Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na nic nesahat, řekl Hansardovi producent U2

  3:12aktualizováno  3:12
Soška Oscara, kterou Markéta Irglová získala za filmovou píseň Falling Slowly, do Česka opravdu patří. A nejde jen o to, že Irglová zpívá, koncertuje a společně s Hansardem napsala slavnou oscarovou píseň.

Oscar - Glen Hansard a Markéta Irglová při zkoušce v Kodak Theatre | foto: Reuters

Česko, především kulturní lidé ve Valašském Meziříčí a nahrávacím studiu Sono, poskytli Glenu Hansardovi a Markétě Irglové zásadní podporu. Vždyť skladba Falling Slowly, která patří k nejžádanějším hitům ve světovém internetovém prodeji, byla natočena v Nouzově u Prahy.

Nahrávku pořídil zvukový mistr Andrej Lažo, jehož jméno je uvedeno v přebalu alba Once. Dodejme, že titul, který si koupilo již půl milionu posluchačů, vede ve Spojených státech hitparádu internetového prodeje.

K českému zvuku  se váže legendární historka. Když nahrávku písně Falling Slowly tenkrát v Sonu dokončili, Glen Hansard ji poslal ke konzultaci Brianu Enovi, hudebnímu mágovi, se kterým spolupracuje například irská kapela U2.

"Když pak Hansard Enovi zavolal, dostal prý od něho doporučení: na nic nesahat, nechat píseň tak, jak byla natočena," vzpomíná Lažo. Eno mu vlastně vysekl velkou poklonu.

Lažo, který je také zvukařem kapely Čechomor, je podepsaný pod zvukovou podobou dalších tří písní na albu Once. 

Romance začala v Meziříčí
Dvojice Hansard – Irglová by se patrně nikdy nepotkala, nebýt M-klubu a festivalu Valašský špalíček ve Valašském Meziříčí, který tam pravidelně připravuje dramaturg Karel Prokeš. Byl to právě Prokeš, který Hansarda a jeho skupinu Frames přivezl na festival, poprvé v roce 2001.

A pozvání opakoval. Hansardova skupina  se mu líbila, stejně jako valašskomeziříčskému publiku. S irskými muzikanty, kteří se do Valašského Meziříčí rádi vraceli, se seznámil také Marek Irgl.

Pozval Iry k sobě domů na zahradní party, kde jim dcera Markéta zahrála na přivítanou jejich píseň Star Star. Hansard byl potěšený, ale dívku vyzval, aby raději skládala vlastní věci. "Myslím, že už tenkrát odhadl její talent," říká Prokeš.

Hansard pak přivolal Markétu na pódium v tamějším M-klubu a jejich společný příběh, jenž ve svém závěru připomíná tak trochu pohádku, začal. Díky častým cestám do Valašského Meziříčí si Hansard Česko oblíbil stejně jako zdejší kulturu.

První desku Swell Season neboli Prima sezona, kterou s Markétou Irglovou nahráli, pojmenovali podle románu Hansardova preferovaného spisovatele Josefa Škvoreckého.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Festival Aerodrome završuje program hvězdnou zpěvačkou Lanou Del Rey

Zpěvačka Lana Del Rey

Poslední ohlášenou hvězdou Aerodrome Festivalu, který se bude konat od 28. do 30. června na letišti v Panenském Týnci,...

VIDEO: Jak to Marpovi zpívá naživo? Podívejte se na koncert v Óčku

Marpo Online

Ota Petřina, neboli Marpo, odehrál se svým Troublegangem komorní koncert pro malou skupinu fanoušků v rámci série Óčko...

Hudbu k 50 odstínům šedi jsem nemohla odmítnout, říká Jessie Ware

Britská zpěvačka Jessie Ware

Zpěvačka Jessie Ware se přátelí s Adele, spolupracuje s Edem Sheeranem ale hlavně britský pop obohatila o další silný a...

Najdete na iDNES.cz