Smuteční průvod dlouhý bezmála půl kilometru prošel celou vsí. Rakev s

Smuteční průvod dlouhý bezmála půl kilometru prošel celou vsí. Rakev s Jirousovými ostatky byla uložena na hřbitově v Kostelním Vydří. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na pohřeb Ivana Jirouse přišlo tisíc lidí, modlitbu pronesl Schwarzenberg

  • 358
Rodina, známí a přátelé se v sobotu naposledy rozloučili s básníkem a legendou českého undergroundu Ivanem Martinem Jirousem. Pohřbu, který se odpoledne uskutečnil v Kostelním Vydří na Jindřichohradecku, se zúčastnilo více než tisíc lidí. Byly mezi nimi i osobnosti z disentu a undergroundu, ale i ministři.

Posledního rozloučení ve zcela zaplněném kostele Panny Marie Karmelské se zúčastnil například ministr obrany Alexandr Vondra, evangelický duchovní Svatopluk Karásek nebo předseda spolku Šalamoun John Bok.

Ivan Martin Jirous

Jirous, známý pod přezdívkou Magor, zemřel 10. listopadu ve věku 67 let. Byl velkým odpůrcem komunistického režimu. Do povědomí lidí se dostal zejména prostřednictvím legendárních The Plastic People of the Universe, od roku 1967 byl umělecký vedoucí skupiny. Podepsal Chartu 77. Za svou činnost byl v 70. a 80. letech minulého století opakovaně vězněn (více o něm čtěte zde).

Jednu z modliteb v kostele pronesl ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. Na mši za Jirouse přišli například také spisovatel Jáchym Topol, jeho bratr hudebník Filip, herec Jan Kašpar, scenárista a režisér Břetislav Rychlík a olympijský vítěz ve vodním slalomu Lukáš Pollert.

Hlavní smuteční řeč pronesl básník Jiří Kuběna. "Tvůj odchod námi otřásl, budeš nám chybět. Svatomartinský rytíř ne náhodou odešel v den svátku svatého Martina," řekl Kuběna a připomněl, že Jirous zemřel v době výročí Sametové revoluce, na níž se také podílel. Ve své řeči vyzdvihl také jeho básnické umění.

Jedna z nejdojemnějších chvil přišla, když v kostele zpívala a hrála na kytaru Jirousova přítelkyně Dáša Vokatá. Přestože to nebývá při pohřbech zvykem, její vystoupení ocenili lidé potleskem.

Na pohřbu hrál a zpíval také kněz, který sloužil smuteční mši, Ladislav Heryán.
Na pohřeb Ivana Martina Jirouse dorazil i ministr zahraničních věcí Karel

V kostele hrál na kytaru a zpíval také salesiánský kněz Ladislav Heryán, který smuteční mši sloužil. Zazpíval píseň od irské rockové kapely U2.

Vondra: Magor fungoval jako semafor

Na Jirouse vzpomínal také ministr Schwarzenberg. "Byl to hrdina, vynikající básník a naprosto upřímný člověk. Byl to člověk buď studený nebo horký, ale nikdy ne vlažný," řekl, aby vystihl Jirousovu přímou povahu.

"Pro nás všechny to byl velmi důležitý člověk a bez něj bychom to měli v těch těžkých dobách ještě těžší. Byl nezávislý a fungoval jako semafor, který ukazuje pouze červenou a zelenou. Pro oranžovou neměl místo," uvedl jeho kamarád z disentu a současný ministr obrany Vondra.

Ivan Jirous v posledních letech pobýval střídavě v pražském bytě a na venkovské
Salesiánský kněz Ladislav Heryán zazpíval i pod širým nebem. Mikrofon mu držela...

Obřad se konal v kostele Panny Marie Karmelské v Kostelním Vydří na Českomoravské vysočině, protože Jirous v posledních letech pobýval střídavě v pražském bytě a na venkovské usedlosti v Prostředním Vydří. Proto se pohřeb konal hned v těsném sousedství.

Smuteční průvod dlouhý bezmála půl kilometru prošel celou vsí. Rakev s Jirousovými ostatky byla uložena na hřbitově v Kostelním Vydří.

Zádušní mše za Ivana Jirouse se konala už ve čtvrtek 17. listopadu v Praze. V kostele sv. Ignáce z Loyoly na Karlově náměstí ji sloužil pražský světící biskup Václav Malý (více čtěte zde).

,