Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na občas zatrpklého Dalibora Jandu čeká vyprodaná Lucerna

  9:46aktualizováno  13:02
Muzikant Dalibor Janda má před sebou koncert v pražské Lucerně, kde 1. prosince završí turné s obnovenou kapelou Prototyp. "Jsem rád, že je vyprodáno, zbývají poslední lístky na stání," napsal zpěvák v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz. Přiznal také, že občas bývá zatrpklý.

Dalibor Janda | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Odpovědi najdete zde

Se čtenáři diskutoval zpěvák Dalibor Janda

V Lucerně se jako hosté představí Petr Bende, Ján Lehotský, Roman Horký nebo Petr Janda, chybět nebudou ani dcera Jiřina a zpěvačka Ilona Csáková, které absolvovaly celé turné.

"Celý koncert bude průřezem pětadvaceti let, co jsme začali s Prototypem koncertovat, takže zazní zhruba třicet věcí, od roku 1982 až po dnešní novinky," prozradil čtenářům iDNES.cz Dalibor Janda.

Ve druhé polovině 80. let patřil k hvězdám české populární hudby. Třikrát za sebou se stal Zlatým slavíkem (1986 až 1988) a svým nakřáplým hlasem a písničkami s lehce zapamatovatelnými melodiemi, jako například Hurikán, Kde jsi nebo Žít jako kaskadér, dobýval mnohá dívčí srdce.

Dalibor Janda"Celý život nekouřím a nepiju. K chraplavému hlasu jsme přišel možná tím, že jsem pětadvacet let žil na území Moravské brány, kde neustále fouká," komentoval svůj specifický vokální projev rodák z Drahotuš.

Dnes se v televizi téměř neobjevuje a z rádií jsou jeho písničky slyšet zřídkakdy. Janda vlastní malou uměleckou agenturu a hudební vydavatelství, koncertuje a natáčí nová alba; to poslední nazvané Jeden den vydal v roce 2006.

"Po revoluci jsem rozpustil kapelu, všichni kolem mě začali podnikat, včetně manažerů. Já jsem docela dobře spáchal harakiri tím, že jsem si založil malé české hudební vydavatelství a začal v něm s kamarády podnikat, čímž jsem se izoloval a tím se mediálně vytratil. Protože, jak je zřejmé, pokud neděláte u velké renomované firmy, tak neexistujete," bilancoval v odpovědi na dotaz jednoho ze čtenářů.

Dalibor Janda na zahraděJanda je nadšeným zahradníkem, zajímá se o historii a astronomii. "Koníčků mám spoustu, třeba historii; sbírám sošky a postavy panovníků a císařů, kteří nám tady vládli. Taky mám rád svoji zahradu, kde relaxuji a vymýšlím různé blboviny jako jezírka, rybičky, bonsaje, kameny z lomů, sochy," popsal zpěvák svůj volný čas.

Hudební nadání po něm zdědila jeho devatenáctiletá dcera Jiřina. Jeho druhé dítě, syn Dalibor, spáchal v lednu 2003 sebevraždu; bylo mu 21 let. "Vyrovnat se s tím nedá nikdy, ztráta jakéhokoli blízkého člověka, natož vlastního dítěte je tak velká tragédie, že se vám to neustále vrací. Nejhorší je to, že vám to neustále každý den někdo připomíná," přiznal zpěvák čtenářům iDNES.cz.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

RECENZE: Rottrová, Ruml, texty snů. O slovo se hlásí kapela Nedivoč

Marie Rottrová na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Herec, bavič a hudebník Jiří Krhut známý například z Kabaretu BO! Jaromíra Nohavici vydal se svou kapelou Nedivoč desku...

Raritní Bob Dylan odhaluje svou pouť od kytary ke kapele

Bob Dylan ve 2. polovině 60. let (z knihy Kdo je ten chlap?)

Vyloženě rané nahrávky z newyorských hospod i šokující vystoupení na festivalu v Newportu, kdy se písničkář vybavil i...

Najdete na iDNES.cz