Na Nejhorší obavy lze jít zcela bez obav

  • 2
Dramatické osudy Johna Patricka Ryana, profesora historie a analytika CIA, už v knihách Toma Clancyho vytvořily cosi jako paralelní historii USA. Historii, v níž Amerika svede válku s Japonskem, arabští teroristé zaútočí na finále superbowlu, unesené letadlo smete Kapitol a zabije jednou ranou prezidenta i většinu Kongresu. Svou popularitou Ryan, teď i hrdina Nejhorších obav, dohání Jamese Bonda, přestože se mu dělá špatně i při běžných linkových letech a zbraně se mu vyloženě oškliví.

Připočteme-li k astronomickým prodejům Clancyho dramatický potenciál, jenž rozvíjí děje tak košaté, až připomíná marnotratnost Alexandra Dumase, není divu, že se Hollywood rozhodl po bondovském vzoru utvořit ryanovskou sérii se vším všudy.

Jenže ta se jim po velmi úspěšné trojici filmů Hon na ponorku, Vysoká hra patriotů a Jasné nebezpečí zasekla a ne a ne ji znovu rozjet. Až se studio Paramount rozhodlo nakopnout Ryana okovanou botou.

Omladilo ho o dvacet let - Harrisona Forda vystřídal Ben Affleck, svěřilo ho neznámému režisérovi Philu Aldenu Robinsonovi a změnilo scénář tak, že z předlohy nezůstal kámen na kameni; po 11. září se však výměna Arabů za politicky neškodnější neonacisty ukázala jako prorocký tah.

S tak surovým přístupem si film už předem vysloužil pohrdání Ryanových fanoušků a ukázal v celé nahotě necitelnost Hollywoodu k duchovním hodnotám. A zaplaťpánbůh za ni! Riskantní krok vykřesal z vyčpívající série nový život a režisér, jenž je už dlouho díky hrstce svých filmů, třeba Hřišti snů, podezřelý z nadprůměrnosti, natočil zatím nejlepší thriller tohoto roku.

Pro obratného režiséra není těžké převést jakoukoli Clancyho knihu na filmové plátno - jsou to víc akční scénáře než romány. Svět je dostatečně ohrožen - tentokrát jsou Amerika a Rusko vmanipulovány na hranici jaderného konfliktu; prostředí se mění ve správném rytmu, romanci i oddechové vysvětlivky střídá správná porce akce. Zatím se však nikomu nepodařilo Clancyho akční mašinu zlidštit a zbavit otravného patosu. Až dosud.

Nejhorší obavy
USA, 2002

režie Phil Alden Robinson
námět Tom Clancy
scénář Paul Attanasio
Daniel Pyne
kamera John Lindley
hrají Ben Affleck
Morgan Freeman
James Cromwell
Liev Schreiber
Alan Bates
původní název Sum of All Fears
délka 119 minut          
žánr špionážní drama

Nejhorší obavy - premiéry

kina 29. srpna 2002
Pomrkává na nás od samého začátku, kdy nechá jelcinovského ruského prezidenta, obsazeného navíc hercem, jehož svět zná jako plukovníka von Strohma ze seriálu Haló, haló, zemřít na infarkt poté, co žádá, aby byl v médiích popisován jako "robustní a zdravě vyhlížející".

S takovým úvodem se celý film, ač obsahuje i obvyklou katastrofu, zoufalství a patetickou pomstu, odvíjí v duchu na thriller až překvapivě rozmarném. Místo obvykle koženého doktora Ryana režisér představuje sympatického a mírně zmateného zelenáče, šéf CIA se ukáže být mužem se smyslem pro situační humor a za to, že ani prezidentský speciál není imunní vůči turbulencím, takže se při vyhrožování jaderným útokem může americký prezident pohupovat jako na houpačce, před režisérem smekám.

Díky těmhle momentům jsou Nejhorší obavy hollywoodským spektáklem, který má dost mozku, vtipu a srdce, aby diváky nejen udržel napjaté, ale dokonce je i přiměl si ho zamilovat.

Fotografie z filmu Nejhorší obavy.

Fotografie z filmu Nejhorší obavy.

Fotografie z filmu Nejhorší obavy.

Fotografie z filmu Nejhorší obavy.

Fotografie z filmu Nejhorší obavy.

Fotografie z filmu Nejhorší obavy.

Fotografie z filmu Nejhorší obavy.

Fotografie z filmu Nejhorší obavy.

Fotografie z filmu Nejhorší obavy.

Fotografie z filmu Nejhorší obavy.