Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na operní pódium se vrací Verdi

  18:23aktualizováno  18:23
Brno - Po roční přestávce se vrátí do repertoáru brněnské opery slavná La Traviata. Předchozí inscenace u diváků propadla. Proslulý operní příběh vzestupu a pádu kurtizány Violetty Valéry zažije 26. října premiéru v Janáčkově divadle. Nová inscenace režiséra Zbyňka Srby bude pomyslnou náhradou za předešlou nepovedenou verzi La Traviaty. "Stáhli jsme ji kvůli nešťastnému scénickému řešení," řekl umělecký šéf brněnské opery Jaroslav Kyzlink.

Rozporuplný titul režiséra Václava Věžníka a scénografa Ladislava Vychodila i tak nabízela opera sedm sezón od roku 1993. Diváky zbožnovaný a vyhledávaný kus postrčil k derniéře právě nezájem publika.

"Také benátská premiéra la Traviaty v roce 1853 skončila naprostým fiaskem. Lidé bučeli, a když hlavní hrdinka umírala, dokonce se zlomyslně smáli," připomněla dramaturgyně Patricie Částková historické souvislosti jednoho z nejhranějších operních titulů současnosti. Důvodem škodolibých reakcí posluchačů prý tenkrát byl fyzický zjev korpulentní zpěvačky. "Tato kyprá a životem kypící dáma, jak ji zachytily i dobové fotografie, prostě nepřipomínala souchotinami strhanou Violettu," usmívá se Částková.

Nezvykle brzký návrat k Verdiho nejslavnější opeře vidí Kyzlink prostě: "Traviata do našeho repertoáru prostě patří."
Předchozí moderní přístup k řešení scény by mělo vystřídat umírněnější a klasičtější řešení celého kusu. Dobově přesně usazené kostýmy a kulisy vytvořila Jana Zbořilová. "Nešli jsme cestou překotných aktualizací,"uvedl režisér Zbyněk Srba.

Tragický příběh mladé prostitutky režisér nepovažuje za skandální jako v době vzniku, spoléhá se ovšem na jeho nevyčpělou sílu. "Navíc společenský cynismus a povrchnost provází i naši společnost," vyjmenovává režisér témata opery, která mu přijdou dnešní.

Na operu prý Srba, který se věnuje činohře, pomýšlel už dlouho. "Hudba ve všech mých inscenacích hrála vždy podstatnou roli," komentuje pocity ze změny divadelní žánru. Odmítá srovnání s konjunkturou českých činoherních režisérů, kteří se v tuzemsku zhusta věnují právě opeře a jejichž inscenace často budí rozruch. "Kvalitních odborníků je prostě nedostatek," vysvětluje tento fakt Kyzlink.

Po roce mohou návštěvníci brněnské opery znovu zajít na slavnou Verdiho operu La Traviata. Verdi se ve svém nesmrtelném díle inspiroval Dumasovým románem Dáma s kaméliemi. Snímek zachytil Milana Vlčka v roli Alfredo Germont a Yvettu Tannenbergerovou jako Violettu.

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Najdete na iDNES.cz