy svého ředitele Jaroslava Stanka namítá: "V Německu jsme koupili program s názvem Live From Buena Vista, ale nikomu netvrdíme, že k nám přijedou ty největší hvězdy." Na svých internetových stránkách ovšem agentura připsala hned k pěti muzikantům poznámku "vystupuje ve filmu BVSC". "To jsou opravdu jména lidí, kteří se ve filmu objevili, ale znalci určitě poznají, že jsou to hlavně hráči z orchestru. Ostatně nejsem muzikolog - dělám obchody," komentuje to Stanko. Prý dostal k dispozici výtečnou nahrávku muzikantů, které do Prahy pozval. "A nemyslím si, že by posluchači měli odcházet z koncertu zklamaní."

NECHME TO TAK
Petr Pylypov, šéf firmy P&J Music, distribuující v Česku soundtrack Buena Vista Social Club, o Stankovi z 10:15 Promotion říká: "On dobře ví, že je akce prezentována zavádějícím způsobem. Ale po pravdě řečeno, dělá propagaci mnohem solidněji než jeho kolegové v Rakousku, kde se před vystoupením stejného souboru objevovaly v novinách fotky zpěváka Ibrahima Ferrera. Jen nenápadně ukrytá byla poznámka, že Ferrer bohužel nemůže přijet."

Ivana Vrbíková, ředitelka distribuční společnosti Artcam, která Wendersův celovečerní dokument Buena Vista Social Club uvedla do tuzemských kin, považuje poprask kolem koncertu za nespravedlivý. "Vždyť je to především velký risk pořadatelů vsadit na takovou hudební alternativu, a považuji za zázrak, že je o koncert zájem. Koneckonců z přijetí filmu jsem taky měla strach, ale chytil se tak, jak se to povede u jednoho z deseti," vzpomíná Vrbíková a věří, že koncert přiživí zájem o film. "Proto jej také od ledna vracíme do distribuce."

Vrbíková nepopírá, že si s pořadateli koncertu vyšli vstříc, k televizní prezentaci hudebního vystoupení jim zapůjčila ukázky z filmu a sama se na koncert chystá. Navíc předpokládá, že na koncert půjdou hlavně ti, "kdo o Bueně Vistě už předem hodně vědí, a tudíž je jim jasné i to, že hvězdná sestava sem prostě přijet ani nemůže, nikdo by ji tady nezaplatil".

NIC NOVÉHO
Obdobné případy jako tento nejsou v hudební branži výjimečné. Na jeden si vzpomněl Borek Holeček z koncertní agentury Rachot. "Když se proslavila skupina rumunských Romů Taraf de Haidouks, brzy se objevilo několik dalších souborů, jejichž jména začínala slovem Taraf."

Rachot pozval do Prahy na konec října zpěvačku Omaru Portuondo, která ve filmu Buena Vista Social Club zazářila. "Koncert budeme prezentovat jinak, vsadíme na jméno zpěvačky. Ale byli bychom proti sobě, kdybychom neupozorňovali, že zpívala v oscarovém filmu. Popularitu kubánské muziky totiž do naší země přinesl právě Wenders," přiznává Holeček a dodává: "Muzikanti ve Veletržním paláci nemusí být špatní. Ale obávám se, že zaměnitelní přece jsou. Je to kubánská kapela, jakých tam mají desítky."

Nenechat ze sebe udělat pitomce
(Názor Pavla Klusáka)


Když se britským nezávislým producentům podařilo donést ke světovému věhlasu nepoškozenou kubánskou tradiční muziku v projektu Buena Vista Social Club, pro etnickou hudbu to znamenalo novou, obecně uznávanější pozici. Přijetí do světa mediální kultury stvrdil stejnojmenný film Wima Wenderse: u nás běží téměř rok. Že by vřelé, civilní a zároveň virtuózní Kubánce chtěl zažít kdekdo, je jasné nejen pražské agentuře 10:15 Promotion: loni přišly v Berlíně na vystoupení (nekompletní sestavy!) pod širým nebem desetitisíce posluchačů.

Kdo tohle ví, musel být ke zprávám o sporadicky propagovaném pražském vystoupení "buenavistovských" Kubánců od počátku skeptický: reálné honoráře originální Buena Visty tuto zprávu posouvají na úroveň zvěsti, že Prince se chystá přijet do Jazz Clubu Železná. 10:15 pochopitelně dávají pozor, aby neprovedli základní přešlap: sousloví i grafická "známka" Buena Vista Social Club jsou dnes chráněným, patentovaným vzorem a i pro samu agenturu je nakonec lepší nelhat. Zamlčovat a aktivně mlžit, to ovšem nakonec není o moc lepší.

