Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Mighty Sounds se vytáhli i bez provařených jmen

  15:09aktualizováno  15:09
Žádné hvězdy, které točí rádia. Žádná loga nadnárodních sponzorů. Na stáncích běžné ceny, areál nasáklý neopakovatelnou atmosférou. To byly letošní Mighty Sounds – festival postavený na nezávislých žánrech, na který se přišlo podívat více než deset tisíc lidí.

Mighty Sounds 2008 - The Real McKenzies | foto: Ladislav NěmecMF DNES

Oproti minulým třem ročníkům o dva stany a jednu louku rozšířený areál v blízkosti Olší u Tábora lákal hlavně na tradici a dramaturgii, která se vedle připomínání hvězd nezávislých žánrů - ska, reggae a punku - soustředí také na objevování zajímavých mladých kapel.

Mighty Sounds 2008 - Sto zvířatVedle u nás ne příliš známých, ale ve světě uznávaných jamajských klasik, jako jsou "hlas Skatalites" a "matka všech rudeboys" Doreen Schaffer, dýdžej a producent Dennis AlCapone či jedna z prvních psychobilly kapel na světě, velšští Demented Are Go, se tak představily i skupiny, jejichž vystoupení bralo dech, aniž by od nich kdokoliv v publiku znal víc než tři písničky.

Týkalo se to třeba švýcarského dívčího soulového tria The Kitchenettes, které za doprovodu kapely The Basement Brothers již v pátek vyseklo show, za kterou by se nemusela stydět žádná z vrcholných akvizic legendárního vydavatelství Motown v šedesátých letech s The Supremes v čele.

Mighty Sounds 2008 - The Real McKenzies

Zákulisní informace o tom, že kapela jela deset hodin ze Švýcarska jen kvůli jedinému koncertu před neznámým publikem, později shrnula charizmatická zpěvačka-ranařka Nicole slovy: "Ale stálo to za to."

Vzhledem k tomu, že sama většinu cesty řídila dodávku, byla její slova opravdovou poklonou publiku, které neúnavně tančilo od první do poslední písničky a nerozlišovalo, jestli kapela zrovna hraje coververzi hitu Tainted Love nebo vlastní tvorbu. Jedno z vrcholných vystoupení tak proběhlo hned první večer. A nikdo ho nečekal.

The Kitchenettes - Tainted Love
(Mighty Sounds 2008, Olší u Tábora)

Což neznamená, že by zbylé dva byly jenom odvarem. Přestože doprovodná kapela Sharp Axe Band, která na festivalu vystoupila hned s třemi legendami různých žánrů, občas tápala a nezvládla nástupy, všechna její vystoupení byla zážitkem, který se den po dni stupňoval.

. Mighty Sounds 2008

Svým čtvrtým ročníkem se festival Mighty Sounds stal největší podobnou akcí v celé Evropě, na které vystoupilo několik desítek kapel.
Řada z nich se dost možná - tak jako v minulosti třeba New York Ska Jazz Ensemble - brzy dostane do hledáčků ostatních domácích koncertních a festivalových pořadatelů. Výborné skinhead reggae The Upsessions, britská živelná bomba SonicBoomSix, kombinující punk, ska a hip hop, či folk-punková klasika The Real McKenzies patří jen ke zlomku těch, které by stálo za to ještě zmínit.
Tenhle festival zkrátka dokázal, že provařená hvězdná jména rozhodně nejsou všechno.

Začalo to v pátek "doprovodem" krále německého dancehallu Dr. Ring Dinga (vystoupil i jako host slovenských Polemic), kterému ale svědčí víc klubové než festivalové prostředí, pokračovalo sobotním setem Dennise Alcapona.

Ten byl tak nekompromisní, že se za celou dobu svých klasických reggae riddimů neusmál. Zato předváděl neodolatelné rudeboyské tanečky a na pódium si dovedl úžasně hýkajícího doprovodného zpěváka, jehož jméno zůstalo v utajení. Přestože dechy při jeho vystoupení emulovaly klávesy, mělo to šmrnc a Alcaponův nabubřelý mafiánský výraz dodal téhle show potřebnou hranu. Bez rastafariánského náboženského balastu je zkrátka reggae nejkrásnější. 

Polemic s hostem Dr. Ring Dingem
(Mighty Sounds 2008, Olší u Tábora)

To nakonec potvrdilo i nedělní vystoupení Doreen Schaffer, kterou domácí publikum může znát z koncertů legendárních The Skatalites. I ji doprovázeli Sharp Axe Band, tentokrát doplnění o dechovou sekci.

I ona se ukázala přes svůj pokročilý věk v úžasné hlasové, ale i pohybové formě. Přes bouřku, která ten večer vířila nad areálem sem a tam, si svými písněmi o lásce, jako je proslavená Sugar Sugar nebo Adorable You, podmanila všechny, co se rozhodli na Mighty Sounds zůstat až do konce.

Autor: FilterNejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Sázavafest se opět připomíná, jarní kolo láká na reggae

Vincent Richards

Jeden z nejrespektovanějších tuzemských festivalů se opět hlásí o slovo. Organizátoři už teď vypustili jména, kterými...

Návštěvníci Trutnova s náčelníkem Havlem zlomili český rekord

Trutnov 2008 - Václav Havel a přátelé při překonání rekordu v pořízení největší...

Třetí den Open Air Music Festivalu v Trutnově především potvrdil jistoty: že podobná dramaturgie je možná jedině zde a...

Trutnov si ve finále zazpíval s Pavlem Bobkem

Pavel Bobek na festivalu v Trutnově (2008)

Nedělní finále 21. ročníku Open Air Music Festivalu v Trutnově se už obešlo bez velkých společenských akcí, jakými byly...

Najdete na iDNES.cz