Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na pohřbu brněnského herce Erika Parduse se vyprávěly i židovské vtipy

  17:14aktualizováno  17:14
Zcela zaplněné Městské divadlo Brno se rozloučilo s hercem Erikem Pardusem, jenž minulý týden v 54 letech podlehl těžké nemoci. Držitele cen Thálie i Alfréda Radoka znají také televizní diváci. Objevil se například v roli strážmistra Zahálky v Četnických humoreskách.

Pohřeb brněnského herce Erika Parduse | foto: MF DNES

Příznivci Erika Parduse kladli květiny na brněnský chodník slávy.

"Díky za všechny chvíle, které jsme s tebou mohli strávit, a to nejen na jevišti," řekl při smutečním obřadu za herecký soubor Igor Ondříček. Jeviště s rakví zaplavily květiny, které se objevily také na ulici před divadlem. Pardus tam má na "chodníku slávy" Městského divadla otisk dlaní.

Divadelníci v proslovech zdůrazňovali Pardusovo kamarádství a smysl pro humor. "Dobrá nálada z tebe vyzařovala na kilometry," zavzpomínal Pardusův častý herecký partner Zdeněk Junák. Prý na přání zesnulého pronesl nad rakví i Pardusův oblíbený židovský vtip.

Pohřeb brněnského herce Erika Parduse

Jan Grygar za Hereckou asociaci označil Parduse za jedinečného a osobitého herce. "Dokázal povýšit obyčejné na výjimečné," podotkl Grygar. Všichni řečníci smutečního obřadu se jen těžko bránili slzám. Grygar připomněl, že letos již brněnská divadla navždy opustili také Ladislav Lakomý a Karel Janský. "Je to smutné jaro pro brněnskou kulturu," řekl Grygar.

Pardus začínal spíše u komediálních rolí, s věkem a zkušenostmi pak přicházely i vážnější úlohy, například Jago v Shakespearově Othellovi. Největší úspěchy sklidil na jevišti svého domovského divadla v titulní roli hry Smrt Pavla I. od Dmitrije Merežkovského. Díky strhujícímu podání vnitřně rozervaného ruského cara dostal obě prestižní herecké ceny za rok 2007.

Pohřeb brněnského herce Erika Parduse

Rodák z Uherského Hradiště nastoupil do Městského divadla Brno v roce 1982, hned po studiích na Janáčkově akademii múzických umění. Kromě Smrti Pavla I. kritici v posledních letech ocenili například jeho výkon v roli židovského herce Arthura Kirsche v dramatu Felixe Mitterera V jámě lvové. Role mu vynesla Cenu Českého divadla a cenu diváků Městského divadla Brno pro nejpopulárnějšího herce.

Pardusova filmová a televizní dráha začala už na sklonku 60. let, kdy se objevoval v dětských rolích, například ve dvoudílném filmu Babička. Později hrál v televizních pohádkách a seriálech z brněnského studia České televize. Kromě Četnických humoresek se jeho tvář objevila třeba v seriálech Černí baroni, Konec velkých prázdnin a naposledy Okno do hřbitova.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

Najdete na iDNES.cz