Agentura 10:15 Promotion pořádající "show s názvem Live From Buena Vista" si dává pozor, aby někde nemusela prozradit, že kapela se nějak jmenuje: jinak by musela s pravdou ven - totiž že přiváží Soneros de Verdad, projekt mladého ambiciózního kapelníka a producenta Luise Franka. Albová nahrávka téhle sešlosti trochu podezřele vyzařuje nápodobu vzorů: od grafického přiblížení až k horlivému věnování celé desky slavnějším kolegům, jejichž velké fotografie tu figurují. Těžko to svalovat na naivitu a bezelstnost panující v tradiční kubánské kultuře: deska vyšla v Německu.

Z aktuální "pražské" sestavy se tak na původním nejslavnějším albu Buena Vista Social Club podílejí dva perkusionisté. Zpěvák a autor mnoha písní Píu Leyva byl k původnímu projektu přidán později, ve Wendersově filmu ho vidíme jako jednoho z doprovazečů. V "pražské" kapele byl i "buenavistovský" bubeník přezdívaný Puntillita; v prosinci však zemřel. Internetovým pátráním lze ještě dále zjistit, že hudebníky, kteří tvoří kapelu, jež dorazí do Veletržního paláce, lze rovněž slyšet - převážně jako doprovazeče - na jisté afrokubánské sérii alb. Plus je v ní jeden jazzman z kapely Spyro Gyra.

Ad hudba: většina publika asi nebude zklamaná, styl Soneros de Verdad je až příliš stejný, úplná Buena Vista Social Club. Ale není-li někdo špičkou svého oboru, tak či onak se to pozná: Soneros de Verdad hrají a zpívají o poznání sentimentálněji, méně pestře než Buena Vista, je v nich o něco méně individuality a víc obecně sdílené kubánské taneční hudby. Dobrá kapela, jedna z mnoha takových.

Způsob, jakým pořádající agentura dělá pitomce z publika i samotných umělců, nakonec vypovídá nejvíc o ní a o nás. Spoléhá se tu na názor, že v Česku platí následující teze: 1) Kubán ec jako Kubánec. 2) Tradiční hudbu hrají beztak všichni stejně, není to hudba osobností. 3) Publikum, které tuto oblast sleduje, je tak neinformované, že si celou věc můžeme dovolit. 4) A pokud to praskne, můžeme spoléhat na to, že posluchači etniky jsou většinou spíš laskaví, hodní lidé.

Ne všude se agentury chovají takhle. Karibští muzikanti k nám přijíždějí v rámci evropského turné: inzeráty v německých časopisech dokazují, že jinde umějí jejich koncert udělat opravdu pod jejich jménem a podobou.

Kapela, sjednocená v projektu Buena Vista Social Club, na koncertě v Amsterdamu, kde se svojí kamerou natáčel také Wim Wenders.

Ry Cooder se svým synem Joachimem projíždějí kubánskou Havanou během natáčení dokumentárního filmu Buena Vista Social Club.

Orlando "Cachaito" Lopez, Compay Segundo, Omara Portuondo a Ry Cooder ve filmu Wima Wenderse Buena Vista Social Club.

Zadní řada zleva do prava: Orlando "Cachaito" Lopez, Joachim Cooder, Ry Cooder, přední řada: Eliades Ocohoa, Ibrahim Ferrer, Juan de Marcos Gonzalez and Pio Leyva. Všichni ve filmu Wima Wenderse Buena Vista Social Club.

Ibrahim Ferrer a Omara Portuondo ve filmu Wima Wenderse Buena Vista Social Club.

Ibrahim Ferrer na přebalu svého sólového CD, které nahrál v rámci projektu Buena Vista Social Club.

Ibrahim Ferrer na přebalu svého sólového CD, které nahrál v rámci projektu Buena Vista Social Club.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Charismatický Pepula. Sukův portrét dost říká, ale i zamlčuje

Josef Suk během koncertu Pražského jara v roce 2007

Novináři, kteří znali houslistu Josefa Suka, vědí, jak byl plachý a uzavřený. Přimět ho k rozhovoru bylo velmi obtížné....

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

KOMENTÁŘ: Létofest byl zábavný. Jen občas až příliš připomínal pouť

Kabáti ukázali, proč jsou v Česku jednou z nejlepších kapel.

Loni se putovní Létofesty konaly jako jednodenní festivaly s kapelou Wanastowi Vjecy coby headlinerem. Letos pořadatelé...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz